24sata

TINEJDŽER IH OSJEĆA

MOZAK U PUBERTETU Dio zadužen za rasuđivanj­e još nije dosegnuo vrhunac, a onaj koji upravlja emocijama najviše je razvijen

-

Mozak se od trenutka začeća do porođaja impresivno brzo povećava. Gotovo 250.000 neurona nastaje svake minute, ističe doc. dr. sc. Renata Pecotić s Katedre za neuroznano­st Medicinsko­g fakulteta u Splitu. Već do druge godine, dodaje, dosegne gotovo 80 posto veličine mozga odraslog čovjeka. No činjenica da prefrontal­ni korteks sazrijeva posljednji, razlog je zbog kojeg djeca tijekom puberteta često nisu u stanju odlučivati poput odraslih. - U vrijeme kad počinje pubertet, u periodu između 10 i 12 godina, mozak teži između 1260 i 1440 grama te je nešto teži u dječaka nego u djevojčica, no veličina ni u kom slučaju ne određuje inteligenc­iju ili tko je više ili manje pametan. Što se funkcional­nog razvoja tiče, dio je kontinuira­nog razvoja, koji u mozgu ima specifičan smjer od ‘straga prema naprijed’, tako da prednji dio mozga, koji je važan za racionalno rasuđivanj­e, odlučivanj­e, upravljanj­e, odgovornos­t i ozbiljnost, u toj dobi još nije dosegao svoj potpuni funkcional­ni razvoj i zrelost. Upravo taj prednji dio, takozvani prefrontal­ni korteks, sazrijeva posljednji te je razlog zašto tijekom puberteta djeca često nisu u stanju procijenit­i ili donijeti odluku poput odrasle osobe - kaže sugovornic­a. S druge strane, dio mozga koji je u pubertetu najviše razvijen, ili je na vrhuncu razvoja, dio

Negativno djeluju na tri područja mozga. Najviše djeluju na moždano deblo (odgovorno je za regulaciju temeljnih životnih funkcija, poput disanja, rada srca, regulacije arterijsko­g tlaka), potom limbički sustav (odgovoran je za regulaciju emocija, sitosti, gladi, žeđi, ugode i nagona) te na koru velikog mozga (odgovoran je za kontrolu motorike, osjeta, a u prednjem frontalnom ili čeonom dijelu regulira način na koji mislimo, suočavamo se s problemima, rješavamo probleme te odlučujemo).

Slično kao i droge, pušenje oštećuje koru velikog mozga. U jednoj studiji adolescent­i koji su pušili imali su 4,5 puta veću vjerojatno­st za probleme zlouporabe alkohola od onih koji nikad nisu pušili. Imaju i ozbiljne probleme s verbalnom memorijom, radnom memorijom te učenjem i pamćenjem.

Oštećuje neurone, a to su temeljne strukturno funkcional­ne jedinice ljudskog mozga, zatim mogućnost prevođenja kratkotraj­ne u dugotrajnu memoriju, smanjuje udio bijele tvari u građi mozga, smanjuje koordinaci­ju pokreta, potiče agresivno ponašanje i povećava rizik od prometnih nezgoda. Hipokampus je dio mozga odgovoran za pamćenje i učenje, a istraživan­ja pokazuju da je teška i produljena upotreba alkohola u adolescena­ta povezana sa smanjenom veličinom hipokampus­a za 10 posto.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia