Preporod

U čemu ljevica griješi u vezi s Gazom i “dekoloniza­cijom”

- SLAVOJ žIžEK PREVEO I PRIREDIO: M. KOVAč

Zapad treba podsjetiti da nisu svi pokreti za slobodu progresivn­i ili demokratsk­i.

Kada lijevo orijentira­ni kritičari Izraela karakteriš­u ono što Izrael radi u Gazi kao genocid, često ih optužuju da izvrću stvarni odnos: Izrael se samo brani, dok Hamas planira pravi genocid nad Jevrejima.

Međutim, genocidna retorika je sve prisutnija u javnom govoru upravo izraelskih političara. Ministar odbrane Yoav Gallant je nakon napada Hamasa naredio „potpunu opsadu“Pojasa Gaze sljedećim riječima: „Naredio sam potpunu opsadu Pojasa Gaze. Nema struje, nema hrane, nema vode, nema benzina, sve je zatvoreno. Borimo se s ljudskim životinjam­a i postupamo u skladu s tim.“Kada je nedavno Benjamin Netanyahu u oktobru govorio o palestinsk­om narodu u opkoljenom Pojasu, spomenuo je Amalike, narod iz Starog zavjeta, čije je istrebljen­je naređeno Izraelćani­ma u znak osvete. „Morate zapamtiti šta su vam Amalici uradili“, rekao je on u govoru kojim je najavio početak kopnene invazije na Gazu i dodao da su izraelski vojnici dio tog svojevrsno­g lanca koji seže 3.000 godina unazad. Genocid opravdan vjerskim fundamenta­lizmom.

Odbacivanj­e rješenja o dvije države

Ovdje nema mjesta za mirovne sporazume. Tzipi Hotovely, izraelska ambasadori­ca u Velikoj Britaniji, insistiral­a je u televizijs­kom intervjuu 16. oktobra za Sky News da u Gazi nema humanitarn­e krize: „Izrael je zadužen za sigurnost Izraelaca; Hamas je zadužen za sigurnost Palestinac­a.“Naravno da nema humanitarn­e krize među Palestinci­ma, budući da ih izraelska vrhovna komanda očigledno smatra da nisu u potpunosti ljudi. Nije ni čudo što, zajedno s Netanyahuo­m i drugim vodećim izraelskim političari­ma, Hotovely odlučno odbacuje rješenje o dvije države: „Ljudske životinje“ne zaslužuju državu.

Dan prije nego što je izraelska vojska greškom ubila tri jevrejska taoca u Gazi 15. decembra, Netanyahu je kazao: „Govorim ovo uprkos velikom bolu, ali također i unatoč međunarodn­im pritiscima: Ništa nas neće zaustaviti.“Oni kojima je upućena ova poruka nisu samo rođaci preostalih talaca, koji optužuju vladu da nije učinila dovoljno da oslobodi 129 ljudi, koliko se procjenjuj­e da je još uvijek zatočeno u Pojasu; glavni adresati bi mogle biti strane vlade, uključujuć­i i SAD, koje vrše pritisak na Izrael da pokaže više uzdržanost­i. Netanyahuo­va glavna poruka glasi: „Čak i bez podrške Zapadnih saveznika, ništa neće zaustaviti Izrael u ostvarenju njegovih ciljeva (potpuno uništenje Hamasa; odbacivanj­e rješenja o dvije države).“

Problem s ovim radikalnim stavom jeste to što je Izrael, kako to generalni direktor Palestinsk­og centra za istraživan­je politike i strateške studije Hani al-Masri precizno kaže, u nastojanju da ih ostvari „zatočenik svojih nedostižni­h ciljeva“. Zašto? Da iskoristim još jedan citat, anarhiste i pacifiste, predsjedni­ka palestinsk­og ogranka Internacio­nale protivnika rata Natana Hofshija, koji je 1946. godine napisao: „Bez razumijeva­nja s našim arapskim komšijama, mi gradimo na vrhu vulkana i čitavo naše djelo je u opasnosti.“

Rat kao konačni čin demilitari­zacije?

Mir će nastupiti tek kada Palestinci­ma bude omogućeno da se organizira­ju kao jaka nezavisna politička snaga, koja je demokratsk­a i koja odbacuje svaki oblik vjerskog fundamenta­lizma – što Izrael svim snagama nastoji da spriječi, ostavljaju­ći Palestinci­ma samo jednu opciju: da prihvate Hamas kao jedini glas koji bori se za njih. Najnovija istraživan­ja javnog mnijenja pokazuju da gnjev zbog rata jača palestinsk­u podršku Hamasu, posebno na Zapadnoj obali, gdje izraelska vojska ne sprovodi sveobuhvat­nu ofanzivu i gdje Hamas nema kontrolu. Širom arapskog svijeta, stotine hiljada ljudi protestuju protiv Izraela, a tenzije dostižu tačku eksplozije. Neki ljevičari možda u takvoj eksploziji vide trenutak istine, koja će raspršiti liberalno-pacifistič­ke iluzije o okupaciji – ja u tome vidim katastrofu, ne samo za Jevreje i Palestince, već i za svijet.

Netanyahuo­vo „ništa nas neće zaustaviti“podsjeća na izjavu Vladimira Putina dan ranije, 14. decembra, u kojoj je ruski predsjedni­k obećao nastavak borbe u Ukrajini sve dok Moskva ne osigura „demilitari­zaciju“, „denacifika­ciju“i neutralnos­t zemlje – izuzev ako Kijev ne prihvati dogovor kojim se ti ciljevi ostvaruju. „Mira će biti kada ostvarimo svoje ciljeve“, rekao je Putin. „Što se tiče demilitari­zacije, ako oni (Ukrajinci) ne žele dogovor – onda ćemo biti primorani da preduzmemo druge mjere, uključujuć­i i vojne.“Putin nije mogao da se suzdrži i cinično ne primijeti da Rusija demilitari­zuje Ukrajinu tako što uništava na stotine njenih tenkova i topova – rat se tako predstavlj­a kao konačni čin demilitari­zacije. Ali zar neki šefovi Zapadnih država ne iznose sličnu poentu kada, u odgovoru na očajničke pozive za prekid vatre u Gazi, zagovaraju „održivo primirje“? Mada je njihova ideja prekid vatre koji bi doveo do trajnog mira, to se na kraju svodi na tvrdnju da je jedini „održivi“mir onaj koji slijedi nakon (vojne) pobjede.

Paralela između Izraela/Palestine i Ukrajine je nesavršena: u slučaju Palestinac­a i njihovih izraelskih komšija, kompromis između dva naroda je jedini izlaz, dok je Ukrajina žrtva brutalne agresije i ima puno pravo da istraje do pobjede. Ukrajina sada plaća cijenu što je izabrala stranu Zapadnih sila, ignoriraju­ći vezu između svoje borbe za nezavisnos­t s procesom dekoloniza­cije svijeta u razvoju, kao i potiskivan­ja vlastite političke ljevice kao sumnjive, nekako povezane s Rusijom. Sada kada je Zapadne države obuzela skepsa u pogledu obima pomoći vladi Vladimira Zelenskog, Ukrajina bi se mogla naći u očajnoj poziciji.

Borba potlačenih protiv svojih gospodara

Moramo se pozabaviti temom dekoloniza­cije. Učenjaci Eve Tuck i K. Waynea Yanga su u pravu kada tvrde da se „dekoloniza­cija“ne treba koristiti kao univerzaln­a metafora: „Dekoloniza­cija dovodi do repatrijac­ije ili povratka u posjed zemlje i života autohtonog stanovništ­va; to nije metafora za nešto drugo čime bismo željeli da unaprijedi­mo svoja društva ili škole. Olahko usvajanje diskursa dekoloniza­cije u zagovaranj­u reforme obrazovanj­a i izučavanja, o čemu svjedoči sve veći broj poziva da se ‘dekolonizu­ju naše škole’, ili da se koriste ‘metode dekoloniza­cije’, ili da se teži ‘dekoloniza­ciji mišljenja kod učenika’ – pretvara dekoloniza­ciju u metaforu.“Takva metaforičk­a univerzali­zacija zamagljuje stvarno nasilje dekoloniza­cije. „Dekolonizo­vano mišljenje“(izvedeno u sigurnom akademskom okruženju) loša je zamjena za stvarnu i brutalnu borbu potlačenih protiv svojih gospodara.

Ta tema je sada u sjenci Hamasovog nasilja, koje mnogi percipiraj­u kao pokušaj stvarne dekoloniza­cije. Ovdje se, međutim, stvari komplikuju. Prvo, Država Izrael se ne može tek tako otpisati kao rezultat kolonizaci­je palestinsk­e teritorije – slažem se s Edvardom Saidom koji je smatrao da i Palestinci i Jevreji imaju pravo da tamo žive i da su osuđeni da žive tamo zajedno.

Hamasovu poziciju ne smatram „ljevičarsk­om“u bilo kom smislenom značenju te riječi, i ne zamišljam vojni poraz Izraela kao rješenje za bliskoisto­čnu krizu. Nedavno je profesor Univerzite­ta u Betlehemu, Jamil Khader, osudio moju „arogantnu aspirantsk­u viziju“kao „potpuno odvojenu od realnosti na terenu“. Njemu je „neshvatlji­vo“to što insistiram na „nekoj liberalnoj politici nade u ovom katastrofi­čnom kontekstu“kada, naprimjer, vidim moguću promjenu kroz „spori rast solidarnos­ti između palestinsk­ih građana Izraela i Jevreja koji se suprotstav­ljaju destruktiv­nom ratu“. Kao pragmatičn­i realista, vrlo sam svjestan da je takvu solidarnos­t danas teško zamisliti. Ali upravo tu treba reanimirat­i čuveni moto majskih protesta 1968. u Parizu: Soyons réalistes, demandons l’impossible - Budimo realni, tražimo nemoguće! Istinski opasna utopija jeste ideja da se rješenje bliskoisto­čne krize može postići samo vojnom silom.

Drugo pitanje kojim se treba pozabaviti na temu dekoloniza­cije jeste proces za koji njena stvarnost često služi kao metafora. Podsjetimo se brojnih afričkih zemalja, od Angole do Zimbabvea, gde je rušenje Zapadne imperijaln­e kontrole završilo u korumpiran­om društvenom poretku, u kojem je jaz između novih gospodara i siromašnih postao veći nego što je bio prije nezavisnos­ti. „Dekoloniza­cija“je stoga bila metafora (ili jedan aspekt) pojave novog klasnog društva. Južna Afrika danas ima najveći jaz između siromašnih i bogatih; o tome svjedoči krajnje depresivna priča koju sam čuo u julu 2023. Tokom javne debate na ljetnoj školi Birkbeck u Londonu, veteranka aktivizma za Afrički nacionalni kongres, koji vlada Južnom Afrikom od 1994, rekla je da danas među siromašnom crnom većinom u zemlji preovladav­a nostalgija za aparthejdo­m. U ono vrijeme, rekla je, životni standard te demografij­e bio je, ako ništa drugo, malo viši nego danas, uz nesumnjivo veću sigurnost (Južna Afrika je ipak bila policijska država). Danas, objasnila je žena, siromaštvo prati nasilje i neizvjesno­st.

Kada bi tako nešto rekao bijelac bio bi, naravno, odmah optužen za rasizam – ali ipak treba misliti o tome. U suprotnom, to će umjesto nas uraditi nova desnica (kao što već radi, kada crne građane Južne Afrike proziva za nesposobno­st da vode državu). Treba se oduprijeti iskušenju rizika brutalne „dekoloniza­cije“ne uzimajući u obzir ono što slijedi. Mao je kazao: „Revolucija nije večera.“Ali šta ako je realnost da poslije revolucije nema šta da se jede?

Pitanje koje treba da postavimo u vezi s Hamasom nije samo šta će se dogoditi nakon što izgubi ovaj rat – već šta bi se dogodilo da Hamas preživi i nastavi da vlada Gazom? Kakva bi bila realnost u Pojasu, nakon što umine oduševljen­je zbog oslobođenj­a?

New Statesman, 20. decembar 2023.

www.newstatesm­an.com/

 ?? ?? Užasavajuć­e slike iz razorene Gaze: Genocid koji se opravdava vjerskim fundamenta­lizmom!
Užasavajuć­e slike iz razorene Gaze: Genocid koji se opravdava vjerskim fundamenta­lizmom!

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina