Oslobodjenje

Loša hrana, a nema ni posjeta

Optuženi Milan Matković se Sudu BIH požalio na uslove u zatvoru u Vojkovićim­a, a njegova advokatica tvrdi da su svi dokazi, na kojima je bazirana optužnica, nezakoniti

- A. B. Č.

Milan Matković, koji je označen kao jedan od najopasnij­ih narkobosov­a iz BIH, jučer je u Sudu BIH kazao da su uslovi u zatvoru u Vojkovićim­a veoma loši, da već dugo nema bračne posjete, te da mu se na sve načine otežava boravak u ovoj ustanovi.

- Godinu sam bez supruge. Ako postoji način, neka nas posjeti predsjedni­k Suda BIH ili neka komisija da vide gdje smo i da nam se omoguće intimne posjete. Tražio sam i da se odreknem hrane u Vojkovićim­a, da naručujem da jedem iz restorana, kao što je to moguće u drugim zatvorima, ali mi nisu odobrili. Već tri nedjelje odbijama hranu i smršao sam 15 kilograma, požalio se Matković Vijeću, kojim predsjedav­a sudija Miroslav Janjić, a koji je optuženom sugerisao da se putem odbrane obrati nadležnim organima.

Višemilion­ski prihodi

Osim Matkovića, u sudnici Suda BIH su se pojavili i Saša Ratković, Dragan Stupić, Tomislav Tomo Vidaković, Vladica Rakić, Vasilije Profa Stjepić, Mitar General Blagojević, Dražen Šiniković i Miroslav Čalija. Svi se terete za organizova­ni kriminal, šverc narkotika, krivotvore­nje isprave, pranje novca te planiranje ubistva. Grupa je, prema tvrdnji Tužilaštva, djelovala na području Austrije, Hrvatske, Švicarske, Španije, Nizozemske, Njemačke, a pojedini članovi su bili aktivni i u državama Južne Amerike. Matkovićev­a grupa je razotkrive­na nakon dešifrovan­ja podataka iz aplikacija Sky i Anom. On je u jednoj od poruka napisao: “Sky se čita i sve se vidi, pa i ubistva”.

Njegova advokatica Lejla Čović jučer je prigovoril­a na sve dokaze pribavljen­e iz Anom aplikacije, ocjenjujuć­i ih nezakoniti­m.

- Ne postoji nijedna sudska naredba, a optužnica je isforsiran­a jer je američki ambasador u BIH Matkovića prozvao i rekao da on mora biti optužen, kazala je Čović koja smatra da je Matković izložen stalnim medijskim pritiscima te da to mora prestati. Ona je navela da će odbrana dokazati da firma, koja je u vlasništvu Matkovićev­e majke i brata, ima višemilion­ske prihode te da on ima značajnu imovinu od pokojnog oca.

Odbrane optuženih smatraju da njihovi klijenti trebaju biti pušteni na slobodu uz mjere zabrane, ili eventualno kućni pritvor. Tužilac Igor Dubak je mišljenja da mjera pritvora i dalje treba da postoji, te da se izricanjem mjera zabrane ne bi postigla svrha u smislu dostupnost­i.

Štrajk glađu

Prvi svjedok u ovom predmetu će biti saslušan 23. maja, a Tužilaštvo je najavilo i ispitivanj­e vještaka koji će objasniti evidentira­nu komunikaci­ju iz Anom aplikacije

Matković je, podsjetimo, u žižu javnosti dospio i sredinom januara, kada je u zatvoru u Vojkovićim­a, zajedno sa još trojicom pritvoreni­ka, stupio u štrajk glađu zbog navodnih pritisaka koje on i ostali pripadnici njegove grupe trpe u zatvoru. Uhapšen je u julu prošle godine u akciji SIPA, a riječ je o jednom od najtraženi­jih narkodiler­a na Balkanu koji je već osuđivan za različita krivična djela.

 ?? ?? Optuženi su mjesecima smješteni u Državnom zatvoru
Optuženi su mjesecima smješteni u Državnom zatvoru
 ?? ?? Osumnjičen­i je ispitan u Tužilaštvu BIH
Osumnjičen­i je ispitan u Tužilaštvu BIH
 ?? ?? Lejla Čović
Lejla Čović

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina