Tirana Tirana “blindon” “blindon” sulmin me me një një ganez, ganez, Batha projektohe­t kapiten

Avdiijaj debuton me me goll gol në në miiqësore, Muçii bën dopiietë Osmanii sii drejtor, Halliillii Haliilii zbret zbret në në fushë për për të të qetësuar... qetësuar... Likën Dunga Dunga ii ii kërkon kërkon kllubiit klubiit 6 6 muaj muaj rroga, rroga,

- REDI DANDALLAKU

Bardheblut­ë fitojnë miqësoren me Pogradecin dhe janë gati për Tbilisin

Tirana fiton me Po gradecin në testin gjeneral për Dinamon e Tbilisit. Një ditë para ërfundimit të fazës përgatiore në Pogradec, Tirana kreu estin e fundit, teksa u përball ë një ndeshje miqësore me kipin vendës. Në minutat e ara ishin pogradecar­ët të ilët zotëruan topin dhe made u shfaqën të rrezikshëm në minutën e nëntë, ku pas një oditjeje me kokë, topi kaloi humë afër portës. Duhet të inte minuta e 14-të që Tiraa të “zgjohej”, sepse brenda ak minutash rrezikoi portën ri herë me anë të Kobinasë he Kalesë. Pasi kalon gjysma e pjesës së parë është sërsh Kale që godet me kokë, or portieri kundërshta­r treohet i vëmendshëm. Në minutën e 34-ërt, pas një kroimi nga e majta e Kalësë, mbrojtja e Pogradecit gabon ë largimin e topit. Muçi përiton dhe lehtësisht dërgon opin në rrjetë. Sërish pas një abimi të pogradecar­ëve, opi shkon te Muçi që me arabolë shënon golin e ytë. Me avantazhin e dy goave mbyllet pjesa e parë.

Pjesa e dytë fillon me sulme të shumta nga Tirana, sulme këto që çuan në fitimin e një penalltie në favor të Tiranës në minutën e 50të. Batha ekzekuton këtë penallti, por topi përplaset në shtyllë. Edhe pse gaboi në ekzekutimi­n e penalltisë Batha ishte në një ditë të mirë ku me vertikaliz­ime, shkatërrim

të aksioneve dhe goditje të shpeshta, tenton të gjejë golin. Pas 10 minutave nga fillimi i pjesës së dytë Hoxhallari i kërkon trajnerit Egbo që të zëvendësoh­et. Momente paniku në këtë pjesë ku K. Dervishaj pas një përplasje me kundërshta­rin

nuk ndihet mirë për disa momente. Përveç doktorit të ekipit në ndihmë i vjen edhe mjeku i bardhebluv­e. Tirana e merr veten në pjesën e dytë dhe pas disa sulmeve të rrezikshme gjen golin e tretë me Avdijaj në minutën e 70-të. Tirana rregullon totalisht

lojën dhe thuajse nuk lë hapësira për Pogradecin. Me rezultatin 3-0 përfundon miqësorja që tregoi dominimin total të Tiranës.

DINAMO – Bardheblut­ë me këtë fitore i dërgojnë një mesazh të qartë Dinamos së Tbilisit. Skuadra gjeorgjian­e, që është e para në renditjen e kampionati­t të vendit të saj, ka barazuar dy ditë më parë në kampionat kundër Telavit. Takimi është mbyllur pa gola, ndërsa për kundërshta­rin e Tiranës ky është barazimi i katërt këtë sezon.