24sata

DANCI, JE LI VAS STRAH?

Dalićevi dečki s klupe u borbenoj utakmici potvrdili su prvo mjesto u skupini. U osmini finala igramo protiv starih znanaca

- Iz Rusije: DUBRAVKO MILIČIĆ

Na jednoj strani Hrvatska s klupe, pojačana Modrićem, Perišićem i Ćorlukom, željni lopte, dokazivanj­a, prilike. A s druge uvijek tvrdi Islanđani, uvjereni da su čuda moguća, da mogu srediti ovakvu Hrvatsku. Ispalo je da ne mogu. Island je igrao za senzaciju i za povijest, Hrvatska je igrala rasterećen­o. Za gušt. No i ta mlada momčad, u kojoj je bio devet novih igrača i čak pet debitanata na SP-u, odigrala je koliko je bilo potrebno. U redu, moglo je na trenutke i bolje, no, ne treba drvljem i kamenjem, jer, znate što, jedna smo od rijetkih momčadi koja je nakon dva kola sve riješila, naši navijači gledali su utakmicu bez imalo stresa.

LIJEVI BEKOVI - ČUDO

Jer, imate privilegij osjetiti kako je moćno kad u skupini s Argentinom, nakon dvije utakmice, možete posljednju igrati rasterećen­o. U redu, u jednom trenutku igrala je Hrvatska “Bunkerson” i imala “Autobuson” pred golom, no taj Island je, gospodo, prije dvije godine s Eura izbacio Englesku. I kad protiv njih igrate s devetorico­m novih igrača, i pobijedite, onda je to dokaz da smo itekako zreli. Ova utakmica pokazala je da Vedran Ćorluka nije, kao što su ga neki nazvali, za “staro željezo”. Čarli je bio sjajan, dirigirao obranom kao uvijek i pokazao da bez ikakvog problema može u prvih 11 bilo kad. I svi su se uhvatili za glavu kada je desetak minuta prije kraja sjeo na travu i primio se za nogu. Sudac Lahoz odmah je dotrčao. - It’s ok, it’s ok - samo mu je kratko rekao Čarli, podigavši palac.

DANSKA, STIŽEMO!

Pokazala je i da je Lovre Kalinić, u najmanju ruku, jednako dobar kao Danijel Subašić. Ako ne i bolji. Nažalost, pokazala je ova utakmica i da nakon izlaska Luke Modrića Hrvatska više nema takav posjed, onu lakoću prijenosa lopte. I još nešto. Za razliku od Francuske i Danske, koji su odigrali utakmicu bez pretjerane želje za pobjedom, pa su ispraćeni zvižducima, Hrvatska je ispraćena pljeskom. Upravo onako kako je zaslužila. Nismo, kao što se pričalo u argentinsk­om taboru, izašli na teren preko one stvari pa

omogućili Islanđanim­a laganu pobjedu. Ne, pokazali smo cijelom svijetu da igramo pošteno, baš kao što smo igrali prije dvije godine posljednje kolo protiv Španjolske. Ili prije deset protiv Poljske. I to je ono najvažnije jer obraz nema cijenu. Prvi dio je gotov, apsolviral­i smo ga za čistu peticu. Tri od tri. Pokazali smo muda, obraz i srce. Sve što treba za dobar rezultat.

NATRAG U NIŽNJI

Karavana se seli u Nižnji, mjesto na kojem je pala moćna Argentina, mjesto jedne od najvećih hrvatskih pobjeda. Sad dolaze Danci, s kojima smo na velikim natjecanji­ma igrali samo jednom, na Euru 1996. u Sheffieldu. Laganih 3-0. Nitko od današnje generacije Hrvatske nikad nije igrao protiv Danske. No, koga briga za Dansku. Imaju oni većih briga. Hrvatsku, vjerujte nam na riječ, u Rusiji nitko ne želi protivnika.

Javilo se jako puno Argentinac­a, zahvalilo se i reklo da vjeruju u nas. Ovo je ipak Svjetsko prvenstvo, a ne školsko natjecanje, rekao je Davor Šuker, predsjedni­k Hrvatskoga nogometnog saveza.

Rasterećen­i ‘vatreni’ srušili su Islanđane s devetorico­m promjena u početnoj postavi. Nije to izgledalo bajno u prvom dijelu, Kalinić je morao spašavati u nekoliko navrata, ali onda je Badelj stativom pa golom nagovijest­io našu novu sjajnu predstavu u drugih 45 minuta. - Znamo da smo jaki, imamo 22 igrača od kojih svi zaslužuju biti tu i igrati. Bilo je važno nastaviti niz pobjeda jer one održavaju atmosferu - rekao je Miki. Nakon toga gola naši su malo stali pa je Island, pokušavši izvući što se izvući da jer ga je pobjeda vodila u drugi krug Mundijala, krenuo na sve ili ništa. Dejan Lovren, koji je tek ušao u teren umjesto lakše ozlijeđeno­g Pjace, igrao je rukom u 75. minuti i dao šansu Gylfiju Sigurðsson­u da izjednači iz penala, što je najbolji igrač Islanda i iskoristio. - Nismo gledali komu treba pomoći, mi smo pomagali sami sebi - rekao je dokapetan Vedran Ćorluka, koji je u igri participir­ao svih 90 minuta. Maksimalni­h devet bodova, do kojih smo došli prvi put na svjetskim prvenstvim­a, donio nam je Ivan Perišić u 90. minuti nakon Badeljeve asistencij­e. - Danci su tvrda ekipa, ali mi smo odmorili devet igrača i mislim da će to biti puno bolje. Mislim da Danci neće biti najbolji turnir protiv kojeg smo igrali, ali moramo gledati sebe - rekao je Perišić, koji je istaknuo kako nije bitno tko zabija dok Hrvatska pobjeđuje. - Uvjeren sam da ovo nije naš krajnji domet. Znao sam da ovi dečki imaju snage za pobjedu. Nismo bili uredni u svim segmentima igre, ali to smo mogli i očekivati jer je ovo bila neka nova momčad - rekao je Zlatko Dalić i dodao: - Danci? Gledao sam ih protiv Francuza, ali to nije bila njihova realna slika. Slični su Islandu, disciplini­rani i karakterni. I mene već hvata umor, a kako ne bi dečke, iscpljeni su. Sad se moramo odmoriti i dati sve od sebe da odigramo najbolju utakmicu na turniru. Nismo došli tu tek da igramo osminu finala... (J. Tolić)

“NE BIH SE IZNENADIO DA HRVATSKA ODE DO KRAJA I OSVOJI SVJETSKO PRVENSTVO”

islandski izbornik Hallgrímso­n je čestitao

??  ?? OSMINA FINALAHRVA­TSKA - DANSKA, NEDJELJA, 20 SATI, NIŽNJI NOVGOROD
OSMINA FINALAHRVA­TSKA - DANSKA, NEDJELJA, 20 SATI, NIŽNJI NOVGOROD
 ??  ?? KONAČNO IVAN! Perišić je odigrao svih 90 minuta,napokon je i uspio zabio i gol
KONAČNO IVAN! Perišić je odigrao svih 90 minuta,napokon je i uspio zabio i gol
 ??  ?? OPET U POČETNIH 11?!Milan Badelj zabio je prvi i asistirao za drugi gol. Donedavni član prvih 11 u prve dvije utakmice to nije bio...
 ??  ?? LOVRE SPAŠAVAO Golman Kalinić u dva-tri navrata je branio čiste zicere u prvom poluvremen­u, bio je jedan od naših najboljih igrača sinoć u Rostovu