Vllazni Vllazni magjike, magjike, thyen thyen durrsakët durrsakët edhe edhe me me 10 10 lojtarë lojtarë

Hoxhaj gol dhe të kuq, Brdariç: Si e dominuam Teutën

- ADMIR URUÇI

Një Vllazni fantas tike likuidon Teut ën dhe “arratiset”. Kryendeshj­a e javës së 13-të oli për shkodranët, që i shaktuan humbjen e parë ekipt durrsak pas 13 javësh kamionat. Për herë të fundit kuadra e Edi Martinit ishte mposhtur në Superiore në javn e 36-të të kampionati­t të aluar, teksa Laçi e kishte mundur 2-3 në Durrës më 29 orrik 2020. Dje, pas më humë se pesë muajsh pahyeshmër­i, “djemtë e detit” dorëzuan në “Loro Boriçi” daj një kundërshta­ri që javë as jave po bind se është kuadra për t’u mundur këtë ampionat. Kjo Vllazni është ër titull dhe këtë më shumë e kurrë e konfirmojn­ë rezulatet. Të jesh 9 pikë më tepër e vendi i dytë, që mbahet rovizorish­t nga Teuta (sot uhet Partizani-apolonia dhe iferenca shkon +7 pikë në ast se fitojnë të kuqtë) është a diskutim një shkëputje e rikshme në kaq pak javë kampionat. Ardit Hoxhaj ishte

eroi i shkodranëv­e me një gol manual, ndërsa më pas si për roni të fatit u ndëshkua me arton të kuq pas ndërhyrjes ë rëndë ndaj Pjeshkës.

PJESA E PARË - Tomas rdariç i besoi ekipit fitues, ikërisht formacioni­t tip që ka ërdorur në këto 13 javë. Ndërsa te Teuta e vetmja ëvizje ishte ajo me Pjeshkën ë krahun e djathtë të mbrojtjes, pasi Todorovski mungonte për shkak karonësh. Durrsakët janë më të artë në 10 minutat e para, uke ushtruar presing lart he mbajtur shkodranët në jysmëfushë­n e tyre. Mirëpo, tart u duk si gënjeshtër, pasi me kalimin e minutave janë uqeblutë që bëhen zotër të ushës. Ardit Hoxhaj dhe Haris Dilaver në sulm i afroen disa herë golit, por Stivi rashëri shpëton Teutën. Një oditje e Dejvi Bregut pas një undërsulmi është shumë ak për miqtë. Vllaznia del rjedhshëm në sulm dhe e endos në vështirësi portën urrsake, madje shtylla i moon golin sulmuesit Dilaver. jesa e parë u mbyll pa gola.

PJESA E DYTË - Pas ushimit skuadrat futen në ushë me të njëjtat formacione. Ashtu si në pjesën e parë, dhe këtë herë shkëndijën illimisht e japin durrsakët. lerim Krasniqi vendos në rovë Zogoviç, por vetëm kaq, epse më pas frenat e lojës i merr në dorë Vllaznia. Brdariç kishte kërkuar nga lojtarët që të godisnin më shpesh portën nga jashtë zone, duke shfrytëzua­r edhe terrenin. Më së miri këtë e bëri Fjoart Jonuzi, por golin e shënoi Ardit Hoxhaj. Asisti i Imerit te sulmuesi vlonjat ishte fantastik, teksa ky i fundit pasi nxori jashtë loje mbrojtësit, dribloi edhe Frashërin dhe kaloi në avantazh shkodranët. Martini bën dy zëvendësim­e të menjëhersh­me, duke nxjerrë Aleksin dhe Karabecin, si dhe duke aktivizuar Avdylin e Grudën. Mirëpo, edhe pas ndryshimev­e, mesfusha e Teutës fiket totalisht. Madje durrsakët nuk dinë të shfrytëzoj­në as epërsinë numerike pas daljes me të kuq të Hoxhajt. Më e rrezikshme pas minutës së 68-të bëhet Vllaznia me 10 lojtarë, se sa miqtë. Kësisoj, gjithçka përfundon 1-0.

?? FOTO:LSA ?? VLLAZNIA-TEUTA 1-0