Barça e Atletiko ndajnë një pikë, Reali turpërohet

Ditë e errët për ekipin "galaktik", humbasin shansin për t u afruar me kreun

- Përgatiti: GENTJAN ALINANI

Dush i ftohtë për Re alin e Madridit përpara transfertë­s në Ligën e Kampionëve kundër Romës. Ishte Reali më i shëmtuar i sezonit dhe humbi 3- 0 kundër _ ibarit, në ndeshjen e parë si trajner përfundimt­ar i madrilenëv­e. Në katër ndeshjet e mëparshme si trajner i përkohshëm fitoi. Por dje nuk ishte dita e tij, as e skuadrës së tij. Ishte dita historike për _ibarin, që nuk kishte fituar kurrë ndaj Realit të Madridit. 3-0 është një rezultat i thellë për nivelin e skuadrave, por ta mendosh që Kurtua shmangu golat në 3- 4 raste të tjera. ` askët i udhëhoqi talenti 20- vjeçar Kukureja, i cili është formuar si lojtar në akademinë e `arcelonës. Në ndeshjen e tretë si titullar në La Liga i "torturoi" kundërshta­rët dhe furnizoi me asiste lojtarët e skuadrës së tij në një ndeshje fantastike.

RI T LL - Fillimisht konfirmohe­t fati në krahun e Santiago Solarit. Për herë të pestë, kundërshta­ri i 5- të i Realit të Madridit ka goditur shtyllën, teksa rezultati ishte 0-0. Autori ishte Kike warsia, i cili pas 3 minutash lëshon një të djathtë. Topi devijohet mrekullish­t nga Kurtua dhe përplaset në traversë. _ ibari e nis në mënyrë agresive, por lë edhe hapësira pas. Aq shumë sa në të 11- tën, Hoze Angel shpëton një top në vijën fatale, i cili u godit nga `enzema. Por sulmet e Realit përfunduan këtu. Kjo ishte tentativa e parë dhe e fundit e ndeshjes.

L E AR- Pas 5 minutash, _ ibari kalon në avantazh. x AR- i korrigjon gabimin e asistentit, i cili akordoi pozicion jashtë loje. Aksion model i _ibarit nga e majta me Kukurejan. Kike warsia tenton, por Kurtua e ndal topin fillimisht në zonën e vogël. Në tentativën për ta larguar, Sebajos e godet topin në këmbët e _skalantes dhe përfundon në rrjetë.

EKTAK L A K_ibari vazhdoi me të njëjtin ritëm edhe në pjesën e dytë. Në pesë minuta hipotekon fitoren, ekzaktësis­ht në minutën e 52-të dhe të 57-tën. Përfiton nga një gabim i Toni Krosit, i cili pason shpejt dhe vë në vështirësi Odriozolën. Mbrojtësi madrilen e humbet topin në një zonë të rrezikshme, Kukureja pason mirë dhe _ nrik thyen Kurtuanë.

Pastaj Ramos dhe x aran u "dogjën" nga _nrik dhe warsia shfrytëzon sërish krosimin e Kukurejas. Solari aktivizon Iskon për Modriçin dhe pastaj x iniciusin, por Reali nuk u shfaq kurrë i rrezikshëm.