Besa argëtohet me të rinjtë, pesë gola në miqësore

Kavajasit mbyllin me fitore 2018-ën, sulmuesit në formë

- Feriz Ferizaj

Besa ka zgjedhur t’u japë fund përgatitje­ve për 2018-ën, duke zhvilluar një miqësore me Besën U-19. Në përbërje të verdhezinj­ve mungonin lojtarët kosovarë të larguar dje drejt Kosovës një ditë përpara të tjerëve. Kjo solli edhe risi në formacioni­n e Besës. Në mungesë të lojtarëve kosovarë, Begeja i dha shansin e aktivizimi­t talentit 16-vjeçar, Andrea Lila i Besës U-17 si dhe mesfushori­t kosovar, Valmir Azemi, i ardhur në provë te Besa. La mbresa te Begeja talenti 16-vjeçar Lila me shpejtësin­ë, teknikën e finesën e tij. NDESHJA - Sfida nis e fortë, pasi lojtarët e rinj tregohen më luftarakë Futbollist­i kosovar i Besës, Ardian Shaljani është vlerësuar nga Komuna e Obiliqit me tiullin “Ambasador i Futbollit Kosovar” e me më shumë dëshirë. Kjo në minutën e 18-të kur depërton në sjell edhe vështirësi për manovrën zonë, por Kacbufi ia largon topin sulmuese të Besës, megjithëse në momentin e goditjes. E ndërsa Begeja hodhi në fushë 3 sulmuesit, pritej gol nga sulmuesit, befason Albi Çekiçi, Onuh e Cara. Mbrojtësi i Koldashi kur kthen në gol një asist majtë Vogli, por edhe dy qendërmbro­jtësit të artë të Bibës. Pas këtij goli, Besa Kacbufi e Damarja, luftojnë e madhe luan më lirshëm dhe Onuh fort, duke prishur çdo aksion të dyfishon shifrat. Pësimi i golit të Besës. Sinjalin e parë e jep Cara dytë nxit sedrën e U-19, teksa golashënue­si

i njohur, Ergys Gjongecaj, shkurton shifrat pas një goditjeje fantastike diagonal me portën. Pjesa e dytë nis me një Besë më të motivuar, duke thelluar shpejt shifrat në 3-1 me golin e sulmuesit Cara. Më pas, Dikson dhe sërish Cara shënojnë edhe golat e tjerë të Besës.