24sata

HRVATI KRALJEVI TRAVE

SRUŠILI VELIKANE Borna Ćorić do titule u Halleu stigao je protiv Rogera Federera, a Marin Čilić u Queen’su je trijumfira­o preko Novaka Đokovića

-

Rogeru, pratim te od djetinjstv­a i jako sam sretan što sam mogao igrati finale protiv tebe. Nadam se da ćemo odigrati još koje, možda već u Wimbledonu, rekao je Borna Ćorić (21) nakon najveće pobjede u karijeri u Halleu. Mladi hrvatski tenisač srušio je najvećeg tenisača svih vremena Rogera Federera (36) u njegovu dvorištu, koji je lovio 99. titulu bogate karijere. Protiv inspiriran­oga Borne, međutim, nije mogao. Ćorić je izjednačen prvi set dobio poslije ‘tie-breaka’ 8-6. U drugom mu je koncentrac­ija popustila, posrnuo je u izjednačen­oj završnici i Roger je izjednačio, ali treći set ponudio je svu raskoš koju je Ćorić pokazivao na njemačkoj travi. S još dva ‘breaka’ kompletira­o je pobjedu kojom će od danas biti 21. na svjetskoj ljestvici, što mu je najbolji plasman karijere. - Odigrao si sjajan meč i apsolutno zaslužio osvojiti prvu titulu na travi. Nadam se da će to biti prva od mnogih. Bio si bolji želim ti svu sreću na Wimbledonu - govorio je Federer. Kad je Borna vidio što je napravio, teško je pronalazio riječi... - Ovo mi je tek drugi ovakav govor, molim vas za razumijeva­nje - kazao je. Ćorić je bio blizu rušenja Federera ove godine u Indian Wellsu, a u Miamiju ga je pobijedio Alexander Zverev. Do Hallea je u cijeloj karijeri na travnatoj podlozi imao omjer od dvije pobjede i devet poraza, ali pronašao je neku novu snagu, došao do titule i pritom se stigao revanširat­i obojici. Spriječio je usput i Rogera da uoči Wimbledona prestigne Rafaela Nadala i vrati se na prvo mjesto svjetske ljestvice. Tek što je Borna završio svoj finale, nekoliko meridijana zapadnije na travi Queen’s Cluba u Londonu započeo je Marin Čilić (29) protiv još jednoga teniskog velikana, Novaka Đokovića (31). I njegov je meč bio pun preokreta. Dapače, nakon što je izgubio prvi set 7-5 i suočavao se s meč-loptom protivnika, činilo se kako je bio gotov. Ali Međugorčan­in se jednostavn­o odbijao predati, nakon ‘tie-breaka’ je izjednačio, a onda u napetom trećem setu napravio jedan ključan ‘break’ i pobjedničk­i završio najduži finale u povijesti toga prestižnog ATP-turnira iz serije 500 koji je trajao čak dva sata i 57 minuta. - Nastojao sam psihički ostati u igri iako je bilo teško, ali užitak je igrati ovdje, pred ovom sjajnom publikom - govorio je nakon pobjede Marin koji se vraća na peto mjesto ATP-ljestvice, samo 20 bodova iza Del Potra. Omjer protiv Novaka Marinu je dugo bio prava noćna mora, gubio je prvih 14 mečeva zaredom. Prekinuo je taj ružan niz u Parizu 2016., a sada je pokazao da se i u najtežim situacijam­a može iščupati i na najljepši način najavio obranu wimbledons­kog finala. - Vjerujem da sam trenutačno u vrhunskoj formi i da ću nastaviti pobjeđivat­i. Ovo mi je trebalo za podizanje samopouzda­nja uoči Wimbledona. Publici još jednom hvala i želim joj poručiti da ću se vratiti ovdje - kazao je Marin nakon svoje druge titule u Queen’su. Za Đokovića, osvajača 12 Grand Slamova, bio je to ipak pozitivan tjedan jer se polako vraća nakon ozljede. - Teško je, ali moram biti pozitivan, nije me bilo u finalima godinu dana - rekao je Novak u danu koji će zauvijek ostati upisan u povijest hrvatskog tenisa.