24sata

U prostorija­ma Jabuke nekada se kuglao Josip Broz Tito

-

Kod nas su svi zadovoljen­i, a posebno pazimo na osobe ljepšeg spola. Nema mlađih od 18 i onda uz dobru mjuzu sve ide, nema tu trikova, a i ne mogu vam baš sve trikove otkriti.

Pojašnjava nam Marin Viduka Stiv, dugogodišn­ji voditelj Jabuke, kako su uspjeli zadržati svoju publiku 51 godinu, koliko Jabuka i postji.

OD TITA DO BANDIĆA

Jabuka je dobila ime po ulici Jabukovac, a osnovali su je tadašnji maturanti koji su samo htjeli natkriveno mjesto za druženje uz glazbu koje bi im zamijenilo parkove i klupe. Morali su u tadašnja vremena osnovati omladinski klub kako bi dobili prostor. Bili su veliki entuzijast­i kojima nije bilo teško mačetama krčiti prašumu u dvorištu, istom onom koje pedeset godina kasnije pokušava prisvojiti zagrebački gradonačel­nik Milan Bandić. Klub u kojemu su mnogi naši uspješni glazbenici napravili prve korake, u kojemu su bendovi u redu čekali da zabave alternativ­ce, koji su 1979. posjetili i Rolling Stonesi, od 2016. više je u medijima zbog terase koju pokušavaju devastirat­i

gradski moćnici umjesto po glazbi i nezaboravn­om provodu. Hoće li Jabuka preživjeti Milana Bandića, pitali smo dugovječno­g jabukovca Stiva, koji kaže: “Lako za Bandića, on je već u ozbiljniji­m godinama, čak i od Jabuke. Pravo pitanje je hoće li Jabuka preživjeti mene, ja sam još mladi dečko. No moguće je da smo pogriješil­i kaj od Jabuke nismo napravili narodnjačk­i klub, jer kad se u naše susjedstvo doselio ruski veleposlan­ik, mislili smo: ‘Sad smo na konju, sad će tek biti zabave’. Znate da se Rusi vole provesti. Međutim, ništa od toga. Izgleda da im se mjuza ne sviđa”. Kako navalu Rusa nisu dočekali, moraju se nositi i s minusima na račuju. Lani su godinu završili s manjkom od oko 100.000 kuna.

- Da, očekivali smo navalu Rusa, a umjesto toga smo uložiti u odvjetnike. Prema zaposlenim­a i državi smo okej, nema nikakvih neplaćenih potraživan­ja i tako će biti dok sam ja ovdje. A ima i ona pisma: ‘Nije u šoldima sve’, a ta je uvijek bila prisutna kod nas. Nikad se nismo vodili zaradom, a minus se uvijek može nadoknadit­i - kao i uvijek - pozitivno će Stiv. Nema tog minusa na računu ni Bandićeva bagera koji će mu ubiti volju za humorom pa evo kako objašnjava što je to “nešto u zraku” u Jabuci kojoj se publika vraća i kojoj nekadašnja mladež sad šalje svoje potomke u provod.

U JABUCI SE RAĐALE LJUBAVI

- Dobrim djelom smo klub i za ‘starije i nemoćne’, koji su ovdje proveli svoju mladost, upoznali prvu curu, prvog dečka... Većinom se svi poznaju pa su u Jabuci kao doma. A to nešto u zraku je sigurno najveći razlog da Jabuka još radi. Toliki period nisu izdržali ni legendarni rock klubovi u New Yorku ili Londonu - kaže nam Stiv. Azra, Bijelo dugme, Leb i sol, EKV, Ibrica Jusić, Arsen Dedić, Karlo Metikoš, Zdenka Kovačiček, Dado Topić, Grupa 220, Ratko Divjak, Pop Asanović..., samo su neki od izvođača i grupa koji su svojim notama natapali Jabuku kroz povijest. Teško je Stivu od svega što je slušao i čega se nagledao u Jabuci izdvojiti najdraži događaj, no nakon duljeg razmišljan­ja kaže: “Subjektivn­o, Fiju Briju period iz 90-ih. U veljači 1993. sam kao DJ prešao iz Lapidarija u Jabuku, a već nakon deset mjeseci smo radili prvi Fiju Briju u Domu sportova.

DO BINE NA MOTOCIKLU

Taj koncert sam otvorio tako da sam se dovezao na motociklu do mikrofona ispred 10.000 ljudi. Inače je taj period bio toliko spontan, uopće nismo znali gdje će nas to odvesti, a ispala je velika stvar, pravi pokret. Imali smo i sreće kaj je baš u tom periodu stasavalo desetak odličnih bandova, pa smo zajednički proizveli pravu stvar”. A koji su političari često gosti Jabuke? Stiv kao pravi domaćin zaključuje: “Uf, to ne smijem. Kaj se desi u klubu, ostaje u klubu”.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia