24sata

Biljke u terariju trebaju decilitar vode godišnje

EKOBUKETI U BOCI Terariji se najčešće kupuju muškarcima za poklon umjesto boce vina, kažu nam Jelena (30) i Dina (30)

- Piše: ANA VUKAŠINOVI­Ć

Živući buket koji nikad ne vene. Divljina utišana staklenim okvirom. Živuća skulptura koja prostor ispunjava mirnoćom. Tako bismo mogli opisati terarij samoodrživ­i eko sustav u boci koji ne treba pretjeranu brigu, a u njegovoj kompozicij­i možete uživati svaki dan, i to dugo.

Terarij je naoko lako posaditi i uzgajati, ali je tu ipak riječ o osjetljivo­j grani botanike s kojom se ne usudi baviti baš svatko. Puno je tu “pipavog” posla. No hrabro su mu pristupile dvije najbolje prijatelji­ce koje su, nakon godina druženja, postale kao sestre. Čak su i zajednički brend nazvale Shamai Grin što na japanskom znači “zelene sestre”. Osim što se nadopunjuj­u idejama i projektima, njihova ljubav prema zelenilu i biljkama kao da je rasla s njima. Danas tu ljubav Jelena Šangarelo (30) i Dina Šavorić (30) prenose na samoodrživ­e terarije. - Jelena ima golemu terasu s biljkama, a i moj stan je pun sobnog bilja - govori Dina, koja je Jelenu upoznala na Grafičkom fakultetu. Obje imaju vlastite tvrtke - Jelena se bavi grafičkim dizajnom, a Dina dizajnira nakit, pa se ovim “zelenim” poslom bave dva dana u tjednu, često i vikendom.

Prije godinu dana zasadile smo prvi terarij. Još ga imamo. Zatim smo odlučile napraviti nekoliko za prijatelje, kažu Dina i Jelena te dodaju kako su terariji inače odlični za ljude koji vole biljke, ali oko njih ipak nema toliko brige kao kod običnih biljaka - čišćenja, presađivan­ja, zalijevanj­a...

- Super su za putoholiča­re ili ljude koji imaju mačke koje vole čeprkati po teglama. Primijetil­e smo i da se muškarcima jako sviđaju. Često se kupuju muškima za poklon, primjerice za ured, i to umjesto boce vina. Klincima se pak sviđaju terariji s muholovkam­a - smiju se djevojke iz Shamai Grin. Ako vam do sada nije išao uzgoj bilja, ovo je možda idealan način na koji ćete naučiti kako da biljke uspiju.

ZEMLJA NE SMIJE BITI VLAŽNA

- Sve što morate je gledati i promatrati, barem prvih mjesec dana otkad terarij smjestite u svoj dom - kažu ove zaljubljen­ice u biljke. Održavaju li se pravilno, terariji mogu trajati godinama, stoga je to super eko friendly poklon - traje zauvijek. Narudžbe im stižu svakodnevn­o, po cijele dane odgovaraju na pozive, a na Instagramu ih posebno hvale. Cure su nam objasnile i kako zasaditi vlastiti terarij.

- Prvo se odabire posuda s poklopcem, a zatim radi drenaža na dnu. Sipaju se kamenčići. Oni su izrazito važni za održavanje same klime u terariju - jer višak vlage, nakon kondenzira­nja, spušta se dolje i ne vlaži zemlju. Da je zemlja stalno vlažna, biljke bi istrulile kaže Jelena.

Na kamenčiće dolazi poseban ugljen za akvarije, koji se može nabaviti u pet shopovima. Zatim se stavlja zemlja obogaćena mineralima kako bi biljke imale dovoljno hrane. Iako Jelena i Dina stavljaju posebnu zemlju i obogaćuju je

“koktelom” minerala, obično ljudima savjetuju da upotrijebe zemlju za biljke koje trebaju puno vlage - običan humus uz supstrat za kućne biljke koje vole vlagu.

OTKLOPLJEN JEDAN CIJELI DAN

- U terarijima uspijevaju tropske biljke - mini i mikrobiljk­e koje ne mogu prerasti akvarij - puzavci, paprat, fitonije, bonsai, kava arabica i mini orhideje. Biljke neće rasti u visinu, djelomično jer su takva uzgoja, a djelomično zbog male količine zemlje, pa ne mogu širiti svoje korijenje. Sve, zapravo, ovisi o veličini terarija. U dva mjeseca bilje će se prilagodit­i i vrt će se razrasti u malu ‘džunglu’ nastavljaj­u. Zemlja se mora dobro utabati, a na nju se može položiti i mahovina, kamen, pijesak...

- Na kraju se biljke očetkaju kistićem, kao i stijenke terarija, jer se voda cijedi niz stijenke. Nijedan listić ne smije dodirivati stijenke jer će se navlažiti i potruliti - kažu ove Zagrepčank­e te dodaju da terarij, kad dolazi u novi prostor, treba cijeli dan biti otklopljen kako bi se prilagodio novom prostoru.

“BONSAI I CRVENA FITONIJA BIT ĆE GLAVNE ZVIJEZDE BOŽIĆNE EDICIJE”

već primaju narudžbe za blagdane

 ??  ?? IDEALAN POKLON
Cijene se kreću od 350 do 600 kuna, ovisno o veličini staklenke
IDEALAN POKLON Cijene se kreću od 350 do 600 kuna, ovisno o veličini staklenke
 ??  ??
 ??  ?? TKO ŽELI UČITI
Radimo radionice za školarce, ali ako ima još zainteresi­ranih, rado ćemo se odazvati, kažu
TKO ŽELI UČITI Radimo radionice za školarce, ali ako ima još zainteresi­ranih, rado ćemo se odazvati, kažu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia