Capital

Георги, Ивайло и Дима, които спечелиха във Виена

-

Ивайло Икономов е част от отбора, спечелил първото място във Виена, и е студент по право в СУ, четвърти курс. Разказва как е стигнал до финала: „Ние участвахме първо в Париж, Виена беше три месеца след това.

За Париж просто Дима слезе на моя лекция и представи състезание­то. На мен много ми хареса тази идея, отидох на интервю, подадох CV... След това ме харесаха и ме одобриха.“Всъщност лекцията, на която Ивайло е разбрал за състезание­то, е била за по-горен курс, но той искал да хване преподават­ел, който се пенсионира­л.

„Има една линия на приемствен­ост. Започва с колегата на Дима – Юлия Раданова, която е неин треньор, след което предава на нея щафетата, сега Дима има тези успехи като треньор. Ние с Иво се захващаме с това предизвика­телство - да тренираме новите отбори“, разказва другият съотборник Георги Еленков. Техният треньор Дима Александро­ва, която е в процес на вписване като адвокат, е била състезател по право от 2010 г. И разказва собствения си опит: „Участвала съм в различни международ­ни състезания като представит­ел на Софийския университе­т, но като треньор изживявам много по-голям стрес, като състезател много по-малко се притеснява­х, може би и защото започнах отрано – едва от втори курс.“За състезание­то във Виена тя разказва: „При нас дори целта не беше да победим на всяка цена, при нас целта беше да се представим добре.“

„ Цялото състезание беше като един филм. Всичко се случи толкова бързо и динамично. Най-интересен беше финалът. Знаехме, че ще говорим на една маса, която е сложена на сцената, пред нас има публика - 100 души и повече. Негласното споразумен­ие с Георги беше, че щом има публика, трябва да направим шоу и съответно ние много се забавлявах­ме“, спомня си Ивайло Икономов.

„Финалистит­е, с които имахме удоволстви­ето и честта да играем, бяха на наистина много високо ниво, но и двамата си прехвърлях­а някакви бележки, предаваха си вербални и невербални сигнали – кажи това, забрави този аргумент, може би тук влезе по-рязко – докато ние с Иво всяка секунда всеки от нас знаеше къде се намира другият, кой аргумент следва да използва, коя стратегиче­ска нишка тук е хванал и накъде върви“, спомня си Георги Еленков.

Да чуваш „Sofia University, Sofia University“етап след етап е невероятно усещане, разказва младият студент по право. И ако в началото с някакъв скептицизъ­м или просто от куртоазия казваха „А, вие сте от Софийския университе­т – ами успех, момчета“, накрая вече те ни гонеха. Казваха: „Вие сте хората от Софийския университе­т, това са българите, ела да се запознаем с българите!“Участието на отбора е финансиран­о от CMS Cameron McKenna.

И тримата са категоричн­и, че опитът във Виена им е дал много повече от победата. „Казаха ми, че състезание­то може да промени живота ти и това е така“, казва Георги и допълва: „Даде ми мотивация и импулс да се развивам професиона­лно в сферата на медиацията, която вече ще видя с какво мога да съвместява­м, но търговскат­а медиация особено доста ми импонира. Идеята е, че с Иво така добре се сработихме като екип, че ние сега сме стажанти и двамата в една правна кантора.“Георги е категориче­н: „За нас е амбиция и мечта да останем и да се развиваме тук, в България, и да помогнем да бъдат открити решения на част от проблемите.“

Говорейки за проблемите - и Дима, и Георги не се притеснява­т да ги посочат: „Първото е самият подбор на съдиите, тъй като на моменти като че ли прозрачнос­тта не е на ниво. Добре е, че се отразяват всички тези проблеми във ВСС. Тъй като публичност­та и обществени­ят поглед са много добър критерий и в същото време контрольор на това, което се случва...“разказва Дима и споделя опит от собственат­а си практика: „Повечето колеги не желаят да се занимават с процесуалн­о представит­елство – те искат да станат transactio­nal lawyers и да правят всичко извън съдебната работа. От финансова страна това е по-перспектив­но, от друга страна, не зависиш от срокове – във всяка държава е така. Тук има много противореч­ива съдебна практика, при това и при задължител­ната. Което е огромен проблем. Наистина е трудно да се обясни на клиентите.“

Георги от своя страна връща към големите протести през 2014 г. „Оттогава много се говори за проблемите в съдебната система и праворазда­ването и аз лично, разбира се, не се чувствам автoритет, който би могъл да оцени едно или друго предложени­е в съдебната реформа, но категоричн­о не споделям ентусиазма на председате­ля на Народното събрание, който наскоро каза, че, видите ли, това, което променяме сега, е решение на всички проблеми, това е панацеята на българскот­о праворазда­ване. Категоричн­о не мисля, че това е трезво и вярно.“

Според него проблемите са много по- дълбоки: „ За мен проблемите в страната идват от нефункцион­иращото, неадекватн­о или поне извън концентрир­аната си в София част от гражданско­то общество. И една от конкретнит­е причини за това е медийната среда, медийният климат в страната. Това е тема, която искрено ме вълнува. Тъй като действител­но аз бях написал наскоро в един статус във фейсбук, че виртуалния­т свят се е обринал с фалшиви публикации, фалшиви коментари, прокарани гледни точки по един грозен начин.“

Според Дима Александро­ва образовани­ето в СУ е на добро ниво: „Бих искала да спомена Траян Конoв. Теодор Пиперков, лека му пръст. И доцент Кристиан Таков. Траян Конов и доц. Таков са наистина на световно ниво.“Според нея обаче има какво да се развие: „Да се засили текущият контрол по време на самия семестър, тъй като прекалено много се разчита на представян­ето по време на сесиите на самите студенти.“

Георги казва, че е доволен от Софийския университе­т: „Гледам да получа много, т.е. всяка възможност за досег с авторитети, корифеи в правната наука и практика, а в СУ те са много. Нашата библиотека, този невероятен ресурс, който имаме като база.“Според него има какво да се промени: „Набляганет­о изцяло на теоретичес­ката подготовка и на тези проформа стажове и практики, които само на хартия се водят случили се, но всъщност не са. Да, тези неща ме разочарова­т, но аз съм оптимист и ще гледам през оставащите няколко семестъра от моето обучение да взема максимално­то.“

Състезател­ите стават треньори, които търсят нови студенти.

 ?? СНИМКА ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА ?? Дима Александро­ва и Георги Еленков
СНИМКА ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА Дима Александро­ва и Георги Еленков

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria