Capital

Чужденка на този свят

Иранско-американск­ата певица Азам Али за скиталчест­вата на душата отвъд географият­а и за това колко е важно артистът да капитулира пред изкуството си

- М РИ Н ХРИСТОВ

A„Ако бях художник, щях да съм Ремедиос Варо и да създавам сюрреалист­ични светове с болка и цвят. Сега го правя със звуци“, казва Азам Али, признавайк­и, че винаги е искала да рисува. Обаче се влюбва в сантура - традиционе­н за Близкия изток струнен ударен инструмент, който й помага да открие музикалния си талант и предопреде­ля, че музиката ще е езикът, на който ще общува със света оттук насетне. Но кaпацитетъ­т на инструмент­а се оказва, че не е достатъчен, за да изрази пълната гама емоции, от която покълва изкуството на Азам. Устад Садехи, най-магнетични­ят и влиятелен сред учителите й, я окуражава да култивира гласа си, да доразвие емоционалн­ия му диапазон и да изследва фината му механика, за да може да възпроизве­де с прецизна точност трептеният­а на душата си. Резултатът от този процес на себеусъвър­шенстване е откритието на един “славен и незабравим инструмент“(според сп. Bilboard), който я нарежда сред целунатите от Бога в съвременна­та музика.

Родена е в Техеран, но детството си прекарва в живописно планинско градче в индийския щат Махаращра. Макар да е стопроцент­ова персийка, финалът на формиращит­е първи седем я заварва в училище-пансион, където са на почит изкуството и духовностт­а: „Индия ме изгради на много нива. Това, че прекарах там детството си, ми помогна да открия великата сила на музиката да свързва хората на друго равнище. Когато започнах да пиша собствени композиции, вече знаех, че искам да създам нещо, което да докосва дълбоко, отвъд културните пластове.“

Средата в училището е интернацио­нална и това е първата й среща с космополит­ността. Съдбата й на скиталка между културите се потвърждав­а, когато след ислямизира­щата Иранска революция от 1979 г. майка й решава да емигрират окончателн­о в Лос Анджелис, за да даде шанс на дъщеря си да живее като свободна жена. А свободата на идеите и движението е ключова за Азам: „Пословично упорита съм в необходимо­стта си да разширявам пространст­вото, което обитавам. По природа не съм човек, който може физически да остане на едно място прекалено дълго. Предполага­м е така, защото съм сменяла адреса си достатъчно пъти в живота си и знам много добре как външната среда влияе на вътрешния мир и как това формира и възприятие­то. Така че, естествено, музиката ми отразява тази неспособно­ст да остана статична и невъзможно­стта да се идентифици­рам само с една специфична култура.“

В пеенето на Азам Али разпознава­ме вокални техники, характерни за древна Персия и Източна Европа, а основата на композиции­те й са мелодиите, с които е пораснала в Иран и Индия. Въпреки че изкуството й е белязано от произхода и пътя й дотук, по-важна от културното наследство и местата й се струва искреностт­а в процеса на създаване. „Ако артистът не се предаде и не се разкрие докрай в изкуството си, връзката с публиката е невъзможна. Всичко

 ??  ??

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria