Flamurtari­t i mungon penallti, arbitri lë “nam” në Fushë-Krujë

Om!joni e !ju"n me #o#ë$ Ku#" nu# i n%jerr #"rton

-

Bava e 1C-të e Kategorisë Superiore shkoi përgjithës­isht mirë për gjyqtarët, edhe pse rastet që penalizojn­ë skuadra nuk mungojnë. Klubi që me të drejtë duhet të ankohet është Flamurtari, teksa në ndeshjen ndaj Luftëtarit iu mohua një penallti e pastër. Edhe në takimet e tjera pati pretendime për 11-metërsha, por gjyqtarët rezultojnë të kenë dhënë vendime të drejta. Një dukuri negative që u shfaq këtë javë dhe që për më tepër ul autoriteti­n e arbitrit është kontestimi që bënë lojtarët e Kastriotit ndaj kryesorit @ rlando Kuka në ndeshjen e luajtur të mërkurën në Fushë-Krujë, ku Partizani fitoi 1-C. Ajo që habiti më tepër ishte fakti se kryesori nuk tregoi autoriteti­n e tij.

Tirana - Kukësi 0-0

E.Borgji (kryesor), E.Barushi dhe A.Dokaj (anësorë), L.Alla dhe I.Myrtja (arbitra të linjës), M.Dervishi (i katërt)E

Sektori i gjykimit në FSHF kishte vlerësuar maksimalis­ht ndeshjen Tirana- Kukësi, duke plotësuar kërkesën e dy klubeve që kryesorët dhe asistentët të ishin me stemën e FIFA-s. Në minutën e 3C-të është Aexhinaldo që pengohet brenda zonës nga portieri Abibi. Gjyqtari jep direkt penallti dhe me të drejtë ndëshkon me karton të verdhë portierin e Tiranës. Në këtë rast, në bazë të rregullore­s së re të FIFA-s, evitohet kartoni i kuq, pavarësish­t se i hiqet lojtarit mundësia e shënimit të golit. Ndërsa në minutën e F 3- të kemi një pozicion jashtë loje të dhënë në limite nga anësori Barushi. Sentamu del i vetëm në zonë dhe shënon, por goli anulohet, pasi sulmuesi ishte më i avancuar se lojtari i fundit i Kukësit, Gguro. Aasti tjetër për moviolë është kartoni i kuq i Melos pas dy të verdhëve. Fillimisht braziliani ndërhyn rëndë ndaj Dokës, duke qenë në limitin e të kuqit, por Borgji i jep të verdhë. Ndërsa në minutën e H H - të shkakton faull sërish ndaj Dokës, por këtë herë ndëshkohet për shkak të kontestimi­t të arbitrit me gjeste antisporti­ve. Ka edhe një tjetër rast në pjesën e dytë, kur edhe pse topi shkon në zonë, aty ku Iuculi në duel me Sentamunë rrëzohen të dy, B orgji çuditërish­t jep një faull inekzisten­t që ndodhi në krahun e majtë në dëm të Grecës. Flamurtari - Luftëtari 0-0

@.Ferataj (Patos),

D. A exha ( Tiranë), M. J ose (Lushnjë)E

Flamurtari- Luftëtari u gjykua nga një treshe mikse me kryesor @lsid Ferataj nga Patosi. Ndërsa anësor ishin Denis A exha, që mban stemën e FIFA-s, si dhe Marjus Jose i kolegjiumi­t të Lushnjës. A asti më flagrant i ndeshjes ishte ai i minutës së K-të, kur Mustafa goditi me portën e boshatisur dhe mbrojtësi i Luftëtarit, Austem Hoxha, në përpjekje për të larguar topin me trup, e prek me dorën e majtë. Kryesori Ferataj dhe anësori Jose vijojnë lojën, por pamjet filmike

tradhtojnë arbitrat, pasi duhej akorduar 11-metërsh dhe karton i kuq për Hoxhën. Një rast për moviolë ishte edhe ai i minutës së 3C-të, kur Liçaj ndërhyri ndaj Mustës në zonë, por këtu gjyqtari veproi drejt. Nuk kemi të bëjmë me penallti, pasi Liçaj largoi topin përpara se Musta të rrëzohej. Edhe ky i fundit nuk protestoi në këtë moment. Kamza-Teuta 1-9

E.Sino, I.Tartari, @.Grabova (Fier)E

A ast shumë i diskutuesh­ëm në minutën e LM-të, kur u dha penallti në favor të Teutës. Pamjet nuk janë të qar-

ta, pasi kishte rrëmujë në zonë. Progni rrëzohet në tokë pas një kontakti me Frashërin, por Sino ishte i vendosur, duke akorduar penallti. Laçi-Skënderbeu 2-0

B.Nhaja, E.Doda (Tiranë), A.Malaj (Vlorë)E

Në minutën e CH-të, Altiparmak­ovski nis një kundërsulm dhe driblon portierin Teqja, por rrëzohet dhe kërkon karton për portierin. Kryesori Nhaja me të drejtë e ndëshkon me të verdhë për simulim sulmuesin e Laçit. Në të 3O-ën, Gripshi futet në zonë dhe kërkon të driblojë, por sfera përplaset në dorën e Gjonit,

që rrëzohet. Prekje e pavullnets­hme dhe kryesori vijon lojën, duke u shpjeguar korçarëve se bëhej fjalë për dorë në pozicion natyral që nuk akordohet penallti. Kastrioti-Partizani

1-2 @ . Kuka, D.Myftari, N.Bregasi (Tiranë)E

Në minutën e L3-të kemi një ndëhyrje të Shehut ndaj Asanit. Arbitri Kuka me të drejtë ndëshkon Shehun me të verdhë, por më pas rrethohet nga lojtarët e Kastriotit, madje goditet me kokë nga Domgjoni. Për habinë e të gjithëve, Kuka nuk ndëshkon me të kuq Domgjonin.