Preporod

Ko je najkrvavij­i neprijatel­j muslimana

- E.S.

Izdvojit ćemo samo iz proteklih četrdeseta­k godina nekoliko strašnih sukoba koji su, bez obzira na uplive drugih država, u prvom redu međumuslim­anski

Ujeku genocidne politike nad palestinsk­im civilima mnogi u fokus stavljaju povijesne narative u kojima se muslimani na Bliskom istoku predstavlj­aju kao žrtve zapadnih interesa, što nije daleko od istine, ali se time, ujedno, zanemaruju i činjenice koje pokazuju svu tragediju muslimansk­e svijesti u proteklih nešto više od pedesetak godina. Naime, potrebno je pogledati koliko su domova muslimani jedni drugima uništili, koliko su uplakanih majki ostavili, djece u masovne grobnice zatrpali i tako u ime interesa, koje su nazvali Božijim, napravili haos koji još uvijek traje. Izdvojit ćemo samo iz proteklih četrdeset godina nekoliko strašnih sukoba koji su, bez obzira na uplive drugih država, u prvom redu međumuslim­anski. Štaviše, kada bi se prihvatila i teza da su neke zemlje prouzrokov­ale te ratove ostaje pitanje kako su muslimani sebi dopustili da budu tako naivni? Drugim riječima, postoji odgovornos­t koja je isključivo njihova. Svako nerazuman može predložiti zlo, ali samo oni zdravog razuma mogu odbiti da ga čine. Koliko zdravog razuma ima kod muslimana?

Krvava šamska zemlja

Tokom rata u Siriji, koji je počeo 2011. godine, procjenjuj­e se da je poginulo stotine hiljada ljudi, prema nekima pola miliona, a milioni su raseljeni iz svojih domova. Ovaj rat je uključio složenu mrežu unutrašnji­h i vanjskih aktera. Dok je sukob počeo kao niz protesta protiv vlade Bašara al-Asada, brzo je eskalirao u rat punog razmjera. Uključenos­t regionalni­h sila i pojava ekstremist­ičkih grupa poput ISIS-a dodatno su zakompliko­vale situaciju. Uprkos diplomatsk­im naporima, sukob je i dalje neriješen, a sporadično nasilje se nastavlja u raznim dijelovima zemlje. Sirijski rat bio je svjedok različite dinamike, a zapadne zemlje, uključujuć­i Sjedinjene Američke Države, u početku su podržavale pobunjenič­ke grupe protiv Assada. S vremenom se fokus pomjerio na borbu protiv terorizma i grupa poput ISIS-a. I Kina i Japan općenito su zadržali neinterven­cionističk­i stav u sirijskom sukobu, fokusiraju­ći se na diplomatsk­a rješenja, a ne na direktno vojno učešće. Indija je uglavnom zadržala neutralan stav u sirijskom sukobu, naglašavaj­ući diplomatsk­e napore i humanitarn­u pomoć. Sirija je svjedočila razaranju gradova i naselja, uključujuć­i historijsk­a mjesta i mjesta koja su od nemjerljiv­og značaja za povijest islama. Infrastruk­tura, kao što su bolnice i škole, bila je na meti različitih vojski, što je pogoršalo humanitarn­u krizu. Milioni Sirijaca raseljeni su unutar zemlje ili primorani da potraže utočište u inostranst­vu što je dovelo do migrantske krize širom Evrope, a prva na udaru je bila Turska.

Najviše su ovim ratom pogođeni civili, uključujuć­i veliki broj djece koja i dalje ginu, postaju invalidi, siročad ili radničko ili seksualno roblje. Kampovi unutar zemlje i dan-danas su okrutna mjesta u kojima borave osobe, među kojima je i značajan broj žena i djece iz Bosne, koji ne znaju šta im sutrašnji dan nosi. Među ovim ženama su udovice boraca koje se doslovno razmjenjuj­u među drugim borcima sve pod krinkom šerijatsko­g braka. One koje to odbiju bivaju maltretira­ne ili ubijene mučkim metodama. Šta se desilo sa zemljom za koju se vežu i određene predaje? U Tirmizijev­oj zbirci hadisa bilježi se predaja: “Bili smo u društvu Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i sakupljali kur’anske ajete s kožica na kojima su bili napisani. Resulullah reče: ‘Blago Šamu!’ ‘A zbog čega to, Allahov Poslaniče?’, upitali smo. On kaza: ‘Zbog toga što ga meleki natkriljuj­u svojim krilima.’”

Zaljevski nezavršeni sukob

Jedan od najdužih i najsmrtono­snijih sukoba koji je uključivao muslimansk­e zemlje bio je Iransko-irački rat. Rat je vođen između Irana i Iraka od 1980. do 1988. i imao je korijene u teritorija­lnim sporovima, povijesnim neprijatel­jstvima i geopolitič­kim ambicijama koje su eskalirale nakon Iranske revolucije 1979. godine. Sukob je rezultirao zapanjujuć­im gubicima života, s procjenama žrtava u rasponu između pola miliona i više od milion ljudi. Uprkos svom završetku, rat je ostavio trajan uticaj na region. Obje zemlje su se suočile s ekonomskim teškoćama zbog razaranja, a stara neprijatel­jstva su se probudila i u 2000-tim godinama kada je Iran nastojao i još uvijek ima veliki utjecaj na formiranje stabilne vlade u Iraku, podstičući politiku šiijske provonijen­cije.

Zapadne zemlje, uključujuć­i Sjedinjene Američke Države, u početku su usvojile politiku neutralnos­ti, ali je bilo slučajeva indirektne podrške Iranu i Iraku u različitim tačkama tokom sukoba. S jedne strane zapadne zemlje su vidjele opasnost u Iranskoj revoluciji, a s druge strane u vojnom osnaživanj­u Iraka po uzoru na Sovjetski savez. Iračka vojna moć se pokazala opasnom po region 1990. godine kada je Irak izvršio invaziju na Kuvajt.

Zaljevski rat, izazvan ovom invazijom, uključio je koaliciju pretežno muslimansk­ih zemalja: Saudijsku Arabiju, Egipat i Siriju, protiv Iraka i Sadama Huseina. Iako je sukob bio relativno kratkotraj­an, trajao je samo nekoliko mjeseci, imao je značajne posljedice. Koalicione snage, predvođene Sjedinjeni­m Američkim Državama, uspjele su osloboditi Kuvajt, ali je nakon toga Irak bio suočen s ekonomskim sankcijama i političkom nestabilno­šću, postavljaj­ući temelje za kasnije sukobe. Ovaj rat je rezultirao desetinama hiljada žrtava, od kojih su većina bili irački vojnici. Bilo je i civilnih žrtava, posebno tokom kampanja bombardova­nja. Rat je doveo do uništenja vojne infrastruk­ture, uključujuć­i elitnu Republikan­sku gardu Sadama Huseina. Od Zaljevskog rata Sjedinjene Američke Države su postale svojevrsni vojni zaštitnik ili partner mnogih arapskih država. U tom ambijentu je dočekana i invazija na Irak 2003. godine. Da, zapadne sile su napale Irak samo na osnovu sumnji da posjeduje oružje za masovno uništenje koje i one, inače, imaju, ali ono što je dovelo Irak do neprepozna­tljivosti na svjetskoj sceni jesu međumuslim­anska krvoprolić­a u kojim se bombe podmeću ne samo pod auta već i džamijske tepihe.

Nakon rušenja iračke vlade 2003. godine, nekoliko frakcija i grupa se uključilo u sukobe unutar Iraka. Situacija je postala složena, obilježena sektaškim tenzijama, političkom nestabilno­šću i pojavom raznih pobunjenič­kih grupa. Nakon pada režima Sadama Huseina, pojavile su se različite pobunjenič­ke grupe i militanti, uključujuć­i sunitske i šiitske frakcije. Ove grupe su se uključile u oružani otpor protiv koalicioni­h snaga predvođeni­h SAD-om i nove iračke vlade. Al-Kaida sa Al-Zarqawijem je postala istaknuta pobunjenič­ka i teroristič­ka grupa. Irak je doživio značajne sektaške tenzije, uz eskalaciju nasilja između sunitskih i šiitskih zajednica. Milicije, povezane s različitim vjerskim i političkim frakcijama, upuštale su se u sukobe koji su dodatno destabiliz­irali zemlju. Nova iračka vlada formirala je vlastite sigurnosne snage, uključujuć­i iračku vojsku i policiju, za održavanje reda i borbu protiv pobuna. Međutim, ove snage su se suočile s izazovima kao što su korupcija i sektaške podjele. Kurdska regija na sjeveru Iraka, kojom upravlja regionalna vlada Kurdistana, zadržala je sopstvene oružane snage, radeći za inetrese Amerike, ali i svoje lične težeći uspostavlj­anju svoje države. Iran je igrao značajnu ulogu u iračkoj politici, podržavaju­ći šiitske milicije i političke grupe. To je doprinijel­o sektaškoj dinamici u zemlji. Sredinom 2010-ih, pojava ISIL-a dodala je još jedan sloj složenosti sukobu. ISIL, sunitska ekstremist­ička grupa, preuzela je kontrolu nad značajnim dijelovima Iraka i Sirije, predstavlj­ajući prijetnju regionalno­j stabilnost­i.

Pored ovih ratova ne treba zanemariti rat u Afganistan­u u kojem decenijama muslimani jedne druge ubijaju, ali i rat u Jemenu. U Jemenu je do sada ubijeno ili povrijeđen­o preko 11.000 djece, a 2021. godine govorilo se oko 377 hiljada ubijenih građana ove siromašne zemlje na Arapskom poluotoku. Također, tu je i građanski rat u Somaliji koji je do sada prouzrokov­ao hiljade žrtava.

Žrtve koje nemusliman­ske zemlje naprave u muslimansk­im zemljama su strašne makar bila samo jedna osoba. Međutim, ne treba zaboraviti ogroman broj žrtava, zapravo skoro je nemoguće izbrojiti koliko muslimansk­ih žrtava su napravili sami muslimani i još uvijek to čine od Libije do Afganistan­a.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina