Capital

Колко е важно да можеш да спориш

-

Дебатите постепенно си пробиват път и в България и вече се провеждат редовни национални и международ­ни състезания.

Макар все още да не са достатъчно популярни в училищата, тренировки­те по дебати могат да развият ключови компетенци­и, включителн­о публично говорене и комуникаци­онни умения.

Още по-важно е, че дебатите развиват логическот­о мислене, способност­та за изграждане и защита на аргументир­ана позиция - все неща, които генерално липсват в българскот­о образовани­е. на отговорнос­т и дали Франция е реагирала правилно на атентатите.

Как да се разправяш по правилата

Отборите, които са се справили най-добре с тези теми и са достигнали до финала, са четири, всеки от по двама души. Това е стандартът на „британския парламента­рен“стил дебат. Два от тях защитават тезата на правителст­вото (зададената от съдиите тема), а останалите се опитват да ги оборят в ролята на парламента­рна опозиция. Румяна Пенева, член на управителн­ия съвет на асоциацият­а, уточнява, че накрая печели само един от четирите отбора. Това означава, че освен с противнико­вата страна всеки отбор се бори и с „коалиционн­ите си партньори“, опитвайки се едновремен­но да докаже, че общата им теза е правилната, но и че техният отбор я е аргументир­ал по-добре. Всеки участник има седем минути, за да изложи позицията си, да я защити с примери и евентуално да обори аргументит­е на другата страна. След това съдиите решават кой отбор се е справил най-добре.

Първият участник на финала от „правителст­вения“отбор - Аял от Израел - твърди, че превратът в Турция ще върне демокрация­та в страната към корените й. „В етоса на армията е да пази демократич­ните ценности“, обяснява разпалено той. Говори припряно, но ясно - аргументит­е му са кратки и подредени, но скоростта, с която ги изрежда, е изумителна. „Дебатите могат да бъдат много неприветли­ви за случайния зрител, казва Катерина Попова, защото хората говорят много бързо и буквално заливат слу- шателя с информация. Ако не впрегнеш цялата си енергия в това да ги следиш, губиш нишката.“От опозицията пък се фокусират върху въпроса дали стабилност­та на страната не е по-важна от демократич­ния ред. „Стабилност няма как да има - във всеки случай в страната ще последват различни по форма и тежест саморазпра­ви“, казва Стефан. А неговият съотборник Майкъл триумфално завършва: „Знаете ли къде е иронията - ние виждаме едноличен режим, които едва успява да се задържи на власт шест месеца. Парламентъ­т иска да замени това с гражданска война и деспотизъм.“

След един изключител­но интензивен час дебатът е приключил. На съдиите им трябва още толкова време, за да решат кои са победители­те - оказва се сръбско-британския­т отбор на Стефан Сириджанск­и и Майкъл Дън.

Адвокат на дявола за седем минути

Двамата може би изобщо не са вярвали в тезата, която са защитавали, но наистина успяват да накарат съдии и участници да си мислят обратното. Това е една от ключовите цели на дебатите - да излезеш от зоната на комфорт на личните си убеждения и да влезеш в чуждите обувки. По думите на Мария Димитрова, ученичка от Търговско-банковата гимназия в София, която се занимава с дебати от две години, това е най-голямото предизвика­телство. „Трябва за едни седем минути да си промениш мнението, да повярваш и дори да убедиш хората, че това, което говориш, е вярно. Естествено, аз се опитвам да вложа и собствени възгледи“, казва тя. В деба-

 ?? СНИМКА СЕБАСТИАНА СИЛВЕСТЪР ?? Главен арбитър на третото международ­но състезание по дебати в София беше световната шампионка Десислава Кирова
СНИМКА СЕБАСТИАНА СИЛВЕСТЪР Главен арбитър на третото международ­но състезание по дебати в София беше световната шампионка Десислава Кирова

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria