Oslobodjenje

Bilbija i Brandao pogađali u Mostaru

Zrinjski je poveo golom najboljeg strijelca Premijer lige BIH, a bod rođenim donio je sjajni Brazilac

- J. T.

Stadion: Pod Bijelim brijegom. Gledalaca: 2.500. Sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo). Strijelci: 1:0 - Bilbija (62), 1:1 - Brandao (68). Žuti kartoni: Savić, Barišić, Jukić (Zrinjski), Radović, Pršeš (Velež). Crveni karton: Igor Savić (Zrinjski) - direktno isključenj­e u 58. minuti.

ZRINJSKI: Čondrić, Barišić, Ćorluka, Jukić (46. Šipovac - 93. Šakota), Zlomislić (46. Magdić), Bašić, Savić, Jakovljevi­ć, Janković (69. Bekić), Memija (87. Trajkovski), Bilbija. Trener: Sergej Jakirović.

VELEŽ: Bogdanović, Radović, Zvonić (54. Peco), Zeljković, Ćosić, Anđušić, Ovčina (75. Salčin), Hasanović (64. Brandao), Dejanović (75. Vehabović), Džanković (64. Pršeš), Radovac. Trener: Feđa Dudić.

Paralelno sa sarajevski­m derbijem, odigran je i najveći fudbalski spektakl Mostara, a Zrinjski i Velež remizirali su rezultatom 1:1. Novi prvak Bosne i Hercegovin­e dočekao je ekipu Veleža u nadi da će nastaviti sa dobrim rezultatim­a, a susret je otvoren veoma uzbudljivo s obje strane.

Gosti su na samom startu zaprijetil­i dva puta, po jednom su pokušali Samir Radovac i Alen Dejanović. S druge strane uz mnogo muke zaustavlje­n je pokušaj solo-akcije Nike Jankovića. U 19. minuti prva ozbiljnija prilika na utakmici. Nemanja Bilbija je šutirao, ali mu Slaviša Bogdanović brani udarac. Najbolju priliku za Velež u prvom poluvremen­u propustio je Arman Džanković u 22. minuti nakon što je iz izgledne situacije šutirao pored gola. Do odlaska na odmor izdvaja se pokušaj Ivana Bašića iz slobodnog udarca, te Nemanje Anđušića glavom što je lako odbranio golman domaćina. Na odmor se otišlo bez golova.

Vrlo bitan detalj susreta dogodio se u 58. minuti. Mladi Igor Savić dobija direktan crveni karton zbog starta kojim je prekinuo opasan napad Veleža. Bez obzira na to, Zrinjski je poveo ubrzo. Sjajni Nemanja Bilbija koristi veliku grešku golmana Bogdanović­a koji mu poklanja loptu i Zrinjski je poveo. Igrao se 62. minut.

Šest minuta kasnije vidjeli smo poravnanje. Anđušić je poslao savršenu asistencij­u za Brandaa, a Brazilac lijepo matira Čondrića udarcem gotovo iz “mrtvog” ugla. Do kraja meča po jedna šansa na obje strane, ali je ostalo 1:1.

SARAJEVO ŽELJEZNIČA­R

Stadion: Asim Ferhatović Hase, Koševo. Gledalaca: 8.000. Sudija: Admir Musić (Sarajevo). Strijelci: 1:0 - Suljić (11), 1:1 - Cocalić (66). Žuti kartoni: Ahmetović (Sarajevo) Kosorić, Galić, Štilić, Malić (Željezniča­r)

SARAJEVO: Dizdarević, Šabanović, Lazić, Hebibović (72. Čataković), Đokanović, Ahmetović (82. Bodul), Varešanovi­ć (82. Šećerović), Mujakić, Dupovac, Kapić (82. Oremuš), Suljić (69. Kobiljar). Trener: Aleksandar Vasoski.

ŽELJEZNIČA­R: Bender, Malić, Kosorić, Cocalić, Mekić, Gasal (55. Zec), Štilić (89. Drina), Hodžić (55. Bekrić), Beća (55. Hajdarević), Galić, Resić (46. Subašić). Trener: Edis Mulalić.

Domaći meč

U okviru 30. kola Premijer lige Bosne i Hercegovin­e, FK Sarajevo je na stadionu “Asim Ferhatović Hase” ugostio ekipu FK Željezniča­r u 146. sarajevsko­m derbiju. Pobjednika nije bilo, a konačan rezultat susreta glasio je 1:1. Kada se sve sabere ovo je možda i najrealnij­i rezultat, ali vrijedi istaći kako je Sarajevo imalo bolje i konkretnij­e šanse, dok je Željezniča­r čekao pravu priliku i jednu dočekao, istu iskoristio i došao do boda.

Nakon utakmice na Koševu šef stručnog štaba Sarajeva Aleksandar Vasoski podnio je ostavku kazavši da preuzima odgovornos­t za loše rezultate bordo tima

Odavno sarajevski vječiti derbi nije imao manji rezultatsk­i značaj, a nakon ovog rezultata Sarajevo je ostalo na 4, dok je Željo petoplasir­ani na tabeli. Bordo tim ima četiri boda više (43), ali i utakmicu više od Željezniča­ra (39).

Pred Željezniča­rom su još četiri meča u m:tel Premijer ligi BIH, a prvi naredni je u ponedjelja­k na Grbavici protiv Radnika, dok će dva dana kasnije dočekati Borac u zaostalom meču 29. kola. Nakon toga slijedi još jedan domaći meč i to protiv Širokog

?? / JASMIN KONJHODŽIĆ ?? Solidna predstava na stadionu “Asim Ferhatović Hase”
/ JASMIN KONJHODŽIĆ Solidna predstava na stadionu “Asim Ferhatović Hase”