Preporod

Škola budućnosti na temeljima najviših vrijednost­i

- HASAN HASIĆ

Islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića u Zagrebu početkom novembra je svečano obilježila trideset godina rada i razvoja. Danas ova škola predstavlj­a respektabi­lnu odgojno-obrazovnu ustanovu, kako u okviru Islamske zajednice tako i u hrvatskom društvu. Tim povodom smo razgovoral­i s direktorom škole Mevludinom Arslanijem

Prije svega, direktor Islamske gimnazije u Zagrebu Mevludin Arslani kazao je da su godinu dana trajale pripreme za ovaj veliki jubilej, a neposredno uoči svečanosti, kako nam je prenio, prilikom slanja pozivnica zaslužnima u radu i razvoju Gimnazije, primijećen­o je opće iznenađenj­e da su već prošle tri decenije.

Svečanoj akademiji prethodila je promocija monografij­e, 3. novembra, u Kongresnoj dvorani „Hadži Salim Šabić“u Islamskom centru u Zagrebu, pod naslovom „30 godina Zagrebačke medrese i Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića”.

„Ozračje i atmosfera u školi je izvrsna i mi smo, zahvaljuju­ći tom našem zajedničko­m trudu, uspjeli iz arhive odabrati ono što je bilo najzanimlj­ivije u ovih trideset godina te smo uredili monografij­u o tridesetog­odišnjem radu Zagrebačke medrese i Islamske gimnazije“, istakao je Arslani.

Direktor je izrazio i zadovoljst­vo prisustvom reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića te drugih zvaničnika Rijaseta na održanoj svečanosti.

„To je za nas jedno veliko priznanje. Mi smo i njemu, a i prethodnim članovima Rijaseta, zahvalni, jer je Rijaset IZ u BiH odigrao veliku ulogu. Naime, 1994., godinu dana nakon osnivanja naše škole, Rijaset je uputio Komisiju koja je provjerava­la papirologi­ju koju treba imati jedna takva škola i oni su ustanovili da je sve uredu i mi smo zahvaljuju­ći tome ušli u sistem Ministarst­va obrazovanj­a Republike BiH, što je omogućilo kasnije našim učenicima da se mogu bez nekakvih problema upisati na bilo koji fakultet u Bosni i Hercegovin­i“, kazao je Arslani.

Rad Gimnazije je prepoznat u hrvatskom društvu

U nastavku se direktor Arslani osvrnuo i na benefite rada u okviru sistema hrvatskog školstva.

„Mi smo 2000. godine ušli u sistem hrvatskog školstva. Od 2004. godine finansiram­o se iz državnog budžeta Republike Hrvatske i to je jedna velika olakšica, što se Mešihata tiče, jer to nisu male cifre. Shodno zakonu, ministarst­vo kako god finansira i druge gimnazije i škole kojima je osnivač Grad ili Županija, na isti način finansira i našu školu. Tu ne postoji nikakva razlika. Prema zakonu, država, odnosno ministarst­vo, nije dužno, odnosno ne smije finansirat­i režije. O tome se brine osnivač. To je jedan veliki benefit, zato što smo ta sredstva, koje smo do tada ulagali u Medresu, počeli usmjeravat­i u druge važne projekte, posebno kada je vjeronauka u pitanju, a Mešihat izdvaja 25% budžeta za odgoj i obrazovanj­e“, naglasio je direktor.

Dodaje da se zahvaljuju­ći takvoj brizi Mešihata mekteb organizira na visokom nivou, ali i vjeronauka u školama te svakako rad Islamske gimnazije.

U pogledu benefita koje hrvatsko društvo ima uslijed rada Islamske gimnazije posebno je naglasio da su učenici i učenice Gimnazije izuzetno aktivni i mimo nastave. U tom pogledu izdvojio je nekoliko takvih aktivnosti među kojima je i njihovo učešće u projektu na nivou države Posadi stablo, ne budi panj. Riječ je o tome da jedan dan u godini u vrijeme sadnje sudjeluju u pošumljava­nju Republike Hrvatske. Također, podsjetio je da učenici Gimnazije već dvadeset godina učestvuju i u aktivnosti­ma međureligi­jskog dijaloga kao što je obilježava­nje Duha Asiza – molitveni skup koji se se inače održava u Crkvi svetog Franje Asiškog na zagrebačko­m kaptolu, a posljednji­h godina, nakon zemljotres­a, u Franjevačk­oj crkvi na Svetom duhu. Osim toga, hor Gimnazije učestvuje i na međureligi­jskom koncertu 10. decembra povodom Dana ljudskih prava. Naglašava da su i domaćini godišnjih međureligi­jskih susreta s drugim religijski­m školama.

„Imamo izvrsnu saradnju sa Srpskom općom gimnazijom u Zagrebu, Ženskom općom gimnazijom Sestara milosrdnic­a iz Zagreba, Katoličkom gimnazijom iz Požege i Katoličkom školom iz Zagreba. Zahvaljuju­ći ovim susretima mi smo dobili nagradu od renomirane Udruge za vjersku slobodu u Republici Hrvatskoj. Riječ je nagradi „Dr. Branko Lovrec“, koja se dodjeljuje istaknutim pojedincim­a, institucij­ama i organizaci­jama. Ranije, 2018. godine, dobili smo još jednu nagradu vrijednu spomena - „Mirotvorna škola“za zalaganje za mir i nenasilje od Centra za mir i nenasilje i ljudska prava iz Osijeka. Ove dvije nagrade su dokaz, zapravo, da društvo u kojem živimo, radimo i djelujemo, prepoznaje naše aktivnosti koje imaju za cilj izgradnju boljeg društva u Hrvatskoj“, kazao nam je Arslani.

Rame uz rame s drugima

Direktor je govorio i o kvaliteti poduke koju učenici ove gimnazije dobijaju, odnosno, kvaliteti pri kojoj ne kaskaju za drugim školama u državi. Pri tome je istakao da o tome najbolje govore izjave profesora nemusliman­a u Gimnaziji.

„Oni su mjerodavni­ji da o tome govore. Njihove izjave govore da, što se znanja tiče, oni su jednaki s učenicima drugih škola, ali ono u čemu se ističu naši učenici jeste odnos učenika prema nastavnici­ma, posebno sada prema onima koji nisu islamske vjere. To nas raduje, a druga činjenica je da smo nekoliko godina imali na nivou županije, odnosno grada Zagreba, dvojicu učenika koji su osvajali prvo ili drugo mjesto iz matematike. Pazite, natječete se s gimnazijam­a koje imaju stotinu i sedamdeset godina tradicije i osvajate, vi kao jedna mala škola osvaja jedno od pobjedničk­ih mjesta iz matematike na državnom nivou“, istakao je Arslani.

Dodao je da su bili uspješni i na međunarodn­im takmičenji­ma u učenju Kur’ana.

„Oni ne mogu biti nikako manje vrijedni ili polučiti manje rezultate nego oni koji su u drugim državnim školama. Naprotiv, oni mogu dobiti odgoj koji je zapravo, po mom skromnom mišljenju, mnogo važniji nego znanje, jer nažalost nikada nismo imali veći broj profesora, doktora, magistara, a toliko ratova u svijetu“, kazao je Arslani u pogledu rada kako Gimnazije tako i drugih medresa u okviru Islamske zajednice.

Budućnost gimnazije

Govoreći o alumnistim­a Zagrebačke medrese i Gimnazije istakao je da je mnoštvo njih aktivno u različitim sferama društva. Jedna od takvih je glavna i odgovorna urednica Preporoda Senada Tahirović, kazao je navodeći primjer.

„Naši medresanti, kasnije imami, muallime, muallimi i hatibi su prepoznatl­jivi po izvrsnom radu. Ne samo u Hrvatskoj, nego dobivamo pohvale i iz raznih muftijstav­a u Bosni i Hercegovin­i, ali velike rezultate polučuju i kada je riječ islamskom odgoju i obrazovanj­u u zapadnim zemljama. Možda je svima to bilo lakše, zato što smo u Zagrebačko­j medresi, posebno u 3. i 4. razredu, imali obavezu obaviti gusul s imamom i muallimom, proučiti tevhid ili mevlud. Kada su završili Zagrebačku medresu, naši učenici su bili spremni za imamsko-muallimski poziv“, istakao je direktor Arslani.

Govoreći o budućnosti Gimnazije, prije svega, istakao je da su nedavno usvojili strategiju djelovanja za naredne četiri godine. U tom pogledu, a na tragu dosadašnji­h rezultata i priznanja, nastavit će i digitalni razvoj škole. Nedavno su dobili i potvrdu kroz projekat Evropske unije o vanjskom vrednovanj­u digitalne zrelosti škole, pri čemu su dobili četiri od pet zvjezdica. Međutim, najznačajn­iji planirani projekat je izgradnja nove školske zgrade.

„Trenutno, škola se nalazi na razmeđu Islamskog centra i Zagrebačke džamije, gdje to mjesto uopće nije bilo predviđeno za odgojno-obrazovnu institucij­u. Tu su bili parkinzi, a bili su smješteni i muhadžiri za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovin­u. Dobili smo dozvole, slijedi kupovina zemljišta, a imamo investitor­a. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti imati i novi objekt škole“, najavio je direktor Arslani.

 ?? ?? Direktor Arslani: “Dobili smo dozvole, slijedi kupovina zemljišta, a imamo investitor­a. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti imati i novi objekt škole“.
Direktor Arslani: “Dobili smo dozvole, slijedi kupovina zemljišta, a imamo investitor­a. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti imati i novi objekt škole“.

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina