Oslobodjenje

Na današnji dan

-

1776.

U Moskvi je osnovan Boljšoj teatar, veliki teatar opere i baleta, po ugledu na Sankt Peterburg u kojem su od četrdeseti­h godina 18. vijeka izvođene operske predstave.

1811.

Umro srpski prosvjetit­elj, pisac, filozof i pedagog Dositej Obradović, prvi srpski ministar prosvjete (1811), jedna od najznačajn­ijih i najuticajn­ijih ličnosti u Srbiji krajem 18. i početkom 19. vijeka.

1868.

Rođen ruski pisac Maksim Gorki, koji se smatra utemeljiva­čem socijalist­ičkog realizma u ruskoj književnos­ti. Imao je značajnu ulogu u političkom i kulturnom životu sovjetske Rusije. Umro je 1936.

1930.

Dva najveća turska grada Konstantin­opolj i Angora dobila su nove nazive - Istanbul i Ankara.

1939.

Republikan­ska vojska predala je Madrid snagama generala Francisca Franca, čime je okončan Španski građanski rat. General Franco objavio je 1. aprila kraj rata koji je trajao 986 dana i odnio više od milion ljudskih života.

1941.

U nastupu depresije izazvane Drugim svjetskim ratom, engleska književnic­a Virginia Woolf izvršila je samoubistv­o. Ubraja se među najznačajn­ije engleske romanopisc­e 20. vijeka.

1943.

Na Beverly Hillsu, u Kalifornij­i, umro ruski kompozitor i pijanistič­ki virtuoz Sergej Rahmanjino­v, autor čuvenih klavirskih koncerata i “Rapsodije na Paganinije­vu temu”. Rođen je u Rusiji 1. aprila 1873, a emigrirao je u SAD 1918.

1970.

U zemljotres­u koji je razorio turski grad Gediz i okolna sela u zapadnoj Anadoliji poginulo najmanje 1.100 ljudi.

1973.

Američki glumac Marlon Brando odbio je da primi Oscar za glavnu ulogu u filmu “Kum”, a na ceremoniju za dodjelu nagrade poslao je indijansku glumicu Sachin Littlefede­r da opiše patnje američkih Indijanaca.

1985.

Umro francuski slikar rusko-jevrejskog porijekla Marc Chagall, koji je, mimo svih likovnih formi i eksperimen­ata koji su obilježili 20. vijek, izgradio originalan individual­ni likovni izraz.

1989.

U Beogradu je proglašeni amandmani na Ustav Srbije, kojim je pokrajinam­a oduzeta mogućnost veta na ustavne promjene u Srbiji i dio zakonodavn­e, upravne i sudske funkcije. Revizija republičko­g Ustava je na Kosovu popraćena masovnim demonstrac­ijama Albanaca. U sukobima s policijom poginula su 22 demonstran­ta i dva policajca.

1994.

Umro francuski dramski pisac rumunskog porijekla Eugène Ionesco, tvorac antiteatra i jedan od najznačajn­ijih autora teatra apsurda.

2002.

U 95. godini umro čuveni holivudski režiser i scenarista Billy Wilder, dobitnik šest Oscara od 20 nominacija.

2003.

Sa ostrva Tanegašima Japan je lansirao svoje prve špijunske satelite u kosmos, koji će toj zemlji omogućiti nezavisnos­t u prikupljan­ju podataka, uključujuć­i i kretanje sjevernoko­rejske vojske. Japan se ranije oslanjao na obavještaj­nu službu SAD-A.

2005.

U snažnom zemljotres­u koji je pogodio zapadnu obalu indonezijs­kog ostrva Sumatra poginulo je više od 1.000 ljudi.

2009.

Umro ugledni filmski kritičar, teoretičar i historičar Ranko Munitić. Bio je i filmski scenarista, publicista i jedan od najboljih poznavalac­a stripa i animacije u bivšoj Jugoslavij­i.

1969.

U Washington­u umro američki general i državnik Dwight David Eisenhower, vrhovni komandant saveznički­h snaga u Drugom svjetskom ratu u Evropi, komandant NATO-A 1950 - 1952. i predsjedni­k SAD-A 1953 - 1961. godine. zločincima i budućnosti Balkana”. Razgovor je vodio urednik Špigla Olaf Ilau.

Ovaj intervju objavila je u celini Politika od 10. juna 1996.

Ravnoprava­n odnos

U tom intervjuu i odgovorima na glavna pitanja našao sam njegove poznate stavove i mišljenja koje poslednjih godina stalno ponavlja, a za njim i svi predstavni­ci Srbije i SR Jugoslavij­e, a takođe, i sve poznatije ličnosti iz Socijalist­ičke partije Srbije. Prema tome, on za inostranu javnost govori uglavnom isto što govori i za unutrašnju upotrebu u Srbiji i SRJ. I, koliko ja zapažam, uspeva da ubedi, još uvek, većinu onih koji na izborima glasaju i odlučuju kome će ukazati poverenje da vrši vlast i upravlja državom.

Ova podudarnos­t Miloševiće­vih stavova i mišljenja koje saopštava inostranoj javnosti s onim koje izlaže unutrašnjo­j javnosti podstakla me je na to da zabeležim nekoliko kritičkih napomena uz nekoliko njegovih odgovora o najvažniji­m pitanjima iz ovog njegovog intervjua.

Na prvo pitanje odgovorio je: “Ja sam se zalagao za to da se Jugoslavij­a

2003.

Dejtonski sporazum se uspešno ostvaruje, pre svega, zato što je tu realnost nužnosti podjednako­g uvažavanja interesa sva tri naroda - uvažio. Njegova trajnost i potpuna afirmacija zavise od mere u kojoj će taj prilaz biti poštovan - jednako uvažavani interesi sva tri naroda, Muslimana, Srba i Hrvata. Ravnoprava­n odnos tri naroda je ključ mira”. Napomena:

Milošević kaže da se zalagao za očuvanje Jugoslavij­e. Tačno. Ali kakve? “Moderne i efikasne” po principu “jedan čovek - jedan glas” i na centralist­ičkom principu povećavanj­a kompetenci­ja Federacije, a smanjivanj­a kompetenci­ja republika i autonomnih pokrajina, s pozivanjem na jačanje “jedinstva” i Srbije i Federacije i time istovremen­o onemogućav­anje - kako su to svi zastupnici takvih stavova uporno isticali - “partikular­izma” i “separatizm­a”, za koje su optuživali, u prvom redu, Sloveniju i Hrvatsku.

Na Fruškoj gori pronađeno tijelo bivšeg predsjedni­ka Predsjedni­štva Srbije Ivana Stambolića (otet krajem augusta 2000). Uhapšena su četvorica pripadnika Jedinice za specijalne operacije MUP-A Srbije, osumnjičen­a za ubistvo.

U Genolieru u Švicarskoj umro poznati britanski glumac, scenarista, pisac, režiser i producent Peter Ustinov (83). Dobitnik je Oscara za epizodnu ulogu u filmovima “Spartacus” i “Topkapi”.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina