Njemačka osvojila osmi trofej prvaka Evrope

- Z. Š.

68, Arsenal 66, Manchester United 58, West Ham 56, Wolverhamp­ton 51, Leicester 48, Brighton 48, Brentford 46, Crystal Palace 45, Aston Villa 44, Newcastle 43, Southampto­n 40, Everton 36, Leeds 35, Burnley 34, Watford 23, Norwich 22.

Engleska, FA kup

Liverpool je osvajač najstarije­g nogometnog takmičenja na svijetu, engleskog FA kupa koji je obilježio 150 godina od osnivanja, oni su u finalu na Wembleyju boljim izvođenjem penala savladali Chelsea sa 6:5.

Kako u 120 minuta igre nije bilo golova, pristupilo se izvođenju penala. Prvi je do prednosti stigao Liverpool kada je kapiten Chelseaja Cesar Azpilicuet­a pogodio stativu, ali u petoj seriji je pokušaj Manea odbranio Mendy. Ipak, u sedmoj seriji Allison je odbranio udarac Mounta, da bi Tzimikas bio siguran.

Ovo je osmi naslov pobjednika Kupa za Liverpool, a prvi nakon 2006. godine, dok je Chelsea izgubio drugu godinu zaredom u finalu (prošle godine poraženi od Leicestera), pa je ostao također na osam trofeja.

Njemačka, Bundesliga

Završena je njemačka Bundesliga, a posljednje kolo donijelo je mnogo drame. Najviše razloga za slavlje imali su u Stuttgartu, oni su domaćom pobjedom protiv Kölna (2:1) prestigli Herthu i osigurali opstanak, dok će ekipa iz Berlina u doigravanj­e sa Hamburgero­m, trećeplasi­ranim iz Druge Bundeslige.

Freiburg je poražen od Bayer Leverkusen­a 1:2, pa su završili kao šesti i idu u Evropsku ligu zajedno sa Union Berlinom. Ermedin Demirović je ušao umjesto Lucasa Holera u 79. minuti

RB Leipzig će, zajedno s Bayernom, Borussiom Dortmund i Bayerom u Ligu prvaka.

Rezultati 34. kola njemačke Bundeslige: Arminia Bielefeld - RB Leipzig 1:1 (Serra 70 - Orban 90+2), Augsburg - Greuther Fürth 2:1 (Caligiuri 11 pen, Gregoritsc­h 85 - Ngankam 24), Bayer Leverkusen - Freiburg 2:1 (Alario 54, Palacios 90+7 - Haberer 88), Borussia Mönchengla­dbach - Hoffenheim 5:1 (Stindl 26, Plea 44 pen, Hofmann 45+1, 68, Embolo 53 - Kramarić 3), Borussia Dortmund - Hertha 2:1 (Haaland 68 pen, Moukoko 84 - Belfodil 18 pen), Mainz - Eintracht Frankfurt 2:2 (Ingvartsen 10, 49 - Tuta 26, Borre 35), Stuttgart - Köln 2:1 (Kalajdžić 12, Endo 90+2 - Modeste 60), Union Berlin - Bochum 3:2 (Promel 5, Awoniyi 25 pen, 88 - Zoller 55, Lowen 79), Wolfsburg - Bayern M. 2:2 (Wind 45, Kruse 58 - Stanišić 17, Lewandowsk­i 40).

Poredak: Bayern 77, Borussia Dortmund 69, Bayer 64, RB Leipzig 58, Union Berlin 57, Freiburg 55, Köln 52, Mainz 46, Hoffenheim 46, Borussia Mönchengla­dbach 45, Eintracht 42, Wolfsburg 42, Bochum 42, Augsburg 38, Stuttgart 33, Hertha Berlin 33, Arminia 28, Greuther Fürth 18.

Španija, La Liga

Remijem u derbiju 37. kola španske La Lige Atletico Madrid i Sevilla (1:1) osigurali su da će i naredne sezone igrati u Ligi prvaka. Atletico je treći s 68 bodova, Sevilla četvrta s 67, tri više od Betisa, ali i boljim međusobnim skorom.

Rezultati 37. kola španske La Lige: Espanyol - Valencia 1:1 (De Tomas 45+2 - Gomez 37), Athletic Osasuna 2:0 (Berenguer 33, Villalibre 79), Atletico Madrid - Sevilla 1:1 (Gimenez 30 - En Nesyri 85), Betis Granada 2:0 (Juanmi 14, 89), Cadiz - Real 1:1 (Sobrino 37 - M. Diaz 5), Celta - Elche 1:0 (Suarez 9), Getafe - Barcelona 0:0, Levante - Alaves 3:1 (Duarte 53, Marti 75, Morales 90+5 Joselu 36), Mallorca - Rayo Vallecano 2:1 (Muriqi 13, Prats 90+2 - Ciss 60), Villarreal - Sociedad 1:2 (Coquelin 43/Isak 56, Zubimendi 73).

Poredak:

Poredak: PSG 83, Monaco 68, Marseille 68, Rennes 65, Strasbourg 63, Nice 63, Lens 61, Lyon 58, Nantes 54, Lille 54, Brest 48, Reims 46, Montpellie­r 43, Angers 38, Troyes 37, Clermont 36, Lorient 35, Metz 31, St. Etienne 31, Bordeaux 28.

Reprezenta­cija Njemačke je po osmi put postala prvak Evrope u konkurenci­ji kadetkinja. Nakon 13 dana i 16 utakmica, to je epilog Evropskog prvenstva za kadetkinje (U-17) koje je održano u Bosni i Hercegovin­i.

U finalu koje je igrano na stadionu Grbavica pred oko 1.500 gledalaca, vidjeli smo odličnu utakmicu koja je opravdala sva očekivanja koja smo imali na početku, a pobjednik je riješen tek nakon penala. Junakinja finala je golmanica Eve Boettcher koja je odbranila čak tri udarca sa bijele tačke.

Njemačku je u vodstvo dovela Stoldt u 15. minuti, ali Španija pravi preokret nakon što je

Artero pogodila u 28. minuti, a Camacho u 63. minuti. U samom finišu meča, u 88. minuti, Alber je pogodila za izjednačen­je, 2:2.

Fudbalerke Francuske do 17 godina osvojile su 3. mjesto na Evropskom prvenstvu. Francuskin­je su pobijedile Nizozemsku rezultatom 2:0 u Zenici i osim što su osvojile bronzanu medalju, one su izborile i nastup na Svjetskom prvenstvu u Indiji.

Meč je riješen u prvom poluvremen­u, a Francuskin­je su povele u 16. minuti kada je mrežu Nizozemske pogodila Fanny Rossi. U 34. minuti za konačnih 2:0 pogodila je Lucie Calba.

Tottenham je pogotkom Kanea iz penala savladao Burnley i prestigao Arsenal na četvrtom mjestu Premier lige

Ermedin Demirović će s Freiburgom igrati u Evropskoj ligi nakon što su završili na šestom mjestu Bundeslige

?? / EPA ?? Bh. reprezenta­tivac Đurić u duelu s Romagnolij­em (Empoli)
/ EPA Bh. reprezenta­tivac Đurić u duelu s Romagnolij­em (Empoli)