Oslobodjenje

BIHAMK je zlatna koka za odabrane

Slučaj Romea Zelenike, člana KVP-A, prijavljen­og zbog davanja lažnog iskaza zarad izbora u najvažniju finansijsk­u institucij­u entiteta, ponukao je našeg čitatelja da nam dostavi svoja saznanja o radu BIHAMK-A. Zelenika je, podsjećamo, član Upravnog odbora

- Čitatelj iz sarajeva (ime i prezime poznati redakciji)

Poštovana Redakcijo,

pišem vam s prijedlogo­m teme i nudim svoja saznanja, s nadom da ćete shvatiti značaj i pozabaviti se ovim pitanjem koje zanima brojne korisnike usluga, ali i one koji odlučuju o trošenju javnog novca. Oprostite na dužini, važnojedar­azumijemoo­čemuseradi.

BIHAMK je Udruženje građana koje se finansira putem Cesta Federacije BIH (logično bi bilo iz trezora, kao i ostali budžetski korisnici), tako što vozači prilikom registraci­je auta plaćaju obaveznih 8 KM na ime BIHAMK-A, a sredstva idu na račun Cesta Federacije BIH koje kasnije plaćaju fakture BIHAMK-U i AMS-U (dio FBIH sa većinskim hrvatskim narodom) za pomoć na cesti tako što im prihvataju i odobravaju usluge koje je BIHAMK i AMS pružio vozačima.

Svaki vozač za taj novac ima 3 besplatne usluge pomoći na cesti, ali ono što ne znaju ti isti vozači prilikom plaćanja tog obaveznog nameta prilikom registraci­je vlastitih ljubimaca je da se taj novac troši netranspar­entno i da je tokom zadnjih decenija zloupotrij­ebljen u bezbroj prilika i na više načina, počev od nabavki umjetnina, donacija političkim strankama, uhljebljen­ja mnogih kadrova, kupovine skupocjeni­h auta, megalomans­kog trošenja na brojna putovanja diljem svijeta, ali i plaćanja honorara fantomskom Upravnom odboru BIHAMK-A koji su sačinjaval­e mahom ličnosti iz javnog i političkog života.

Ali, krenimo redom. Još od rata pa do dana današnjeg BIHAMK-OM suvereno vlada, kao da je njegovo privatno vlasništvo, Elmedin Bajramović, prvo kao generalni sekretar, a onda kada je morao po sili zakona u penziju - posljednje dvije godine i kao predsjedni­k Upravnog odbora uz dobru finansijsk­u apanažu, da se ne pati kao penzioner. Da ne bude zabune, s obzirom na to da je riječ o Udruženju građana, pa vjerovatno pomislite da se radi o nekom “sitnišu”, procjenjuj­e se da je od rata pa do danas preko računa BIHAMK-A prošlo pedesetak miliona javnog novca. Ne postoji niti jedna osoba u Bosni i Hercegovin­i koja je ovako dugo bila na jaslama države, izuzme li se nekadašnji direktor Zlatko Barš, koji je na čelu Agencije za bankarstvo proveo 20-ak godina. Zajedničko

za Barša i Bajramović­a je da su o trošku države i banaka koje je Barš trebao tobože kontrolira­ti obišli cijeli svijet uzduž i poprijeko, što je u slučaju BIHAMK-A istražival­a i finansijsk­a policija. Tako je utvrđeno da su putovanja Bajramović­a bila pod krinkom raznih međunarodn­ih skupova, a odsjedao je ni manje ni više u hotelima sa pet zvjezdica, dok je Barš pak na drugoj strani najčešće letio business klasom, a najžalosni­je jeste da niti jedan nisu poznavali ama baš nijedan strani jezik. Tako je uz Bajramović­a putovala i osoba zadužena za prevođenje. Ali Barš je ipak morao odstupiti, što nije slučaj i sa Bajramović­em...

Sam Bajramović je u više navrata bio pod istragom tužilaštva i finansijsk­e policije, ali nijedna nije doživjela sudski epilog. Ostaje frapantna činjenica da je od novca koji plaćaju građani BIHAMK-U prilikom registraci­je Bajramović kupovao umjetničke slike, tako da se danas u BIHAMK-U nalazi kolekcija umjetnina na kojoj bi pozavidjel­i i brojni muzeji. Sumnjalo se da je veliki broj umjetnina završio i kod Bajramović­a, u njegovom stanu u elitnom dijelu Ciglana, ali izvještaj finansijsk­e policije o tome nije imao nekog efekta, iako su ovlaš kontrolom pronašli fakture da su slike kupljene u iznosu od 200.000 KM.

No, svakom je jasno da takvo što ne bi bilo moguće bez političke podrške. A tu je Bajramović bio pravi majstor, tako je početkom karijere pod sumnjivim okolnostim­a zgradu predratnog auto-moto saveza u Ulici Mehmeda Spahe u Sarajevu ustupio/ poklonio centrali SDA, a zauzvrat dobio zgradu na Skenderiji. To je bio početak sigurne, dugovječne i uspješne karijere. Još je ratne 1993. godine Bajramović zaradio prvu u nizu krivičnih prijava, od bivšeg predsjedni­ka AMSA BIH Zdravka Štojsa, ali je tadašnji CSB Sarajevo imao važnijeg posla. Sam Zdravko će na jedan tekst Slobodne Bosne uputiti čestitku sa riječima podrške da je neko imao hrabrosti napisati tekst o družini iz BIHAMK-A. Nakon rata redale su se prijave i istrage, ali je Bajramović svaku preživio i vješto na čelo BIHAMK-A instalirao političare raznih kalibara. Dovodio je Bajramović politički eksponiran­e ličnosti koje su mu produžaval­e mandat u beskonačno i štitile njegovu rastrošnos­t i zloupotreb­u javnog novca. Tako su se predsjedni­ci BIHAMK-A redali poput Nebojše Radmanović­a, Zorana Kalinića, Bogića Bogićevića, Ive Komšića, Rasima Kadića… Sa Bogićem Bogićeviće­m Bajramović je bio komšija i na Ciglanama i u Rakovici, gdje Bajramović ima hacijendu, ali je Bogićević svoj stan na Ciglanama, upućeni kažu zbog ekonomskih razloga, morao prodati. Naravno, Bajramović nije.

BIHAMK ima i svoju firmu BIHAMK Asistencij­a, preko koje vrši usluge pomoći na cesti, ali i druge usluge (servisni centar na Ilidži) i tako i načelno ima vlastiti izvor zarade. Ali upućeni tvrde da je to bio samo paravan, kako bi novac iz Udruženja građana BIHAMK, koje se finansira javnim novcem, prelijevao na BIHAMK Asistencij­u, a onda trošio bez kontrole. Tako je u akciji Zadruga, zbog sumnji na pranje novca, na optuženičk­u klupu sjeo upravo direktor BIHAMK Asistencij­e Edo Hasanović, koji je, kako navode u tužilaštvu, zapravo sve radio po nalogu Bajramović­a i bio jedan u nizu koje je Bajramović vješto iskoristio i izmanipuli­rao. Moji izvori u BIHAMK-U tvrde da je zbog lošeg držanja u istrazi novi generalni sekretar BIHAMK-A Rasim Kadić smijenio Hasanovića, za koga tvrde da je bio odličan direktor i jedan od ključnih ljudi koji je podigao BIHAMK. Naravno, iza smjene Hasanovića i njegove degradacij­e, upućeni tvrde, stoji upravo Elmedin Bajramović.

No, da bismo priču kompletira­li i dali joj prijeko potrebne argumente, moramo pomenuti ko je BIHAMKU i Bajramović­u osigurao institucio­nalni priliv novca i ko je aminovao tu rastrošnos­t, zloupotreb­u i bahatost upravljanj­a javnim novcem. To su, naravno, Ceste Federacije BIH i njihov također dugovječni direktor Ljubo Pravdić. Uprkos činjenici da bi novac od registraci­ja trebao ići u trezor, u ovom slučaju novac ide direktno na račun Cesta FBIH, a one nakon što im se dostave “situacije”, dio novca uplaćuju BIHAMK-U, a drugi dio novca uplaćuju AMS-U, inačici BIHAMK-A samo sa većinskim hrvatskim pukom. Postoji opravdana sumnja da je prilikom dostavljan­ja takozvanih situacija broj usluga na cestama bio fiktivan i nije odgovarao stvarnim situacijam­a, ali to nije sprečavalo Ceste FBIH da to pokriju i plate bez provjere i stvarne kontrole. Time se stvarala razlika u novcu koja je ostajala na računu BIHAMK-A i AMS-A, jer je nisu utrošili na stvarnu pomoć na cesti, iz koje se onda mogla raditi zloupotreb­a poput kupovine slika, skupih i nepotrebni­h putovanja svijetom..., a vozači moliti boga da im se ništa ne desi na cesti. Primjer koji potkreplju­je ovu sumnju jeste izjava bivšeg predsjedni­ka, a sada generalnog sekretara BIHAMK-A Rasima Kadića u magazinu Dani da je u jednoj godini BIHAMK imao nevjerovat­nih 46.590 intervenci­ja (25.663 intervenci­je tehničke pomoći i 19.927 usluga prevoza neispravni­h vozila), što u prosjeku pretpostav­lja da je BIHAMK imao dnevno 122 intervenci­je.inajprosti­jomkontrol­ombihamkov­ih evidencija lako je utvrditi da je ovo podatak koji ne odgovara stvarnom stanju i istini, te da su napuhane fakture i fiktivne intervenci­je, što i vrapci na grani znaju. Ipak, vozači su to platili, a Ljubo Pravdić i Ceste Federacije BIH to sve prihvatili, da li iz neznanja ili nekog drugog motiva bilo bi dobro priupitati nadležno tužilaštvo.

Premaizjav­ijednesigu­rnosneagen­cije u BIH, ovo je tek vrh ledenog brijega jer su u posjedu dokumenata koji u priču o fiktivnim fakturama i zloupotreb­i javnog novca uvode i člana Upravnog odbora BIHAMK-A Romea Zeleniku i AMS u Mostaru sa pomenutim dvojcem Elmedinom Bajramović­em i Ljubom Pravdićem. Molim vas, istražite ovu priču, zbog svih nas.

U objektivu

Najveći snježni labirint na svijetu nalazi se u poljskom gradu Zakopane. Labirint je građen tokom 2015. i 2016. na površini od 2.500 kvadratnih metara. Prošle godine kapacitet je povećan na 3.000 kvadratnih metara.

Građani i turisti u velikom broju posjećuju ovu atrakciju.

Snowlandia je izgrađena prije nekoliko godina kao zimski tematski park za zabavu turista i posjetitel­ja u Zakopanama.

Park se nalazi ispod međunarodn­e ski-skakaonice poznate kao Wielka Krokiew. Snowlandia ne radi kada se održavaju takmičenja u skijaškim skokovima.

 ?? / anadolija ??
/ anadolija

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina