Gol fitoreje në debutimin europian, Kumbulla: Te Roma ndihem super

E pret dueli me Milanin, Fonseka: Ibrën do ta markojë Marashi

- Përgatiti: JETON STAMOLLA

Nuk ka dyshime që mes rezervave dhe tit ullarëve ka ënjë diferncë të theksuar, aq më tepër e Roma, duke qenë se trajneri aulo Fonseka kishte lënë 9 itullarë pushim. Por nëse ka jë siguri në këtë skuadër ai uhet Marash Kumbulla. Blera e verës për formacioni­n ryeqytetas është jo vetëm një saraçinesk­ë" në mbrojtje, por dhe një gjuetar goli në zonën ivale, siç e bëri realitet mbrëmjen e djeshme. Dhe hera parë në Europë për 20jeçarin e Kombëtares së Shipërisë nuk kishte sesi të ishe më e bukur, aq më tepër duke arë se skuadra që kishte përallë, Jang Bojsat, ishte ajo që mohoi Tiranës që të kualiikohe­j në ndeshjen finale, që ë bëhej pjesë e grupeve të igës së Europës. Në fund, ajo ë feston është Roma, 2-1 me ërmbysje në Bern, ku golin endimtar e shënoi pikërisht diamanti" kuqezi. Nëse takimi nisi keq për italianët, që e anë veten në disavantaz­h me një penallti të Nsame, pas etëm 14 minutash lojë (faull Kristantes ndaj Reder), në jesën e dytë muzika për omën ndryshon. Fonseka

vendos që të hedhë në fushë si Xhekon, ashtu sikurse edhe Mikhitarja­nin, të cilët lënë vulën e tyre në dy golat e realizuar. Dhe përmbysja vjen brenda 5 minutave lojë. Në të 69-ën, Xheko sheh lëvizjen në thellësi të Bruno Peresit, të cilin pasi e shërben

me një asist, braziliani nuk gabon pas një diagonalaj­e në zonë. Ndërsa momenti deciziv është ai i minutës së 74-rt, kur Mikhitarja­n sheh lëvizjen e Marash Kumbullës në shtyllën e dytë dhe e shërben me një krosim milimetrik, të cilin shqiptari

e ka shumë të lehtë që ta spostojë në rrjetë. Festa dhe gëzimi i 20-vjeçarit ishte shumë e madhe, por ndoshta më shumë sesa tri pikët ishte edhe kartolina për të pasur një vend titullari në duelin e të hënës, me Milanin e Zlatan Ibrahimovi­çit.