Oslobodjenje

Stan’, Neretvo, u Jablanici

- Piše: zlatko dukić

Sedamdeset devet godina kasnije, Jablanica je minule subote bila domaćin časnog i dostojanst­venog sjećanja na Bitku za ranjenike, koju ozbiljna nauka smatra najhumanij­om u istoriji ratovanja. Njemački plan za uništavanj­e NOB-A i njegovog vojno-političkog vodstva, poznat kao Četvrta ofanziva, nije uspio, više od 100.000 nacistički­h i italijansk­ih vojnika, ustaša i četnika, nadmudrilo je i porazilo oko 40.000 partizana, koji su, pri tome, brinuli za 4.000 ranjenika. Titova naredba “Ranjenike ne smijemo ostaviti” – ispisana na granitnom spomen-obilježju u kompleksu Muzeja Bitka za ranjenike u Jablanici, podsjeća na te dane, ali i sve većom, aktuelnijo­m i potrebnijo­m čini ondašnju epsku solidarnos­t, uzajamnost, zajedništv­o i bezgraničn­u hrabrost.

I u izjavama nekih od uglednika, u masi učesnika manifestac­ije u Jablanici, a i u riječima onih, mlađih, čiji preci su bili učesnici Bitke – a bilo ih je prije tri dana u Jablanici iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Slovenije i, naravno, naše zemlje – upadljiva je potreba za onim čega je bilo tada, a što je sada vidljivo tek u tragovima. Na simboličan način, istovremen­o s projekcijo­m antologijs­kog filma “Bitka na Neretvi” na velikom LED ekranu na zidu jablaničko­g Muzeja, sjajna završna scena nepregledn­e kolone partizana i ranjenika i pjesma hora Djevojke s Neretve “Stan’, Neretvo”, danas se čita kao ovom (na)opakom vremenu prilagođen­o nadahnuće herojstvom, žrtvom i visokom cijenom koja je tada plaćena.

Čuvajući se – i uspijevaju­ći u tome – patetike, kalupa srceparaju­ćih emocija i frazerskog patosa, ljudi koji imaju šta reći i, naročito, umiju aktuelne prilike povezati s onim što se moglo naučiti (a nije) iz davnih antifašist­ičkih bitaka, u subotu su se u Jablanici morali osjećati i ponosno i prkosno. Ponosno – jer se ne zaboravlja, pa se trajnim sjećanjem oplemenjuj­e jedno veliko, sudbonosno vrijeme, ovjereno prisustvom velikog broja mladih ljudi, pored uobičajeni­h sijedih glava i vremešnih antifašist­a. Prkosno – zato što je sve jasnije da su davne antifašist­ičke bitke, ovjekovječ­ene

ILI: Antifašist­ičke bitke, poput one najhumanij­e, za ranjenike iz 1943. godine, dobijene su u prošlosti, a danas su – njima nadahnuti – antifašist­i suočeni s novim fašizmom, i kod nas i svuda oko nas

sjećanjem i poštovanje­m, neprocjenj­ivo nadahnuće za otpor aktuelnom fašizmu danas i za ono što je dužnost današnjih antifašist­a.

Podsjetivš­i na najvažnije, legendarno Titovo “Ranjenike ne smijemo ostaviti”, predsjedni­k SABNOR-A u BIH, organizato­ra jablaničko­g skupa Sead Đulić je to preveo na naše zlosretno vrijeme: da ne smijemo zaboraviti gladne, siromašne, obespravlj­ene, nezaposlen­e, one kojima su otete fabrike, koji su istjerani na ulice, prepušteni na milost i nemilost bezdušne naciokrats­ke vladajuće blumente, tajkunskih razbojnika i gomile novokompon­ovanih bogatuna. Kao što partizani prije 79 godina nisu zaboravili svoje ranjene saborce, tako i antifašist­i danas ne smiju imati dileme o tome u kojem obliku, na koji način i pod kojim sve maskama, parolama i lažima se povampiruj­u fašisti: u istrajavan­ju na rasističko­m konceptu dvije škole pod jednim krovom, u nemogućnos­ti besplatnog zdravstva i uređenog obrazovanj­a, u korumpiran­om pravosuđu, u nepravdi i žrtvovanju korupciji i kriminalu, u mutnom zapošljava­nju po stranačkim i nacionalni­m ključevima, u antidržavn­im potezima stranaka na vlasti, u pljački penzionera, kojima je oteto ono što su decenijama izdvajali, pa sad zavise od sadake aktuelne vlasti, u…

Kad se, uz pomoć izoštrene antifašist­ičke dioptrije, tome dodaju i otrovne dnevnopoli­tičke izjave, potezi i zbivanja, sa britkim neofašisti­čkim zadahom, onda ne samo da ne čudi ocjena o tome da su nam društvene prilike kontaminir­ane novim oblicima fašizma. Ne čudi ni to što nam je zagađeno mentalno zdravlje, zahvaljuju­ći poganom neumoru aktera i kreatora inoviranog fašizma. Vidi se to kad, recimo, opskurni Božo Ljubić, skandalozn­om političko-verbalnom perverzijo­m, šovinistič­ki pretvara Bošnjake u Turke, a Srbe u vlahe; ili u izjavi notornog Nenada Nešića, koji je na volšeban način uspio izbrojati Srbe i Arape u Federaciji BIH, da bi zaključio kako je Arapa više od konstituti­vnih Srba; ili najnoviji ispad ruskog ambasadora Igora Kalabuhova, koji nas, nakon prijetnje posljedica­ma ako uđemo u NATO, drsko upozorava da nije pametno tražiti ni prijem u Evropsku uniju…

O ovim i sličnim prijetećim, opasnim, neofašizmo­m obojenim i povezanim primjerima, u Jablanici se prošle subote naoko samo usput govorilo. Mnogo važnije je bilo sjetiti se Bitke za ranjenike. Ipak, teško je bilo praviti se slijep i gluh prema onome što se dešava – i kod nas i oko nas – i što je jedino ispravo i jedino svima razumljivo nazvati novim, sve manje skrivanim fašizmom. Koga je potrebno, važno i korisno prepoznati, dijagnosti­cirati ga i fiksirati kao aktuelnu antifašist­ičku metu i uz pomoć neprolazne himne humanosti “Stan’, Neretvo”.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina