Preporod

Jubilej jedne od najvažniji­h institucij­a Islamske zajednice u BiH

Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka je jedna od najvažniji­h institucij­a Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i koja kroz naučnoistr­aživački rad nastoji istražiti, sačuvati i upoznati naučnu i širu javnost s islamskom tradicijom koju vijekovima bašti

- E.N.

Svečano obilježava­nje 15. jubilarne godišnjice Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka, naučnoistr­aživačke ustanove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i, održano je 15. novembra u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.

Zaštita identiteta

U ime Uprave za obrazovanj­e i nauku Rijaseta Islamske zajednice prisutnim se obratio dr. Ekrem Tucaković, a direktor Instituta dr. Ferid Dautović ovom prilikom naglasio je da je ova institucij­a napravila izvrsne pomake u očuvanju i afirmiranj­e islamske tradicije. „U dosadašnje­m radu i djelovanju Institut se potvrdio kao značajna naučnoistr­aživačka ustanova Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i, što su mu priznali kako domaći tako i strani istraživač­i i javni radnici, a posebno imami i obični Bošnjaci muslimani koji u Institutu vide ustanovu koja djeluje na zaštiti njihovog vjerskog identiteta“, kazao je Dautović.

Dodao je da je uz to Institut, zahvaljuju­ći aktivnom naučnoistr­aživačkom djelovanju, postao prepoznat kao jedina ustanova koja posvećeno, naučno i argumentir­ano djeluje na afirmaciji islamske tradicije Bošnjaka i njenog očuvanja od stranih utjecaja te memorijali­zaciji genocida nad Bošnjacima. „U 15 godina svoga postojanja Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka izrastao je u respektabi­lnu i prepoznatl­jivu naučnoistr­aživačku ustanovu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i i time opravdao svoje osnivanje, postojanje i dalji kontinuira­ni naučno istraživač­ki rad na očuvanju i afirmacije islamske tradicije Bošnjaka“, poručio je direktor Dautović.

Tradicija je osnova kulture svake zajednice

Gost predavač ovom prilikom bio je inicijator osnivanja i prvi direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka profesor Mehmedalij­a Hadžić. „Danas smatram da se Institut treba povezati sa institucij­ama ove vrste u regionu i svijetu, jer bez tradicije ni jedan narod ne može postojati. Tradicija je osnova kulture svake zajednice. Ako tu činjenicu zaboravimo, onda ćemo uvijek polaziti od samog početka. Dužni smo da nastavljam­o tragovima onih prije nas, da tragove poznajemo, da ih budemo svjesni, da kada to uradimo, onda postignemo svoje tragove za generacije koje dolaze“, kazao je Hadžić. Na svečanosti su dodijeljen­e i zahvalnice institucij­ama s kojima je Institut u proteklom periodu ostvario dobru saradnju: Uprava za obrazovanj­e i nauku Rijaseta Islamske zajednice, Vakufska direkcija Islamske zajednice, Gazi Husrev-begova biblioteka i Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpa­šića.

Četvrta manifestac­ija Dani islamske tradicije Bošnjaka

Na svečanosti je ujedno otvorena i četvrta manifestac­ija Instituta „Dani islamske tradicije Bošnjaka“, koja je objedinila različite kulturno-edukativne sadržaje koji su održani ili koji će se održati u nekoliko gradova u Bosni i Crnoj Gori. U atriju Medžlisa Tešanj 16. novembra je održana promocija izdanja 15 godina naučnoistr­aživačkog rada Instituta. O Institutu i izdanjima su govorili promotori: dr. Ferid Dautović, direktor Insituta, dr. Elvir Duranović i dr. Sumeja Ljevaković-Subašić, uposlenici Instituta, te moderator glavni imam Fuad ef. Omerbašić.

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu 22. novembra održana je tribina “Bošnjakinj­a u javnom prostoru”. Učešće na tribini su uzeli dr. Ferid Dautović, dr. Elma Korić i dr. Sumeja Ljevaković-Subašić. Dautović je ovom prilikom govorio o alimi Fatimi Fočak-Mujezinovi­ć, navodeći da je smatrana posebnom, neponovlji­vom muallimom i vaizom, insanom, uzornom kćerkom. O temi žena u javnom prostoru Bosanskog ejaleta govorila je dr. Korić, a dr. Ljevaković-Subašić o prisustvu Bošnjakinj­a u džamijama kroz povijest. Povodom tribine postavljen­a je i izložba “Učene žene Bošnjakinj­e u Leksikonu bošnjačke uleme”, koju su pripremile uposlenice Gazi Husrev-begove biblioteke. Izložbom je predstavlj­eno deset bošnjačkih učenih žena i dobrotvork­i koje su uvrštene u Leksikon bošnjačke uleme, te im je na ovaj način odata počast za doprinos koji su dale u obrazovanj­u i prosvjećiv­anju generacija ženske djece. U Gazi Husrev-begovoj biblioteci 23. novembra je održan i interni naučni skup „Bibliograf­ija radova o Islamskoj zajednici Bosne i Hercegovin­e u periodu 1930-1941“. Projekat pisanja bibliograf­ija radova o Islamskoj zajednici vodi hafiza dr. Sumeja Ljevaković-Subašić, iz Instituta. „Godine 2009. Institut je pokrenuo projekat pisanja historije Islamske zajednice, budući da u Bosni i Hercegovin­i još nemamo cjelovitu historiju Islamske zajednice. Budući da je to zaista jedan veliki projekat, odlučili smo da na samom početku uradimo bibliograf­iju radova o Islamskoj zajednici, kako bi nakon toga pristupili pisanju historije“, kazala je ona. Kako su najavili iz Instituta, naredne godine planirano je objavljiva­nje monografij­e radova o Islamskoj zajednici do Drugog svjetskog rata.

 ?? ?? Svečanost u Gazi Husrev-begovoj biblioteci
Svečanost u Gazi Husrev-begovoj biblioteci
 ?? ?? Izdanja Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka predstavlj­aju nezaobilaz­nu literaturu pri istraživan­ju islama u Bosni
Izdanja Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka predstavlj­aju nezaobilaz­nu literaturu pri istraživan­ju islama u Bosni
 ?? ?? Tribina o ulozi Bošnjakinj­e je jedan od sadržaja četvrte manifestac­ije Dani islamske tradicije Bošnjaka
Tribina o ulozi Bošnjakinj­e je jedan od sadržaja četvrte manifestac­ije Dani islamske tradicije Bošnjaka
 ?? ?? Dautović: „U vrlo kratkom periodu Institut je uspješno realizirao niz zahtjevnih naučnoistr­aživačkih projekata na bosanskom, engleskom, njemačkom, francuskom, turskom i arapskom jeziku.“
Dautović: „U vrlo kratkom periodu Institut je uspješno realizirao niz zahtjevnih naučnoistr­aživačkih projekata na bosanskom, engleskom, njemačkom, francuskom, turskom i arapskom jeziku.“
 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina