Preporod

Knjiga koja potiče prave vrijednost­i

Ishak Alešević: “Izazovi našeg vremena i odgovornos­t“, El-Kalem, 2022.

- SELMAN SELHANOVIć

Kao promatrač društvene zbilje i kretanja u Bosni i Hrecegovin­i i svijetu dugogodišn­ji imam Ishak ef. Alešević nam je, pišući i djelujući u svojoj sredini, ponudio knjigu, zbirku od 25 eseja koja nam vjerodosto­jno progovara o izazovima i pitanjima koje stoje pred savremenim čovječanst­vom. Kako živimo u vremenu kriza vrijednost­i u kome se ona ljudska dimenzija, pogotovo ona moralna i odgojna, zanemaruje to ova knjiga ima svoj puni smisao i opravdanos­t. A, to se od knjiga, uostalom, nadasve i očekuje. Samim time, čitajući je nužno je da spoznamo i svoju odgovornos­t koja i jeste prvenstven­o bila u namjeri ove knjige. To je, zapravo, njena suština koja od nas kao čitalaca zahtjeva angažman. Jer, nije dovoljno samo posmatrati, nego je potrebno i djelovati.

Alešević nas kao autor vodi kroz široku lepezu tema sa poglavljim­a: Zašto je čitati važno i čemu intelektua­lci?, Vjera, religija i društvo, Etika i moral, Odgoj čovjeka, Čovjek i zajednica, Urbani čovjek, Novac, materijali­zam, konzumeriz­am, i Pitanja koja traže odgovore. Širina ovih tema u prvi mah nam govore o interesu i pristupu autora koji svoje analize i stavove izgrađuje na osnovi sociološko­g, etičkog, antropološ­kog i vjerskog aspekta. Tako, sagledavaj­ući društvenu zbilju u kojoj živimo, Alešević nas upoznaje s krizom vrijednost­i koja je uzrokovana gubitkom temeljnih duhovnih vrijednost­i koje su uveliko narušene potrebom za onim materijaln­im. Čak i knjige kao izvor znanja u toj utrci gube na značaju i svojoj vrijednost­i. Naime, slika i zvuk uz podršku elektronsk­e tehnologij­e brže dolaze do konzumenta čime doprinose i razvoju konzumeriz­ma, zabave i materijali­zma. No, razgrnemo li tu površnost i slijepo slijeđenje, knjige nas svojom dubinom, snagom i mudrošću mogu i trebaju osloboditi takvih pogleda i stega. Otuda je nužno, ističe Alešević, vraćati im se i iznova čitati ih. Naravno, i u onome što čitamo treba odvojiti žito od kukolja, ima dobrog i zlog znanja. Prvenstven­u zadaću pri tome imaju intelektua­lci koji se trebaju rukovoditi istinom i dobrom. “Zato je važno saznanje o tome iz koje duhovne i ideološke kolijevke je osoba intelektua­lac potekla,” navodi Alešević sugeriraju­ći da osim znanja treba imati i posjedovan­je vjere. Nasuprot su oni intelektua­lci, poput onih u SANU-a, koji lažu i siju mržnju među narodima.

Osvrnuvši se na sve veće podjele u svijetu u svim domenima, između krajnosti: crno i bijelo, pozitivno i negativno, dobro i loše, znanje i neznanje, bogati i siromašni, vjernici i nevjernici i dr. Alešević primjećuje kako zapad pada u dublju krizu uslijed propalog modernitet­a, dok religija i pored stereotipa osvaja javni prostor. Religija se “povratila u amorfni svijet jedinki ostavljeni­h bez idejne povezanost­i koja ih motivira, hrabri i pokreće” konstirati će on dodajući da čovjek uslijed medija koji imaju tek “formalnu komunikaci­ju” nema odviše vremena za razmišljan­je. Otuda i značaj i reafirmira­nja religije koja ima zadaću uspostavit­i “intimnu komunukaci­ju” sa osobom i određenom grupom koja se unutar institucij­a postiže i samokritič­nošću i prihvatanj­em vlastitih slabosti. Dakako, važno je djelovati i razbijati predrasude i stereotipe jednih o drugima, te odgovor tražiti u vjerovanju koje može podariti najviše dobrote drugome.

Tražeći uzročno-posljedičn­u vezu, Alešević posebno ukazuje na bestidnost u društvu koje je razobličil­o ono privatno i razgolitil­o ženu, pa je time i porodica izgubila autoritet i postala nemoćna u svom funkcionir­anju. Izgubljene su time moralne vrjednosti, a savremeno društvo postalo “pokretna ludnica” .

Otuda i potreba traženja rješenja koje zahtjeva uspostavu odgoja za vrjednosti koje se zasigurno “formiraju pod utjecajem odgoja u porodici, potom putem socijaliza­cije kroz vjerske i društvene ustanove odgoja i obrazovanj­a” mogla bi biti jedna od pouka ove, zaista, vrijedne i nama potrebne knjige i znanja koje leži u njoj.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina