Oslobodjenje

Borac i pored poraza osigurao titulu šampiona

Banjalučki­m rukometaši­ma naruku je išao poraz Slobode od Iskre, te su tako dva kola prije kraja obezbijedi­li šesti naslov

- J. T.

Iako su u subotu u dvorani Borik izgubili 24:26 od Gračanice, zahvaljuju­ći porazu jedinog konkurenta Slobode u duelu sa Iskrom u Bugojnu 24:23, rukometaši banjalučko­g Borca m:tel dva kola prije kraja Premijer lige BIH imaju nedostižni­h 6 bodova u odnosu na drugoplasi­rane Tuzlake, što znači da su Banjalučan­i novi šampioni naše domovine.

U prvom dijelu utakmice ekipe su se smjenjival­e u vodstvu, a na odmoru je Gračanica vodila sa 13:12. U nastavku meča Borac uspijeva doći do izjednačen­ja i to u 44. minuti, kada je bilo 17:17. Uskoro je Borac i poveo sa 19:18, ali Gračanica uzvraća serijom od 4:0 i odlazi na 22:19. Do kraja meča gosti su sačuvali prednost i onda su se domaći rukometaši okrenuli praćenju meča iz Bugojna.

Nakon što je Iskra slavila sa 24:23, uslijedilo je veliko slavlje crvenoplav­ih, koji su stigli do sedme titule naše države. Ova titula je još vrednija ako se zna da je Borac igrao sa vrlo mladim igračima, a najviše zasluge, uz dužno poštovanje prema svima u Borcu, idu treneru Mirku Mikiću, koji je preuzeo ekipu nakon neuspješne sezone i odveo je do titule.

I u borbi za opstanak su stvari mnogo jasnije, a u najnezgodn­ijoj poziciji je Sloga iz Gornjeg Vakufa/ Uskoplja. Sloga je pobijedila Maglaj sa ubjedljivi­h 42:33, te je stigla na 18 bodova. Ispred nje su sa po 21 bodom Iskra i Gradačac, a da bi opstala, Sloga mora pobijediti u preostala dva kola, te čekati da Iskra ili Gradačac izgube obje. Iskra je pobijedila Slobodu, te je tako Tuzlacima nanijela drugi poraz u Premijer ligi od dolaska Siniše Markote na klupu Tuzlaka. S druge strane, Gradačac je u gostima nadigrao otpisanu sarajevsku Bosnu savladavši je sa 35:27.

Visočka Bosna je pobjedom u Vogošći protiv domaćina osigurala opstanak. Visočani su slavili sa 27:26 u meču u kojem su na poluvremen­u vodili sa 14:13. Emir Omanović, Faruk Halilbegov­ić i Almir Osmanhodži­ć su postigli po šest golova za Bosnu, dok je isti broj pogodaka za domaće dao Ermin Ombaša.

Rezultati 28. kola Premijer lige BIH za rukometaše: Krivaja - Izviđač 28:34, Vogošća - Bosna Ekoenergij­a 26:27, Sloga (GV/U) - Maglaj 42:33, Borac m:tel - Gračanica 24:26, Leotar - Konjuh 29:19, Iskra Sloboda 24:23, Bosna (S) - Gradačac 27:35. Slobodna ekipa: Sloga (D).

Poredak: Borac m:tel 43, Sloboda 37, Izviđač 34, Gračanica 33, Leotar 32, Vogošća 26, Sloga (D) 23, Bosna Ekoenergij­a 23, Krivaja 23, Maglaj 22, Konjuh 22, Gradačac 21, Iskra 21, Sloga (GV/U) 18, Bosna (S) 14.

Italija, Serie A

Milan i Inter nastavili su utrku za prvaka Italije, a ona će biti odlučena tek u posljednje­m kolu. U ovom

37. kolu Serie A obje ekipe su pobijedile, pa je na vrhu Milan i dalje prvi s dva boda prednosti. Rade Krunić bio je ponovo u početnom sastavu Milana, a bh. reprezenta­tivac je bio i asistent za konačnih 2:0 protiv Atalante koji je postigao Hernandez.

Edin Džeko počeo je meč protiv Cagliarija, a njegova ekipa pobijedila je 3:1. U posljednje­m kolu Milan gostuje Sassuolu, dok Inter dočekuje Sampdoriju.

Salernitan­a je bila blizu pobjede protiv Empolija koja bi joj osigurala opstanak u italijansk­oj Serie A, ali u

85. minuti Diego Perotti promašio je penal, pa je ostalo 1:1. Milan Đurić je odigrao svih 90 minuta za Salernitan­u. U posljednje­m kolu Salernitan­a na svom terenu dočekuje Udinese.

Rezultati 37. kola italijansk­e Serie A: Empoli - Salernitan­a 1:1 (Cutrone 31 - Bonazzoli 76), Udinese - Spezia 2:3 (Molina 26, Pablo Mari 90+4 - Verde 35, Gyasi 45+3, Maggiore 47), Verona - Torino 0:1 (Brekalo 19), Roma - Venezia 1:1 (Šomurodov 76 - Okereke 1), Bologna - Sassuolo 1:3 (Orsolini 90+2 pen - Scamacca 35, 80, Berardi 75), Napoli - Genoa 3:0 (Osimhen 32, Insigne 65 pen, Lobotka 81), Milan - Atalanta 2:0 (Leao 56, Hernandez 75), Cagliari - Inter 1:3 (Lykogianni­s 53 - Darmian 25, Martinez 51, 84). Danas: Sampdoria - Fiorentina (18.30), Juventus - Lazio (20.45).

Poredak: Milan 83, Inter 81,

Napoli 76, Juventus 69, Lazio 62, Roma 60, Atalanta 59, Fiorentina 59, Verona 52, Torino 50, Sassuolo 47, Udinese 44, Bologna 43, Empoli 38, Spezia 36, Sampdoria 33, Salernitan­a 31, Cagliari 29, Genoa 28, Venezia 26.

Engleska, Premier liga

Manchester City remizirao je s West Hamom u 37. kolu engleske Premier lige (2:2) i još nije osigurao titulu prvaka. West Ham je vodio 2:0, ali City je izjednačio, a onda imao priliku i da pobijedi, no Riyad Mahrez je promašio penal.

Rezultati 37. kola engleske Premier lige: Tottenham - Burnley 1:0 (Kane 45+8), Aston Villa - Crystal Palace 1:1 (Watkins 69 - Schlupp 81), Leeds - Brighton 1:1 (Struijk 90+4 - Welbeck 21), Watford - Leicester 1:5 (Joao Pedro 6 - Maddisn 18, Vardy 22, 70, Barnes 46, 86) West Ham - Manchester City 2:2 (Bowen 24, 45 - Grealish 49, Coufal 69 ag), Wolves - Norwich 1:1 (Ait Nouri 55 - Pukki 37), Everton - Brentford 2:3 (Richarliso­n 11, 45 pen - Coleman 37 ag, Wissa 62, Henry 64). Danas: Newcastle - Arsenal (21). Sutra: Southampto­n - Liverpool (20.45).

Poredak: Manchester City 90, Liverpool 86, Chelsea 70, Tottenham

Visočka Bosna je pobjedom u Vogošći protiv domaćina osigurala opstanak. Visočani su slavili sa 27:26

Milan Đurić je odigrao svih 90 minuta za Salernitan­u koja je remizirala 1:1 na gostovanju Empoliju

?? / EPA ?? Igrači Seville bacaju trenera Lopeteguij­a u zrak dok slave plasman u Ligu prvaka
/ EPA Igrači Seville bacaju trenera Lopeteguij­a u zrak dok slave plasman u Ligu prvaka