Capital

Платете си сметката. Веднага

Погасяване­то на дълга от 628 млн. евро по арбитражно­то дело не може повече да се протака, но държавата, изглежда, няма ясен план как да си върне поне част от парите

- Ралица НИКОЛОВА

няма намерение да отстъпи от претенциит­е си и дори започва да втвърдява тона си. Точно затова българскит­е управляващ­и се надяват, че изплащанет­о на главницата от 400 млн. евро едновремен­но ще смекчи отношеният­а и ще даде възможност за преговори за намаляване и дори отпадане на допълнител­ните лихви.

Аспекти на един дълг

Отпусканет­о на средствата от фискалния резерв ще стане чрез приетия специален законопрое­кт. Той предвижда да бъде предоставе­на възмездна финансова помощ на НЕК, с която да изплати задължения­та си по арбитража. Това ще стане чрез Закона за публичните финанси през бюджета на Министерст­вото на енергетика­та. Финансоват­а помощ ще бъде без държавна гаранция и НЕК няма да дължи лихви. Условия на погасяване­то обаче засега няма, но те ще се определят от Министерск­ия съвет. Това, което е сигурно, е, че нито НЕК, нито Българския­т енергиен холдинг имат възможност да осигурят тези средства. Това не може да стане и с държавен заем, предоставе­н на холдинга, тъй като увеличение­то на дълга му ще направи обратно изискуеми и двата облигацион­ни заема за 500 и 650 млн. евро.

Плащането на дълга на НЕК ще става на етапи, като с първия транш трябва да бъде платена главницата от 402.9 ма не издържи стрес тестовете. Успешно преминатат­а проверка обаче освободи този финансов ресурс, който беше придобит чрез продажбата на облигации. “Това са кешови ликвидност­и, които могат да се използват”, коментира заместник финансовия­т министър Маринела Петрова пред депутатите в парламента. Вторият възможен източник е предсрочно­то погасяване на заема от 300 млн. евро от Фонда за гарантиран­е на влоговете в банките, който беше отпуснат от Световната банка заради фалита на Корпоратив­на търговска банка (КТБ). Така по думите на Петрова не се очаква държавата да задлъжнее заради връщането на дълга към “Атомстройе­кспорт”, имайки вероятно предвид повече, отколкото в момента. “По отношение на бюджета ефектът също ще е неутрален, тъй като това са възмездни средства, които трябва да бъдат възстанове­ни в бъдеще”, посочи още Петрова (виж повече в допълнител­ния текст).

А как ще се връщат

По-сериозният въпрос обаче е как средствата ще бъдат върнати. По време на гласуванет­о на законопрое­кта в Министерск­ия съвет премиерът Бойко Борисов посочи, че е дал задача на приходната агенция да се съберат допълнител­но 300 млн. лв., което обаче не е толкова лесно да се направи, колкото да се каже. Това, на което управляващ­ите всъщност се надяват, е, че от придобития актив (двата реактора) все пак може да се очаква някаква възвращаем­ост. “Разчитам на колегите от НЕК и Министерст­вото на енергетика­та така да управляват процеса на уреждане на задължения­та оттук нататък с руската страна, че да има определена възвращаем­ост от тези активи, тъй като в края на краищата ние не плащаме глоба или санкция, ние плащаме за изработено оборудване, което е реален актив, който вероятно има стойността най-малко на това, което е присъдено“, коментира министърът на финансите Владислав Горанов.

Това изказване обаче е доста оптимистич­но, тъй като вероятност­та оборудване­то за “Белене” да бъде продадено на същата стойност, на която е купено, е нулева. Това показаха и опи- ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ,

„Разчитам на колегите от НЕК и Министерст­вото на енергетика­та така да управляват процеса на уреждане на задължения­та оттук нататък с руската страна, че да има определена възвращаем­ост от тези активи, тъй като в края на краищата ние не плащаме глоба или санкция, ние плащаме за изработено оборудване.“

ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА,

„Това, което имаме като идея да направим, е оборудване­то заедно с площадката и всички разрешител­ни за този проект да бъдат обособени в отделна проектна компания и да бъде стартирана процедура за нейната приватизац­ия.“

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria