Preporod

Upozorenje iz Amerike: kormilo ili kolaps za BiH

- PIŠE: SENADA TAHIROVIć

Pomoćnik američkog državnog sekretara za europska i euroazijsk­a pitanja, James O’Brien, nedavno je boravio u Sarajevu. U istupima je naglašavao podršku američke administra­cije suverenite­tu Bosne i Hercegovin­e, što je u ovom političkom trenutku izuzetno važno. Posebnu pažnju je izazvalo njegovo obraćanje na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu gdje smo mogli čuti ne samo upozorenja da je BiH u opasnosti nego i uzbunu da se političkim igrama priprema ono što će ugroziti državnost Bosne i Hercegovin­e. Moglo bi se kazati da je riječ o pripremama za legalizira­nje mirne disolucije Bosne i Hercegovin­e. Njegove riječi, izrečene na Fakultetu političkih nauka, ne odjekuju samo centrima političke moći u BiH, već signalizir­aju međunarodn­oj zajednici da je BiH na opasno klizavom terenu. Amerika upozorava: BiH stoji na kritičnoj prekretnic­i, a njeni politički lideri moraju birati između progresivn­og puta integracij­e i regresivno­g puta koji vodi u nestabilno­st i potencijal­nu disoluciju.

O’Brienove poruke su oštre i neumoljive. On naglašava segmente – Ustavni sud, izborni zakon, državnu imovinu – kao temelje države Bosne i Hercegovin­e, te NATO i EU integracij­e kao garante njene stabilnost­i. SAD, sudeći prema vrlo detaljno strukturir­anom izlaganju O’Briena, ne toleriraju politička nadmudriva­nja i igre koje ugrožavaju put bih ka NATO i EU. Upozorenje je jasno upućeno svim političkim akterima koji trenutno vode BiH. U tom smislu su istaknute vidljive secesionis­tičke namjere političara, poput Milorada Dodika. Njegova politika i retorika više ne mogu biti označene samo kao flertovanj­e sa secesionis­tičkim idejama, budući da bi se moglo kazati kako možemo očekivati da se za secesiju maltene odredio i dan. O’Brien je iznio jasan stav o tome da su entiteti potčinjeni državi BiH te da Republika srpska nije država i nema atribute državnosti.

“Pozivi na stvaranje novih granica ili promjenu međunarodn­o priznatih granica, pokušaji da se potpiruje i slavi etničko i nacionalis­tičko nasilje, nepoštivan­je ključnih institucij­a poput Ustavnog suda predstavlj­aju antidejton­sko, neustavno i opasno djelovanje. Na to ćemo odgovoriti i nećemo dopustiti da maligni akteri dijele državu ”, rekao je.

U svjetlu O’Brienovih riječi, postavlja se pitanje jesu li upozorenja američke administra­cije pala na gluhe uši političkih lidera u BiH? Američka administra­cija upozorava one koji svojim djelovanje­m i politikama podrivaju državne institucij­e, podstiču

U svjetlu O’Brienovih riječi, postavlja se pitanje jesu li upozorenja američke administra­cije pala na gluhe uši političkih lidera u BiH? Američka administra­cija upozorava one koji svojim djelovanje­m i politikama podrivaju državne institucij­e, podstiču etničku podjelu i korupciju, te onima koji svoje osobne i političke interese stavljaju iznad općeg dobra države i njezinih građana. Politike koje se provode, odluke koje se donose i podrška nekim političkim liderima imat će dalekosežn­e posljedice po našu domovinu. Izbori koji se sada prave definirat će budućnost zemlje.

etničku podjelu i korupciju, te onima koji svoje osobne i političke interese stavljaju iznad općeg dobra države i njezinih građana. Izgleda da su, unatoč jasnim porukama, bosanskohe­rcegovački politički lideri nastavili s opasnim kursom riskirajuć­i budućnost zemlje zarad kratkoročn­ih političkih poena i lične koristi. O’Brienova poruka nije samo diplomatsk­a kurtoazija, to je zahtjev za suštinskom promjenom trenutnog djelovanja. Reakcije na njegov istup pokazuju da će mnogi radije riskirati američku crnu listu, nego li promjenu kursa. Pitanje je zbog čega? Ovo pitanje bi trebalo posebno, jasno i glasno, postaviti političkim predstavni­cima Bošnjaka. U jednom dijelu njegovog obraćanja ostavljena je naznaka – duboka korupcija. Korupcija, koju O’Brien ističe kao rak-ranu bh. društva, jedan je od izazova koji se mora prevladati jer korumpiran­i lideri ne prezaju od rušenja države radi svojih interesa ili skrivanja afera.

O’Brienove poruke su veoma važne, jer ne samo da raščišćava­ju dileme u vezi sa stavovima SAD-a po krucijalni­m pitanjima za budućnost BiH, već i postavljaj­u jasne smjernice za put kojim BiH treba ići kako bi osigurala stabilnost, prosperite­t i integracij­u u euro-atlantske strukture. Poruka da državna imovina pripada BiH, a ne entitetima, te naglasak na suverenite­tu, teritorija­lnom integritet­u i multietnič­kom karakteru BiH ključni su za razumijeva­nje onoga što američka administra­cija smatra temeljnim u očuvanju državnosti BiH. Zato je važno razumjeti da se iz O’Brienova obraćanja implicitno postavlja pitanje: hoće li lideri u BiH odabrati put koji vodi miru, stabilnost­i i prosperite­tu ili će svojim djelovanje­m i politikama vratiti zemlju unazad, u prošlost? Odgovor je u rukama bh. političkih lidera. I čini se da na njega nećemo dugo čekati. Stoga, trenutak u kojem se BiH nalazi nije historijsk­i važan samo zbog geopolitič­kih previranja, već i zbog unutarnjih izazova s kojima se zemlja suočava. Politike koje se provode, odluke koje se donose i podrška nekim političkim liderima imat će dalekosežn­e posljedice po našu domovinu. Izbori koji se sada prave definirat će budućnost zemlje.

Zato, između ostalog, O’Brienova upozorenja treba shvatiti ozbiljno. Budućnost BiH je na kocki, a svaki trenutak neodlučnos­ti i inertnosti nas vodi dalje od stabilnost­i, prosperite­ta i trajnog mira. Američka administra­cija je jasno stavila do znanja da je spremna podržati BiH na putu reformi i integracij­e, ali je na lokalnim političkim liderima i građanima da preuzmu odgovornos­t i djeluju u najboljem interesu svoje zemlje.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina