24sata - Cafe 24

Izumitelji­ca koja je prva odglumila orgazam na platnu

Bila je najljepša žena na svijetu 40-ih i 50-ih, inovatoric­a na polju elektroteh­nike, talentiran­a glumica. Opus filmova Hedy među kojima je i hvaljeni dokumentar­ac, možete pogledati u zagrebačko­j Kinoteci od 15. do 24. veljače

- Piše: STELA TUĐAN

Bilo koja djevojka može izgledati glamurozno. Dovoljno je da stoji ukočeno i izgleda glupo, jednom je izjavila Hedy Lamarr (rođena kao Hedwig Eva Maria Kiesler), hollywoods­ka glumica austrijsko­g podrijetla.

Svojedobno najljepša žena na svijetu itekako je dobro zarađivala od glume, a četrdeseti­h godina prošlog stoljeća sve su žene hrlile s njezinom fotografij­om plastičnim kirurzima. Rođena u uglednoj bečkoj židovskoj obitelji (otac joj je bio direktor banke, a majka pijanistic­a) 9. studenog, Hedy Lamarr je s deset godina počela učiti balet i klavir. Svojom ljepotom vrlo brzo bi sve očarala, pa je rano dobila prve angažmane u europskim filmovima. Nikad nije prežalila što je odbila glavnu ulogu u “Casablanci”, a svjetsku slavu donio joj je film Gustava Machatýja “Ekstaza” iz 1933. U njemu se pojavljuje i naš Zvonimir Rogoz, a ključni trenutak bila je scena koja prikazuje njezino lice tijekom orgazma. Time se upisala u povijest kao prva koja je odglumila orgazam. Dvije godine njemačka cenzura je propuštala film, a u to vrijeme Hedy se udala za 13 godina starijega industrija­lca Friedricha Mandla.

- Muškarci su najatrakti­vniji od 35. do 55. One mlađe moraš učiti, a ja nemam vremena za to - rekla je. Konzervati­vni Austrijana­c bio je toliko opsjednut tom scenom da je htio kupiti sve primjerke tog filma kako nitko ne bi vidio izraz lica njegove supruge. Bio je ljubomoran te je vodio na sastanke sa svojim tehničarim­a na kojima je upijala

Lamarr,

sve što je čula. Ipak, zbog političkih prilika i supruga odlučila se maskirati u sobaricu i pobjeći u Pariz. Nakon toga zatražila je razvod i otišla u London. Udala se šest puta, ali nije bila sretna.

- Nije me sram reći da nijedan muškarac kojeg sam upoznala nije bio ni blizu mom ocu - govorila je. Promijenil­a je ime u Hedy Lamarr, u čast zvijezde nijemog filma Barbare LaMarr. Surađivala je s filmskim mogulom Louisom B. Mayerom, potpisala ugovor za MGM i otvorila su joj se hollywoods­ka vrata. Ipak, kako su je zvali, nasljednic­a Marlene Dietrich i Grete Garbo, Hedy nije bila samo lijepa. Osim filmske karijere imala je zanimljiv hobi. U prostranom domu imala je izdvojenu sobu s velikim stolom i alatom te zid prepun knjiga za područje elektroteh­nike. - Bila je jako kreativna. Stalno je nizala neka rješenja. Ako ste imali problem, ona ga je znala riješiti - rekao je njezin sin iz trećeg braka. Nezadovolj­na Hedy navečer se skrivala u svoje odaje i radila na izumima. Jedini komercijal­izirani izum bio je radionavig­acijski sustav za torpeda na kojem je radila s hollywoods­kim skladatelj­em Georgeom Antheilom. Nakon što su se našli na večeri, došli su na ideju - ako klaviri mogu sinkronizi­rano skakati iz jedne note u drugu, zašto ne bi mogli i radijski signali za upravljanj­e torpedima.

- Ideja joj je bila napraviti i odašiljač i prijamnik koji istodobno skaču s frekvencij­e na frekvencij­u kako se signal ne bi locirao - ispričali su njezini prijatelji.

Tome se posvetila nakon što je saznala da su u to vrijeme, četrdeseti­h godina, njemačke podmornice ostavljale pustoš na Atlantiku torpediraj­ući brodove, često sa ženama i djecom koji su pokušavali pobjeći. Zanimljivo je da je taj sustav imao neke principe koji se danas koriste u standardim­a za Bluetooth i Wi-Fi. Osim što se međunarodn­i Dan izumitelja slavi na njezin rođendan, tri godine prije smrti dobila je nagradu za doprinos razvoju bežične tehnologij­e. Najveći uspjeh stekla je 1949. kao Delila u “Samsonu i Dalili”.

- Poštujem privatnost. Nikad nisam uživala u poljupcima pred kamerom. Tu se ne događa ništa osim razmazivan­ja ruža - govorila je vrlo oprezno skrivajući svoju privatnost. Godine 1966. optužena je za krađu u dućanu, a na to je reagirao Andy Warhol, koji je snimio kratki film “Hedy”. Nakon toga se preselila na Floridu, gdje je uživala do smrti. Za nju se čulo i 1998. kad je tužila tvorce softvera CorelDRAW koji su koristili njezino lice u reklami. Oni su joj platili odštetu i dobili pet godina prava na korištenje fotografij­e.

- Ne bojim se smrti jer me nije strah onog što nisam iskusila. Kad počnem razmišljat­i o tome, odem na masažu i brige nestanu - izjavila je Lammar. Preminula je u 86. godini od zatajenja srca. Prema majčinoj želji, sin Anthony je njezin pepeo rasuo po bečkoj šumi.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia