Uzuni gol manual, Veseli rekord kundër Berishës

!oli i tretë për sh"iptarin, dje magjepsi me një parabolë

- Përgatiti: JETON STAMOLLA

]azhdon momenti magjik i Myrto ^zunit. _utbollisti i Kombëtares shqiptare ishte sërish protagonis­t në kampionati­n kroat, me skuadrën e Lokomotivë­s së `agrebit, teksa dje ka gjetur edhe golin e radhës. w 3vjeçari ka gjetur rrugën e rrjetës në duelin e djeshëm ndaj Osijek, i cili në fund përfundoi në barazim w-w. xshfutboll­isti i Laçit ka qenë agresiv që në fillim, madje duke u ndëshkuar edhe me karton të verdhë që në minutën e ww-të, por ky fakt nuk ia kushtëzoi aspak paraqitjen sulmuesit që klubi kroat e pagoi 3{{ mijë euro kartonin e tij, gjatë verës që lamë pas. Edhe pse Lokomotiva kaloi në disavantaz­h në minutën e 35-të, ai që mendoi për ta dërguar skuadrën e kryeqyteti­t më të qetë në dhomat e zhveshjes, ishte pikërisht Myrto ^zuni, i cili barazoi shifrat në 1- 1 në minutën e | 5- të. Sulmuesi anësor pas një sponde me kokë në zonë, edhe pse nën markimin e mbrojtësit rival arriti që të pikturojë një parabolë spektakola­re, duke parë edhe portierin që kishte dalë nga porta e tij dhe duke festuar një gol thjesht shumë të bukur. E gjitha festa

ishte për të, por fatkeqësis­ht ky gol nuk mjaftoi në fund për t } i dhënë kurajë shokëve të skuadrës së tij, që të dilnin me tri pikë nga stadiumi i tyre, duke qenë se edhe pse Lecjaks dërgoi në të |7-ën w-1 shifra për Lokomotivë­n e ` agrebit, ishte Skoriç për miqtë në të ~{-ën që barazoi në w-w dhe rezultati nuk lëvizi më deri në fund të ndeshjes, të cilën Myrto ^zuni e luajti të plotë. Për sulmuesin e Kombëtares

sonë ky ishte goli i tretë në Kroacia, pasi më parë i kishte shënuar edhe ajdukut të Splitit dhe €oricës.

LE NI - Pas ndeshjes, autori i golit të barazimit për Lokomotivë­n e `agrebit, Myrto ^zuni, nuk u shpreh totalisht i kënaqur pas ndeshjes ndaj Osijekut, si rrjedhojë e rezultatit. "Nuk ka sesi të mos jem i lumtur për golin e realizuar, por do të isha i plotësuar totalisht, nëse do të kishim dalë me tri

pikë nga fusha. E meritonim të fitonim, ishim skuadra më e mirë në fushë, krijuam më shumë raste dhe në fund nuk ia dolëm të fitonim, - u shpreh sulmuesi shqiptar pas takimi. - Megjithatë, jemi ende të dytët në klasifikim dhe duhet të shohim përpara me bindje. ^në, ashtu si dhe shokët e skuadrës do të japim gjithçka që në ndeshjen tjetër, përballë Slaven Belupos, jo vetëm të ruajmë këtë pozicion, por edhe të rikthehemi te fitorja".