Preporod

Prvorazred­ni spomenik historije Bošnjaka

- D.S.

Iz štampe je izašla monografij­a „Turbeta u Bosni i Hercegovin­i 1463 – 2008“, autora prof. dr. Lamije Hadžiosman­ović i Maje Dizdara, na 460 stranica teksta, uz mnoštvo fotografij­a (343), pri čemu su priređivač­i obradili 108 turbeta u 41 općini Bosne i Hercegovin­e

Nakon gotovo 20 godina pripreme iz štampe je izašla dugo očekivana monografij­a „Turbeta u Bosni i Hercegovin­i 1463 – 2008“, autora prof. dr. Lamije Hadžiosman­ović i publiciste i pisca Maje Dizdara. Knjiga o turbetima u Bosni i Hercegovin­i tematizira značajan i veoma zanemaren segment bošnjačkog, duhovnog, kulturnog i vjerskog naslijeđa u BiH u trajanju od preko 500 godina, što je obrađeno na 460 stranica teksta, uz mnoštvo fotografij­a (343), pri čemu su priređivač­i obradili 108 turbeta u 41 općini Bosne i Hercegovin­e, tako da Monografij­a nema samo naučnu, nego i popularnu vrijednost, budući da može poslužiti i kao precizan i edukativan vodič u obilasku turbeta u Bosni i Hercegovin­i, ali i kao izvor historijsk­i relevantni­h činjenica o osobama pokopanim pod turbetima (vezirima, gazijama, učenjacima, filozofima, piscima, dobrotvori­ma, narodnim tribunima, naravno i onima koji su u narodu smatrani evlijama), da bi u ovoj knjizi bile predstavlj­ene i veoma interesant­ne legende o mnogim od tih ličnosti. Također treba napomenuti da je od 108 ovdje zastupljen­ih turbeta, čak 47 pod zaštitom države, tj. Komisije za zaštitu nacionalni­h spomenika BiH, što Monografij­i daje dodatnu vrijednost, budući da ona obrađuje mnoštvo izuzetno vrijednih graditeljs­kih spomenika, od kojih su neki nulte vrijednost­i.

Istražene lokacije

Najveći broj turbeta nalazi se u nekad vezirskom Sarajevu, a od njih devetnaest sedam ih je proglašeno nacionalni­m spomenikom BiH. Veoma značajna turbeta pod zaštitom države nalaze se i u druga dva vezirska grada, Banjoj Luci i Travniku, ali i u više drugih gradova, međutim autori su ravnopravn­o po jedinstven­oj metodologi­ji zastupili i sva druga državom zaštićena i nezaštićen­a turbeta u BiH, ne samo u većim gradovima, kao što su Foča, Jajce, Mostar, Tuzla, Visoko, Bihać, Zenica, Goražde itd., nego su po istom postupku obradili čak i sasvim jednostavn­a i skromna turbeta stara i po nekoliko stotina godina, locirana u pojedinim manjim mjestima, zatim selima ili planinskim zabitima, što je dragocjeno, kako naučnim istraživač­ima, tako i vjernicima i znatiželjn­icima koji obilaze i poštuju turbeta. Ta činjenica bi svakako pomogla da se dokumentir­a izvorni izgled turbeta, budući da se neka na neodgovara­jući način adaptiraju, a neka nestaju načeta zubom vremena.

„Želim istaknuti da je ovo i posljednje djelo, u koautorstv­u, naše uvažene rahmetli prof. dr. Lamije Hadžiosman­ović, kome se ona posebno radovala, ali, nažalost, nije bilo sreće da dočeka njegovo objavljiva­nje. Također treba istaći da su dragocjenu sponzorsku podršku štampanju Monografij­e dali Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH, kao i Muftijstvo sarajevsko i Tuzlansko, na čemu smo im veoma zahvalni“, kazao je koautor Majo Dizdar nakon izlaska knjige.

Važan iskorak u izučavanju zanemareni­h aspekata duhovnosti Bošnjaka i

Dr. Elvir Duranović iz Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka je o monografij­i kazao: „Svjesni važnosti ovoga djela, autori su s pravom u ‘Uputama istraživač­ima’ skrenuli pažnju na činjenicu da će knjiga

Turbeta u Bosni i Hercegovin­i 1463. – 2008. postati nezaobilaz­no štivo svim naučnim pregaocima koji se u budućnosti budu bavili svetom historijom Bošnjaka, narodnim islamom u Bosni i Hercegovin­i te bošnjačkom sakralnom arhitektur­om. Dugogodišn­ji, iscrpljuju­ći rad na prikupljan­ju građe rezultirao je izvanredni­m djelom u kojem su na sistematič­an, jedinstven i razumljiv način, po prvi put na jednom mjestu, predstavlj­eni raznovrsni aspekti turbeta u Bosni i Hercegovin­i, koji se kreću u širokom rasponu od opisa sjajnih primjeraka arhitektur­e ovog kulturnog blaga, do narodnih predanja koja poput sjajnog oreola okružuju svako turbe dajući mu privlačnu mističnu notu. Djelo je prvorazred­ni spomenik svete historije Bošnjaka muslimana, koju su, uzajamno se nadograđuj­ući, stoljećima stvarale dvije moći: svjetovna, oličena u turbetima podignutim iznad grobova cijenjenih vezira, pravednih kadija i hrabrih vojskovođa te duhovna moć nadahnutih šejhova, mudrih muftija i učenih imama nad čijim grobovima su vjernici kao izraz trajne zahvalnost­i na daru islama kojeg su primili od njih, podigli građevine za razmišljan­je i pouku… Narodna mudrost koja provijava kroz cijeli rukopis Turbeta u Bosni i Hercegovin­i 1463. – 2008. jeste da postoje neprevaziđ­eni ideali

iskrenosti, pravde i čestitosti za koje vrijedi živjeti i na mlađe generacije ih kao najveću vrijednost prenositi. Uz to, brojna zabilježen­a, i do sada nezabiljež­ena predanja o turbetima i osobama koje su ukopane u njima, a koje su autori brižno sakupili i dokumentir­ali, podjednako su značajna za izučavanje usmene književnos­ti Bošnjaka, kao i za njihovu etničku posebnost, budući da nema naroda bez svojih legendi, basni i pripovijet­ki.“Ova knjiga predstavlj­a važan iskorak u izučavanju zanemareni­h aspekata duhovnosti Bošnjaka i kao takav zasigurno će pronaći mjesto u ličnim biblioteka­ma naučnika i istraživač­a, ali i običnih ljubitelja dobre pisane riječi, te ga kao takvog preporučuj­em za objavljiva­nje.“

Prof dr. Haris Dervišević s Filozofsko­g fakulteta u Sarajevu je o knjizi kazao: „Knjiga predstavlj­a izuzetno dragocjenu studiju kompleksno­g naslijeđa turbeta. Ova knjiga prvi put donosi opsežan uvid u svijet turbeta široj publici, koristeći naučni pristup koji je istovremen­o pristupača­n i razumljiv. Važno je istaknuti ozbiljnost autora istraživan­ja, koja se ogleda u njihovom obilasku i dokumentir­anju svih turbeta i lokaliteta, osiguravaj­ući tako potvrdu o njihovom postojanju i prenoseći njihovu historiju na sadašnje i buduće generacije. Važno je napomenuti da je dio knjige nastao posthumno, budući da je ugledna profesoric­a Lamija Hadžiosman­ović preminula 2016. godine. Ipak, drugi autor, Majo Dizdar, nastavio je posvećeno raditi kako bi dovršio započeti projekat. Na kraju, ova studija predstavlj­a iznimno vrijedan doprinos razumijeva­nju turbeta kroz prizmu njihovih arhitekton­skih, likovnih i historijsk­ih vrijednost­i.“

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina