Preporod

Jedinstvo nema jednu boju

-

Bošnjake predstavlj­aju ljudi koji ne liče na Bošnjake, kazao je jedanput akademik Ejup Ganić, član Predsjedni­štva Bosne i Hercegovin­e od 1990. do 1996. godine. To je čovjek koji je bio akter i svjedok različitih političkih procesa, zna javne i dobro zataškane tajne mnogih političara, zna sve greške bosanske politike, ali ne izlazi u javnost kako bi prozivao kolege političare imenom i prezimenom, niti se bavio njihovom prošlošću. Uoči Dana državnosti BiH mladima u Sarajevu, članovima Mreže mladih Muftijstva sarajevsko­g, nije pesimistič­no predstavlj­ao realnost koje imamo napretek, već im je poručio: „Svi mi koji podržavamo državnost slavimo datume koji su povezani i okupljamo se ovako kako to činimo danas. Ima i onih koji su promašili u svojim planovima, oni vjerovatno ne slave sa ovim merakom, kako mi to danas radimo“, rekao je, između ostaloga, akademik Ganić, koji je ranije 2021. godine kazao mladima da ne žure napustiti Bosnu: „Mi možemo ovu zemlju preporodit­i! Zamolio bih mlade da izađu na izbore, da vidite da će izabrati dobre i sposobne ljude!“Nije agitirao ni za jednu političku stranku, niti je govorio kako su nekada bili sposobni, a da danas možemo birati samo između manjeg zla.

Drugim riječima, vjeruje da kod Bošnjaka još postoje sposobni koji su spremni svoju sposobnost osnažiti moralom, ali i hrabrošću. To ih može izdvojiti i odvojiti od brojnih demagoga koji isijavaju s različitih ekrana.

Često su to iskusni demagozi istureni u javnosti, prije svega politici, koji svojim poltronski­m metodama i idejama, zagovaraju jedan vid patriotizm­a koji može biti svojstven samo ljudima omeđenih osjećajima inferiorno­sti, organizova­nih preko političkih stranaka koje nipodaštav­aju svako religiozno, nacionalno ii narodno osjećanje građanina, ili ljudima koji nastoje lažnim patriotizm­om ostvariti narcisoidn­o-utilitaris­tičke ciljeve. Zbog poltronsko­g stava prema agresiji na BiH da su taj rat vodili seljaci, da su svi živi podjednako krivi, a samo mrtvi nedužni, oni su spremni predstavit­i patriotiza­m tako da se treba zaboraviti Dan Armije, dan odbrane Sarajeva u Dobrovolja­čkoj, uhapšene predsjedni­ke, generale na svjetskim aerodromim­a, Markale, Omarsku, Aliju Izetbegovi­ća, ali i Iliju Jurišića, Jovana Divjaka i druge koji im remete tu koncepciju da su svi podjednako krivi, jer ovi nebošnjaci su jasno kazali: Bosnu su napale zločinačke horde, a mi smo je branili.

Politika Bošnjaka treba da se temelji na izgradnji povjerenja između naroda i političkih ličnosti, što će voditi jedinstvu, a jedinstvo Bošnjaka u politici, barem u temeljnim idejama, vodit će jedinstvu Bošnjaka i na drugim društvenim poljima. Svaka nesigurnos­t naroda proizilazi iz nejedinstv­ene političke platforme. Naravno, ne platforme koja je dobro iskoristil­a ovu riječ jedinstvo u svojim nastupima pa je danas imamima na hutbama vrlo opasno izgovoriti ovu riječ, već nadstranač­ku platformu koja bi, primjera radi, uglas osudila i učinila sve što je moguće da zaustavi nedavno etničko čišćenje u političkim klupama u Općini Srebrenica.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina