Oslobodjenje

Cvrčak i mrav u ruhu “Sedam samuraja”

PLAY IT AGAIN, SAM: Sama basna “Cvrčak i mrav” postavljen­a je naizgled na “izvrnut način”, tj. ukomponova­na upravo u ruho Kurosawino­g filma

- SEAD VEGARA

Nakon 1995. i prvog u potpunosti dugometraž­nog CGI animiranog filma “Toy Story” (Priča o igračkama), trebali smo (sa)čekati tri godine kako bi digitalni lutkari iz Pixara podarili pučanstvu novo ostvarenje, ovoga puta naslovljen­o “A Bug’s Life” (Život buba, 1998). Riječ je o animiranom filmu koji svoje postojanje duguje Ezopovoj basni o cvrčku i mravu, ali također i remek-djelu “Seven Samurai” (Sedam samuraja, 1954), jednog od najvećih japanskih i svjetskih filmskih reditelja Akiri Kurosawi.

Sama basna “Cvrčak i mrav” postavljen­a je naizgled na “izvrnut način”, tj. ukomponova­na upravo u ruho Kurosawino­g filma, gdje su cvrčci “banditi” koji otimaju hranu od poštenih “seljaka” - mrava. U basni, cvrčak je pjevao i igrao sve vrijeme, dok je mrav radio skupljajuć­i hranu, te ga je cvrčak ismijavao zato što stalno radi. A kada je došla zima, cvrčak se obratio mravu za pomoć i hranu.

Na samom početku animiranog filma “Život buba” zatičemo mrave kako vrijedno skupljaju hranu, samo da bi istu dali skupini cvrčaka koji jednom godišnje dolaze otimajući im hranu i ugnjetavaj­ući ih. Mrave predvodi kraljica - matica u pripremi Atta (glas Julije Louis-loius Drayfus), dok je na suprotnoj strani, kod cvrčaka glavni zlobni Hopper (glas Kevina Spaceyja). Iako brojno nadmoćniji, i to 1 naprema 100, mravi su u strahu. Kada jedan od njih, Flik (glas Davea Foleyja), djeluje samostalno u pokušaju da pomogne koloniji i obori svu skupljenu hranu u baru, cvrčci po dolasku provaljuju u mravinjak, a Hopper ljutito naređuje duplu porciju, i to prije sezone kiša. Flik priznaje grešku i dolazi na ideju da ode sa ostrvceta gdje se nalazi kolonija u veliki grad i pronađe druge (opasne) bube koje bi im pomogle boreći se protiv Hoppera i njegove bande. Po dolasku u grad slučajno nailazi na grupu buba za koje pomisli da su opasne i hrabre, dok su one ustvari cirkuski izvođači u potrazi za novim angažmanom. Nakon što prihvate Flikovu ponudu (nesporazum je na obje strane) i po dolasku na ostrvce sa mravljom kolonijom, shvataju u šta su se upleli, ali ipak odlučuju pomoći.

Sama animacija za godinu 1998. bila je revolucion­arna, ali gledano iz ove perspektiv­e, 2022, gotovo četvrt stoljeća, animirani film “Život buba” ipak nije “dobro ostario”. Bez obzira na tu “sitnicu”, barem što se animacije tiče, ne smeta niti malo, jer su priča i karakteri tako duboko profilisan­i i uvjerljivi. Svaki od likova je sebi svojstvena individua, sa jasno izgrađenim karakterom i izražajem, a kao bube, sve i jedan insekt je fe-nome-nal-no glasovno portretira­n. I baš poput svog igranog prethodnik­a, finalni obračun se odvija pod kišom okupanom kolonijom, što je svakako bio izazov za armiju animatora, predvođeni­h Johnom Lasseterom i Andrewom Stantonom kao rediteljim­a. “A Bug’s Life” ostaće upamćen kao drugi Pixarov animirani dragulj, te će utrti stazu za nova ostvarenja čarobnjaka CGI animacije.

”A Bug’s Life” ostaće upamćen kao drugi Pixarov animirani dragulj, te će utrti stazu za nova ostvarenja čarobnjaka CGI animacije

 ?? / FENA ?? Dejan Garić, predsjedni­k Upravnog odbora Prosvjete
/ FENA Dejan Garić, predsjedni­k Upravnog odbora Prosvjete

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina