24sata

PETA EURO-SREĆA: HRVATSKOJ BRONCA

JUBILEJ Tucak s tribine gledao kako njegova Hrvatska osvaja desetu ‘veliku’ medalju...

-

Četiri puta gubile su “barakude” ogled za broncu i osam godina čekale na medalju na EP-u. Čekanju je došao kraj u Barceloni, gdje su naši vaterpolis­ti svladali Italiju 10-8. I bez suspendira­nog izbornika Ivice Tucka, koji je ogled na bazenu Bernat Picornell pratio s tribine, Hrvatska je bila previše kvalitetna za Talijane. Furiozno smo otvorili utakmicu i lakim golovima pobjegli na 4-0, a obrana je bila sjajna. - Nije bilo lako vratiti se nakon onog poraza od Srbije, i to na ovakav način. Sve čestitke idu momcima, oni su bili nepobjediv­i - rekao je Mile Smodlaka, koji je nastavio niz trećom pobjedom iz tri utakmice s Hrvatskom koje je vodio kao samostalan trener. Italija se u drugoj četvrtini pokušala vratiti, došla je na 7-5, ali kad su nam Fatović pa Bušlje donijeli još jedno odvajanje na četiri gola prednosti, bilo je jasno da nam bronca ne može iskliznuti iz ruku, usprkos činjenici što su suci Talijanima čak 18 puta dodijelili čovjeka više, naspram 12 za nas. - Suđenje je, vidjeli ste i danas, bilo jednostavn­o neshvatlji­vo. I mi koji smo 30 godina u vaterpolu ne možemo to razumjeti. Nevjerojat­no je što su napravili izborniku Tucku - dodao je Smodlaka. U zadnju četvrtinu se ušlo s 9-6, a Lončar četiri i pol minuta prije kraja postiže gol za 10-6. I tu se utakmica prelomila na našu stranu. Loren Fatović iskupio se za crveni karton u polufinalu zabivši tri gola, Andro Bušlje i Luka Lončar dodali su dva, a Marko Bijač skinuo je osam lopti. - Utakmicu je dobila obrana i velika požrtvovno­st igrača u obrani, nevjerojat­na želja za blokiranje­m protivničk­ih igrača. Angažman iz obrane vodio nas je i u napadu i izdominira­li smo Italiju koja je odigrala sjajan turnir - kazao je Joković koji je zabio jedan gol.