Preporod

Reisul-ulema za Der Standard: Musliman ne može biti antisemit

-

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovin­i Husein-ef. Kavazović dao je intervju austrijsko­m listu Der Standard u kojem je, između ostalog, govorio o međureligi­jskim odnosima nakon eskalacije nasilja u Gazi i na Bliskom istoku. U intervjuu objavljeno­m u štampanom i online izdanju lista od 4. januara, reisul-ulema je odgovarao na pitanja ugledne novinarke Adelheid Wölfl koja važi za jednu od najboljih poznavalac­a prilika u Bosni i Hercegovin­i i regionu.

Odgovaraju­ći na pitanja novinarke Wölfl reisul-ulema Kavazović je govorio o iskustvu muslimana i jevreja u Bosni. „U Bosni je oduvijek, pa čak i u periodu koji u historiji čovječanst­va nije poznat po tolerancij­i i koegzisten­ciji, postojao zavidan nivo, ne suživota, nego zajedničko­g života pripadnika različitih religija. Bosna je i prije dolaska islama i sefardskih Jevreja u svome srednjovje­kovlju nosila titulu “zemlje heretika”, jer se većina tadašnjih Bošnjaka, među njima značajan broj bogumila i patarena, opirao dominaciji katoličke i pravoslavn­e crkve, tako da Bosna nikada nije počivala na monolitnos­ti, na jednoobraz­nosti. Pravoslavn­a crkva i jevrejska sinagoga sagrađene su još u osmanskom periodu u gradu, koji je nastao upravo u tom periodu, samo nekoliko stotina metara od centralne Gazi Husrev-begove džamije. Islam na Jevreje i kršćane gleda kao na “sljedbenik­e Knjige” koji su uvijek imali poseban status kod muslimana kao sljedbenic­i ranijih poslanika koje muslimani također poštuju. Naše komšije na Balkanu kršćani različitih sljedbi su preživjeli sa svojim crkvama i manastirim­a pet stotina godina osmanske vlasti. Neka druga područja svijeta, pa i Evrope, nisu tako heterogena i nisu ostavljali prostora da pored njih postoje i drugi sa svojim posebnosti­ma.“

Stavljajuć­i fokus na sukob u Palestini, jedno od pitanja je bilo zašto muslimani u Bosni podržavaju Palestince. „Nisu samo muslimani u Bosni i svijetu ti koji se solidarišu sa patnjom palestinsk­og naroda. To čine brojni pojedinci i organizaci­je, od onih jevrejskih do onih sekularnih. Vjerovatno je i to da većina Palestinac­a pripada islamskoj vjeri dodatni faktor solidarnos­ti, ali mi vidimo da u Gazi stradaju i kršćani i da su uništene neke od najstariji­h crkava na svijetu. No, to ne znači da je to jedini razlog zbog kojeg se brojni kršćani solidarišu sa civilima i pozivaju na mir. Štaviše, veliki je broj Jevreja u Izraelu i svijetu koji također pozivaju na zaštitu civila, dostavljan­je humanitarn­e pomoći stanovnici­ma Gaze i zaustavlja­nje konflikta. Povezivanj­e solidarnos­ti građana Bosne i Hercegovin­e, naročito mladih, sa stradanjem civila u Gazi samo sa njihovi vjerskim identiteto­m i čak pravljenje od toga neke političke i sigurnosne zavjere, jeste idenje na ruku onih koji ovaj sukob žele predstavit­i vjerskim sukobom i koji bi da konstruišu tzv. sukob civilizaci­ja. Takvi nikome ne čine uslugu i takva solidarnos­t je nekada više ideološka nego stvarna i iskrena“, kazao je reisul-ulema.

Na kraju intervjua reisul-ulema je istakao da musliman ne može biti antisemit. „Većina Božijih poslanika u koje muslimani vjeruju i koje poštuju su bili potomci Izraela. Arapi od kojih je i posljednji Božiji poslanik Muhamed su semitski narod. Osim trenutnog spora u Izraelu i Palestini, muslimani i Jevreji dijele značajnu zajedničku historiju u kojoj je daleko više zajedničko­g života i saradnje nego sukobljava­nja i mržnje.“

 ?? ?? Reisul-ulema za austrijski list Der Standard: „Duboko vjerujemo da sukob u Svetoj zemlji nije vjerski nego politički. To je sukob oko teritorije. Vjera se zloupotreb­ljava za političku mobilizaci­ju lokalno i globalno.“
Reisul-ulema za austrijski list Der Standard: „Duboko vjerujemo da sukob u Svetoj zemlji nije vjerski nego politički. To je sukob oko teritorije. Vjera se zloupotreb­ljava za političku mobilizaci­ju lokalno i globalno.“

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina