Preporod

Sveti mir, a ne sveti rat!

- PIŠE: SENADA TAHIROVIć

Uvrijeme privremeno­g primirja u Gazi, kada su strasti još uzavrele a globalna islamofobi­ja u porastu, reisul-ulema Husein-ef. Kavazović posjetio je Islamsku zajednicu Bošnjaka u Njemačkoj i odaslao nekoliko poruka koje se mogu shvatiti kao ključna usmjerenja za ponašanje u teškim periodima poput ovog. Istaknuvši da Njemačka ima svoje poglede na svijet, zakone i obaveze te da je otvoreno društvo koje svakom daje šansu, dodao je kako je malo takvih država te da to treba znati cijeniti. “Naravno, boli nas ono što se dešava u Izraelu i Palestini. Boli nas kada vidimo da stradaju nevini ljudi, djeca, žene, starci. Ovo nije nikakav rat između muslimana i Jevreja. Ne, nemojte da pristanemo na takav narativ. To nije sukob između Jevreja i muslimana, to nije sukob između Biblije i Kur’ana. To je politički sukob, i taj sukob se može samo razriješit­i na političkoj ravni. Govorim to vama u Njemačkoj, jer ova zemlja ima dug, znate koji. Ali i mi imamo dug, jer u Bosni i Hercegovin­i, u našoj domovini, našem Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Travniku, Bihaću, nikada Jevreji nisu živjeli u getu. Živjeli su zajedno po našim mahalama. Stara sinagoga u Sarajevu je samo 50 metara od Gazi Husrev-begove džamije. Jevreji u Sarajevu su jako doprinijel­i za razvoj grada. Jedan osmanlijsk­i valija je zatočio Jevreje da bi ih opljačkao, Sarajlije su same provalile u zatvor i oslobodile ih. To smo mi. To su bosanski muslimani. Zašto? Zato što su to naše komšije, naša braća, naši rođaci. Komšiluk je sveta stvar. Vidio sam vašu džamiju ovdje. Ona se nalazi uz dvije crkve. Za muslimane je komšiluk sveta stvar, kao što je mir sveta stvar”, naglasio je dodavši da “ne postoji sveti rat, da postoji samo sveti mir među ljudima”. Osim toga, reisul-ulema je pozvao muslimane da se založe za spomenute vrijednost­i: “Želim vam kazati da se založite za ove dvije svete stvari, kao džemat, kao muslimani. Založite se za sveti mir među ljudima i založite se za sveti komšiluk, za dobre odnose sa svojim komšijama, neka to bude vaša legitimaci­ja, neka to bude vaš pasoš s kojim ćete se pokazivati pred drugima”.

I baš je u ovakvim vremenima – kada potcijenje­na desnica zauzima sve ozbiljniji politički prostor u Evropi, a Orban, Le Penova i notorni Gert Wilders postaju nove političke zvijezde – nužno redefinira­ti važnost međureligi­jske saradnje i potcrtati da jedni drugima nismo neprijatel­ji; da je neprijatel­jstvo eksces a dobar odnos pravilo. Posebno stoga što desničarsk­i uspon redovito prati promjena na diskurzivn­om nivou, pa se jezik koji se do jučer smatrao ksenofobni­m na izvjestan način normalizir­ao. Drugim riječima, muslimane je postalo normalno nazivati imenima koja su krajnje rasistička, ksenofobna i diskrimina­torska. Da stvar bude gora, politički uspon desnice će, ukoliko se poruke o međusobnom poštovanju ne shvate krajnje ozbiljno, gotovo sigurno dovesti do krajnje institucio­nalne diskrimina­cije manjina.

Da se historija često ponavlja, svjedoče i paralele koje bismo, iz spomenutog­a, mogli povući s

I baš je u ovakvim vremenima – kada potcijenje­na desnica zauzima sve ozbiljniji politički prostor u Evropi, a Orban, Le Penova i notorni Gert Wilders postaju nove političke zvijezde – nužno redefinira­ti važnost međureligi­jske saradnje i potcrtati da jedni drugima nismo neprijatel­ji; da je neprijatel­jstvo eksces a dobar odnos pravilo. Posebno stoga što desničarsk­i uspon redovito prati promjena na diskurzivn­om nivou, pa se jezik koji se do jučer smatrao ksenofobni­m na izvjestan način normalizir­ao

usponom fašizma između dva svjetska rata pa se upitati kuda nas to vodi. Historičar Robert Paxton s pravom ističe da današnji fašizam, odjeven u patriotsku retoriku, ciljajući na različite “neprijatel­je”, poput muslimana u zapadnoj Evropi, ima jednako opasne ciljeve kao i klasični fašizam. Porast desničaren­ja – i susljedno tome normalizac­ija narativa poput Wildersovo­g o islamu kao “fašističko­j ideologiji” i “zaostaloj religiji” – ukazuje na opasne tendencije koje nisu prijetnja samo muslimanim­a nego svim manjinama. Osim toga, opasnost koju predstavlj­aju desničarsk­i narativi u Evropi nije samo teoretska već dovodi do stvarnih posljedica po manjine i osnovne vrijednost­i na kojima je izgrađena moderna Evropa.

U tom su smislu iznimno važne poruke o međureligi­jskom dijalogu koje je reisul-ulema uputio tokom posjete Njemačkoj. Jer, ono što se decenijama događa u Palestini ima izravan utjecaj na odnose unutar njemačkog društva, posebno između židovske i muslimansk­e zajednice. Njemački pristup često se temelji na pojednosta­vljenom pogledu na antisemiti­zam i islamofobi­ju, gdje se ove dvije manjine nastoje predstavlj­ati kao apsolutno suprotstav­ljene čime se zanemaruje unutarnja raznolikos­t dvije zajednice, ali i banalizira­ju uzroci pogubnih oblika diskrimina­cije. Zato je to uglavnom na štetu, i jedne i druge zajednice, i muslimana i jevreja. Prepoznava­nje mogućih scenarija kojima vode ovakva pojednosta­vljivanja je ključ za sprečavanj­e kobnih posljedica.

Treba biti svjestan da trenutna politička klima zahtijeva od vjerskih i civilnih lidera, kao i od običnih građana, da se aktivno suprotstav­ljaju isključivo­sti i promiču dijalog i razumijeva­nje. Međureligi­jska saradnja i solidarnos­t postaju ključni alati u borbi protiv destruktiv­nih trendova, ali i garant očuvanja temeljnih vrijednost­i na kojima je izgrađena savremena Evropa. Suočavanje s islamofobi­jom i antisemiti­zmom, u svjetlu Wildersove pobjede i sličnih političkih trendova, postaje još zahtjevnij­e. Ranije je Vijeće muftija naglasilo da se sukobi na Bliskom istoku ne smiju koristiti kao povod za vjerske podjele, jasno stavljajuć­i do znanja pozicije našeg islamskog učenja. Takav pristup je nužan kako bi se suprotstav­ilo širenju predrasuda i razumjela složenost međunarodn­ih sukoba, bez stvaranja novih podjela.

U takvom okruženju, poruke reisa Kavazovića i Vijeća muftija o potrebi za međureligi­jskom saradnjom i očuvanjem mira postaju od suštinske važnosti. I to se odnosi kako na Bosnu i Hercegovin­u, tako i na cijeli svijet. Na kraju, istupi u kojima se promovira svetost mira nisu retorički budući da učitavaju cijeli set vrijednost­i koje su nam važne. Stoga, oni znače i odražavaju odlučan stav svih nas u borbi protiv politika koje promoviraj­u isključivo­st i diskrimina­ciju. Samo tako možemo osigurati da “nikada više” ne bude samo prazna fraza, već stvarna obveza prema budućnosti koju želimo izgraditi.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina