24sata

STANOVI U ZAGREBU 29% SKUPLJI NEGO 2016.

-

U Zagrebu su cijene stanova u posljednji­h 12 mjeseci porasle 8,5 posto te je u rujnu prosječna tražena cijena bila 2079 eura. Gledamo li posljednji­h 48 mjeseci, tražene cijene stanova u glavnom gradu porasle su 19 posto, a u odnosu na 2016. za 29 posto, kad je prosječna cijena kvadrata bila 1594 eura.

VRBIK NAJVIŠE POSKUPIO

Cijene i njihov rast variraju od kvarta do kvarta. Prosječna tražena cijena kvadrata stana u Maksimiru u rujnu bila je 2141 euro, što je četiri posto više nego lani u rujnu. Na Jarunu su tražene cijene 13 posto veće, na Vrbiku 15 posto, a u Utrini 10 posto. I dalje su stanovi najskuplji u Centru i Donjem gradu, gdje prodavači traže više od 2500 eura za četvorni metar. Manje od 2000 eura traže u rubnim dijelovima grada, poput Španskog i Malešnice, ali i u Rudešu i Savici te u novozagreb­ačkim naseljima Utrini, Zapruđu i Sigetu. Sad su najjeftini­je Gajnice, a lani je Siget od njih bio 50 eura jeftiniji. Svugdje je sad skuplje nego lani osim u Šestinama, gdje je pet eura jeftinije i za kvadrat traže 1814 eura. - Jedan od razloga porasta cijena nekretnina su subvencije države za njihovu kupnju. U kratkom periodu puno ljudi ih želi kupiti i velika je potražnja pa cijene porastu. No nakon što taj period prođe, cijene ne spuštaju - rekao je Boro Vujović, dopredsjed­nik Udruženja poslovanja nekretnina­ma pri Hrvatskoj gospodarsk­oj komori.

STANOVI I ZA NAJAM

Dodao je da su subvencije države imale smisla 2011., kad je tržište nekretnina­ma bilo mrtvo. - Tim subvencija­ma nisu zadržali mlade ljude u Hrvatskoj, a niti omogućili kupnju stanova onima koji nisu kreditno sposobni - rekao je Boro Vujović i dodao da subvencije nisu jedini razlog poskupljen­ja nekretnina. - Velika je potražnja i zbog turizma, niskih kamata na stambene kredite koja je manja od tri posto te malih kamata na štednju - pojasnio je Boro Vujović.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia