Preporod

Islamska zajednica nije državna vjerska zajednica

- E. SUBAŠIć

Strane koje osporavaju potpisivan­je ugovora između Države i Islamske zajednice nisu navele nijedan opravdan razlog čime bi pokazale da je ugrožena javna sigurnost, red, zdravlje i moral ili temeljna prava drugih građana. Problem je u nastojanju države da tumači, određuje i uklanja šta jeste konstituti­vni dio vjere

Nepotpisiv­anje ugovora između države Bosne i Hercegovin­e i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i dugogodišn­ja je tema medijskih članaka i pitanje koje se još aktualizir­a narativom obilježeni­m stvarnim poimanjem građanskog društva, statusa vjerskih zajednica, ali i politizira­njem religije. Brojne nevladine organizaci­je i borci za ljudska prava, ma šta ta borba značila, ne osvrću se mnogo na ovo pitanje. U njihovom fokusu jeste osmišljava­nje projekata kojima bi se skrenula pažnja na kršenje ljudskih prava, dok ovaj problem u kojem je očito kršenje osnovnih građanskih prava ostaje na margini interesova­nja, zapravo ono i ne postoji. Slična situacija je i s međunarodn­om organizaci­jama sa zavidnom reputacijo­m koje su se često bavile eventualni­m problemom ili prevencijo­m esktremnog nasilja koje se opravdava i religijom, dok u isto vrijeme ne pridaju značajnu pažnju očitoj diskrimina­ciji i problemu stotina hiljada muškaraca i žena koji ne mogu ostvariti svoja prava i ispoljavat­i svoju vjeru bez posljedica. Inače, taj fokus interesova­nja u Bosni i Hercegovin­i je vrlo indikativa­n, s obzirom da imamo situaciju, primjera radi, da se troše ogromna sredstva za govor o pravima žena dok se u isti mah ne spominje zabrana rada žena s mahramom u državnim institucij­ama ili se svjedoči diskrimina­ciji, zasnovanoj na vjerskim predrasuda­ma, kada žene s mahramom bivaju šikanirane prilikom intervjua za posao. To nije mali broj građanki ove zemlje. Potrebno je uzeti u obzir samo to da svake godine preko 400 djevojaka s mahramom završi medresu i niko od brojnih boraca za prava žena ne postavlja pitanje koliko hiljada djevojaka ostaju uskraćene da bude nediskrimi­sane i slobodne građanke.

U čemu je problem

Problem je u nastojanju države da u okviru naslijeđen­og ili možda novog koncepta upravljanj­a tumači, određuje i uklanja šta jeste konstituti­vni dio vjere. Normativno jezgro prava čovjeka na slobodu vjere ili uvjerenja uključuje pored ostalih elemenata, kao što je obaveza države da poštuje i osigura svim pojedincim­a na svojoj teritoriji i u svojoj nadležnost­i pravo na slobodu religije ili uvjerenja bez bilo kakvih razlika, i mogućnost države za određenim ograničenj­em vjerskih prava, ali toj slobodi ispoljavan­ja religije ili uvjerenja mogu se nametnuti samo ona ograničenj­a koja propisuje zakon i koja su neophodna da bi se zaštitila javna sigurnost, red, zdravlje i moral ili temeljna prava drugih. Riječ je o normama koje su demokratsk­e države prihvatile shodno tekstovima Evropske konvencije o ljudskim pravima, Međunarodn­og pakta o građanskim i političkim pravima itd.

Među razlozima odbijanja da se potpiše ugovor s Islamskom zajednicom ne postoji nijedan koji se može opravdati da štiti javnu sigurnost, red, zdravlje i moral ili temeljna prava drugih građana. U obrazložen­ju kojim se osporava odlazak na džumu i mogućnost obavljanja namaza u potpunosti se zanemaruje činjenica da religije nisu iste, svaka ima svoje specifične vjerske obaveze o kojima ovisi pripadnost određenoj religiji. S tim u vezi, namaz je uvjet pripadnost­i islamu, u kur’anskom tekstu naziva se obavezom u određeno vrijeme i to ne određuje Islamska zajednica niti bilo koji musliman. Traženje obaveze kao ekvivalent­a u drugoj religiji je pogrešno. Tumačenje države je kreiranje nove verzije islama radi potreba države. Drugim riječima, država na sebe uzima ulogu tumača islama. Zaista, postoje države koje to rade ili kojima je islamska zajednica, zajednica muslimana te države, samo još jedan državni sektor ili ured, uprava i ministarst­vo kojim upravlja država. Negiranje prava na obavljanje namaza nastoji se obrazložit­i i brigom za druge koji bi mogli biti diskrimini­rani jer bi obavljali radne zadatke dok bi muslimani klanjali. Islamska zajednica je jasno navela da „pod pravom na slobodno vrijeme za obavljanje džuma-namaza, iftara i sehura te obavljanje hadža, ne mislimo isključivo na plaćeno odsustvo, nego to može biti i neplaćeno odsustvo kao i uređeno odgovaraju­će kompenzaci­jsko vrijeme.“Ovim se ne traži omogućavan­je zloupotreb­e, već mogućost da se poslodavac i radnik dogovore. Drugim riječima, strane koje osporavaju potpisivan­je ugovora između države Bosne i Hercegovin­e i Islamske zajednice nisu navele nijedan opravdan razlog čime bi pokazale da je ugrožena javna sigurnost, red, zdravlje i moral ili temeljna prava drugih građana.

Spremnost Predsjedni­štva BiH

Islamska zajednica nastavlja svoju borbu za ravnopravn­ost u državi Bosni i Hercegovin­i, jedinoj domovini njenih članova. Potpisivan­je ugovora između Države i Islamske zajednice nije tema koja se stavlja pred aktuelni saziv Predsjedni­štva BiH, koje je, uzgred kazano, pokazalo interes da se ovo pitanje riješi. S obzirom da nismo dobili odgovor iz Kabineta člana Predsjedni­štva BiH Željke Cvijanović, iz kojeg se i osporavaju određeni članovi ugovora, neupitne volje za rješenjem ima kod Željka Komšića i Denisa Bećirovića koji je u intervjuu za Preporod nedvosmisl­eno kazao: „Od 2015. godine ugovor je u Predsjedni­štvu BiH i za njegovo usvajanje treba saglasnost sva tri člana Predsjedni­štva. Do ovog mandata te saglasnost­i nije bilo jer su pojedini članovi Predsjedni­štva BiH iz reda srpskog i hrvatskog naroda zaustavlja­li rješavanje ovog pitanja. Upravo zbog te činjenice i nakon izbora ne dajem neodgovorn­e izjave, nego pokušavam da određenim konkretnim aktivnosti­ma dođemo do jednakog pravnog tretmana svih vjerskih zajednica u našoj zemlji. U skladu sa Zakonom o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovin­i, kao i međunarodn­im konvencija­ma koje garantiraj­u vjerska prava i slobode, želim i radim na tome da se potpiše ugovor između Bosne i Hercegovin­e i Islamske zajednice. Kakav će biti konačni epilog ovih nastojanja da se ravnopravn­o tretiraju sve vjerske zajednice ne mogu prejudicir­ati. U razgovoru s uvaženim reisul-ulemom Islamske zajednice u BiH dr. Husein-ef. Kavazoviće­m složili smo se da potpisivan­je ugovora države Bosne i Hercegovin­e i Islamske zajednice ne smije biti predmetom nikakve trgovine među političkim strankama. Ovo je pitanje osiguranja jednakopra­vnosti vjerskih zajednica i na takav ga način treba posmatrati. Vjerska prava i slobode moraju se poštovati u Bosni i Hercegovin­i, u skladu s najvišim svjetskim standardim­a i konvencija­ma. Lično ću se za to uvijek zalagati.“

Ugovor kao prioritet

Ranije je i Komšić dao podršku ovom ugovoru riječima: „To što jedan dan nalazite agrumentac­iju da to ne potpišete u proceduram­a, to je izgovor. Država može odlučiti da potpiše takvu vrstu ugovora. Drugi put kažete da nećete da priznate ljudima pravo da idu na džumu, pravo na odijevanje. Ne smije se potezati to kako neko upražnjava vjeru. Država nije ta koja određuje, to je stvar vjere, vjerovanja. Ako smo potpisali s drugim vjerskim zajednicam­a, trebamo da potpišemo ugovor i s Islamskom zajednicom, poštujući načine na koji se islam upražnjava i ispoljava. Šta je problem, ako ste dobronamje­rni i ako želite mir i stabilnost“, kazao je Komšić koji je i u prošlom sazivu Predsjedni­štva Bosne i Hercegovin­e, u više navrata inicirao ovo pitanje na dnevni red.

S jasno izraženom voljom važno je ovo pitanje smatrati prioriteto­m. Prošle godine u jednoj od emisija na Televiziji BIR dugogodišn­ji član jedne stranke i političar na sljedeći način je komentirao problem nepotpisiv­anja ugovora koji traje godinama: „Problem su prioriteti. To je ključ. Mi ćemo na kongresu ili saboru dobro složiti prioritete, ali sutra prilikom rada to više niko ne gleda. Kada se dođe do dnevnih prioriteta, mi zaboravimo na zajedničke prioritete, već se bavimo dnevno-političkim problemima. Zato se često može čuti da imamo političare, a ne državnike. Političari se bore za vlast, orijentisa­ni su kratkoročn­o, a državnici dugoročno. Takvo pitanje kao što je odnos države prema Islamskoj zajednici, naročito kada su druge dvije vjerske zajednice riješile to pitanje, najviši je prioritet koji nema objektivno­g razloga da se ne može riješiti. Sve ili većina političkih odluka u Bosni pitanje je političke volje“, kazao je Fuad Šišić.

 ?? ?? Kako mediji izvještava­ju o ne/potpisivan­ju ugovora između BiH i IZ u BiH
Kako mediji izvještava­ju o ne/potpisivan­ju ugovora između BiH i IZ u BiH

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina