24sata

Zbogom, Šurba: Odlazak legende stolnog tenisa...

NAŠ PRVAK Ako Kinezi treniraju pet, znao sam da ja moram osam sati, otkrio nam je jednom Drago Šurbek

-

Tužna vijest za hrvatski sport na dan finala Svjetskog prvenstva. U 72. godini napustio nas je proslavlje­ni stolnoteni­sač Dragutin Šurbek. Desetljeći­ma je bio ključna figura hrvatskog stolnog tenisa, bio je europski prvak u pojedinačn­oj konkurenci­ji i svjetski prvak u parovima. - Sjećam se, 1965. sam osvojio turnir te dobio dvije tone ugljena i metar drva. Bila je to praktična nagrada, u to vrijeme svi su ložili i sve sam zapalio. Za osvojene turnire dobio sam i televizor, pisaću mašinu... A 1968., na turniru kategorije današnjeg teniskoga Grand Slama, bicikl Pony - rekao nam je jednom prilikom legendarni Šurbek. Bio je iznimno radišan tip sportaša. Onaj koji grize kad drugi popadaju s nogu. Krasila ga je divna radna etika. prsluku punjenim s desetak kilograma željeza. Penjao sam se stepenicam­a na vrh nebodera i žonglirao s dvije loptice u rukama, a potom i s tri. Imao sam i utrke s liftom. Njemu su do osmoga kata trebale 32 sekunde, a ja bih trčeći došao do vrha još brže. Zato sam i mogao parirati Kinezima, često ih i pobjeđivat­i, jer sam naučio razmišljat­i brže od njih - govorio je. Rođen je 8. kolovoza 1946. u Zagrebu u radničkoj obitelji na Trnju. Stolni tenis počeo je igrati u osnovnoj školi, igrao je i za Ribnjak, a onda i za klub Poštar. Reprezenta­tivac je postao 1964., nakon čega je zaigrao za Zagreb. U karijeri je ostvario 112 pobjeda, od čega 42 u singlu, 32 u muškim parovima, četiri puta u mješovitim i 34 u momčadskim natjecanji­ma. Osvojio je 36 medalja na SP-ima i EP-ima, od čega na SP-ima dvije zlatne, dvije srebrne i 10 brončanih. Na EP-ima je osvojio 22 medalje, od čega pet zlatnih, pet srebrnih i 12 brončanih. Za reprezenta­ciju (prvo jugoslaven­sku, pa onda i hrvatsku) nastupio je 518 puta, čime je neslužbeni svjetski rekorder. Počivaj u miru, legendo naša...