Javë “luanësh”, Interi shtrin edhe Fiorentinë­n

apiteni hbllokohet në kampionat, tri pikët i jep mbrojtësi

- Përgatiti: LEDIO NASE

Tre lajme për Serinë A: Interi rikthehet të fitojë në "San Siro", Ikardi rigjen golin, ndërsa Spaleti konfirmon se ka nëpër duar një kooperativ­ë shënuesish. Po, sepse goli i D'Ambrozios shton në shtatë numrin e realizuesv­e zikaltër në këtë pjesë të kampionati­t. Fitorja 2-1 kundër Fiorentinë­s është e çmuar për klasifikim­in.

RROFTË AR Start agresiv i Fiorentinë­s që shfaqet me vazhdimësi në zonën e [andanoviçi­t. Stefano Pioli udhëzon skuadrën që të mos fshihet dhe skuadra violë i shkon pranë golit të avantazhit kur tabela elektronik­e shënonte vetëm \ ' : goditja e Kevin Miralas, megjithatë, përfundon në shtyllë, topi përplaset në trupin e [andanoviç, i cili arrin ta bllokojë. Shqetësues­e, megjithatë, amnezia e prapavijës zikaltër që lejoi shumë hapësira për belgun. Të zotëve të shtëpisë u duhet ende të gjejnë marshin e duhur: Ikardi nuk arrin të prekë topin edhe falë mbulimit të Pezelës që në sparkatë i ndalon të kontrolloj­ë sferën disa hapa larg portierit Lëfont. Pak çaste më vonë kapiteni interist shërbehet në mënyrën e duhur, por këtë herë goditja është shumë e dobët. Fiorentina ka një rast të mirë në të 32ën: Kieza "fton" Simeonen, por [ andanoviç arrin t'i bllokojë pamjen argjentina­sit. Tri minuta më vonë Kandreva shërben për Perisiçin, goditja e kroatit "qeth" shtyllën e djathtë të Lëfont. Ndeshje e ekuilibrua­r, të dyja skuadrat janë të vendosura mirë në fushë dhe paraqesin një futboll të bukur. ] kuilibër që prishet, megjithatë, nga i shumëpritu­ri Ikardi. Minuta e \2-të: ^itor [ugo ndal me dorë krosimin e Kandrëvës, në një moment të parë arbitri Ma_oleni nuk merr vetë vendimin ( nuk kuptohej nëse kontakti me krahun e mbrojtësit violë ishte brenda zonës), por i shkon në ndihmë ^AR-i: video-asistenti jep OK- in për të akorduar penalltinë. Te pika e bardhë drejtohet (normalisht) Ikardi dhe nuk gabon: më në fund, goli i parë në kampionat për kapitenin interist. Në çastet e fundit të \`' të para ndodh shumë pak, skuadrat u drejtohen dhomave të zhveshjes me Interin në avantazh 1-0.

E ENDOS D A BRO IO - Pushimi sikur u ftoh kokën zikaltërve, pasi me rikthimin në fushë violët i mbyllin në zonë. Pikërisht nga një top i humbur prej ^ esinos vjen barazimi i përkohshëm i Kiezës: goditje nga distanca e "_hevahirit" violë, ku megjithatë deciziv është devijimi i Shkrinjari­t. "San Siro" nis të ndihet për shkak të gabimeve të shumta të vendësve: Interi

duket në vështirësi, i përhumbur. Por, shpirti zikaltër ka krenari dhe e shfaq në momentin më të ndërlikuar: D'Ambrozio u rrëmben topin miqve, mbyll një trekëndësh me Ikardin dhe mposht Lëfont. "San Siro" shpërthen nga gëzimi përpara se të heshtë

për disa sekonda: Ma_oleni ballafaqoh­et me ^AR-in dhe akordon golin. Fundi ka pak histori. Interi rikthehet të fitojë në "San Siro" pas katër ndeshjesh ( përfshi kampionati­n e kaluar) dhe mbyll javën perfekte: tri fitore, mes whampions-it dhe Serisë A.