Oslobodjenje

Dva gola Kanea u po

Velika kriza aktuelnog prvaka Njemačke bar na trenutak je prekinuta trijumfom protiv RB Leipzig 2:1 • Barcelona se vratila na drugo mjesto La Lige Bh. internacio­nalac Milan Đurić sjajno

- Piše: ZLATKO ŠARIĆ

Engleska, Premier liga

Nakon što je Liverpool savladao Luton 4:1 u prvoj utakmici 26. kola engleske Premier lige, odigranoj u srijedu, trijumfe su ostvarili i njegovi pratioci na vrhu tabele Manchester City i Arsenal.

Mnogo teži posao imao je aktuelni prvak City koji je s minimalnih 1:0 u gostima pobijedio Bournemout­h. Utakmica je riješena u 24. minuti. Haaland je šutirao u šesnaester­cu domaćina, udarac Norvežanin­a odbranio je golman Neto, a na odbijenu loptu natrčato je Foden i zatresao mrežu.

Arsenal je potpuno deklasirao Newcastle s 4:1. Topnici su od početka nametnuli svoj ritam, poveli su u 18. minuti autogolom Botmana, da bi na 2:0 povisio Havertz (24) nakon asistencij­e Martinelli­ja.

Sredinom nastavka Arsenal je postigao još dva gola, prvo je Saka (65) nakon lijepe solo akcije pogodio za 3:0, a onda se u strijelce upisao i Kiwior (69). Na konačnih 4:1 smanjio je Willock (84).

Rezultati 26. kola engleske Premier lige: Liverpool - Luton Town 4:1 (Van Dijk 56, Gakpo 58, Díaz 71, Elliott 90 - Ogbene 12), Aston Villa - Nottingham Forest 4:2 (Watkins 4, Douglas Luiz 29, 39, Bailey 61 - Niakhate 45+5, Gibbs-white 48), Brighton - Everton 1:1 (Dunk 90+5 - Branthwait­e 73), Crystal Palace Burnley 3:0 (Richards 68, Ayew 71, Mateta 79 pen), Manchester United - Fulham 1:2 (Maguire 89 - Bassey 65, Iwobi 90+7), Bournemout­h - Manchester City 0:1 (Foden 24), Arsenal - Newcastle United 4:1 (Botman 18 ag, Havertz 24, Saka 65, Kiwior 69 - Willock 84), Wolverhamp­ton - Sheffield United 1:0 (Sarabia 30). Danas: West Ham - Brentford. Odgođeno: Chelsea - Tottenham.

Poredak: Liverpool 60, Manchester City 59, Arsenal 58, Aston Villa 52, Tottenham 47, Manchester United 44, Brighton 39, Wolverhamp­ton 38, Newcastle 37, West Ham 36, Chelsea 35, Fulham 32, Crystal Palace 28, Bournemout­h 28, Brentford 25, Nottingham Forest 24, Everton 21 (-10), Luton 20, Burnley 13, Sheffield United 13.

Njemačka, Bundesliga

Harry Kane je sa dva pogotka donio pobjedu Bayernu u derbiju 23. kola njemačke Bundeslige protiv RB Leipzig, 2:1, tako prekinuvši seriju loših rezultata Bavaraca koji su zbog očajne forme objavili da se na kraju sezone rastaju sa trenerom Thomasom Tuchelom.

Kapiten engleske reprezenta­cije pogodio je prvo u 56. minuti, gosti su izjednačil­i u 70. preko Slovenca Benjamina Šeška, a onda je u sudijskom vremenu Kane postigao 27. pogodak u sezoni za trijumf. Aktuelni

prvak ostao je daleko od prvog mjesta, Bayer Leverkusen i dalje ima osam bodova prednosti.

Rezultati 23. kola njemačke Bundeslige: Bayer Leverkusen - Mainz 2:1 (Xhaka 3, Andrich 68 - Kohr 8), Union Berlin - Heidenheim 2:2 (Gosens 44, Schafer 45+2 - Dovedan 3, Beste 71), Borussia Mönchengla­dbach - Bochum 5:2 (Ngoumou 29, Weigl 35 pen, Reitz 72, Siebatcheu 78, Honorat 90+6 - Hofmann 75, Schlotterb­eck 88), Werder Bremen - Darmstadt 1:1 (Zimmermann 8 ag - Justvan 33), Stuttgart - Köln 1:1 (Millot 53 Martel 62), Bayern München - RB Leipzig 2:1 (Kane 56, 90+1 - Šeško 70), Eintracht Frankfurt - Wolfsburg 2:2 (Max 14, Marmoush 90+2 - Lacroix 2, Behrens 36). Sinoć: Borussia Dortmund - Hoffenheim, Augsburg - Freiburg.

Poredak: Bayer Leverkusen 61, Bayern 53, Stuttgart 47, Borussia Dortmund 41, RB Leipzig 40, Eintracht Frankfurt 34, Werder Bremen 30, Freiburg 29, Heidenheim 28, Hoffenheim 27, Wolfsburg 25, Borussia Mönchengla­dbach 25, Union Berlin 25, Bochum 25, Augsburg 23, Köln 17, Mainz 15, Darmstadt 13.

Italija, Serie A

igra za Monzu, u

Juventus je ostvario još jednu pobjedu u italijansk­oj Serie A pogotkom u sudijskom vremenu. Savladao je Frosinene 3:2, a junak je bio Rugani koji je u 95. minuti iz teške pozicije poslao loptu kroz noge golmana gostiju.