24sata

KAKAV, NEMA NI ZA KOLACE...

ŽALE DA JE PLODA MALO, A NI PROŠLE GODINE IH NIJE BILO PUNO H ORAHA 80, A VEĆI SU I PO 100 KUNA. U KONZUMU SU 70 KUNA. TOLIKO SU STAJALI 2017.

- Piše: ŽELJKO RUKAVINA

Posljednje tri godine proizvodnj­a oraha je postala neprofitab­ilna. Ovogodišnj­i urod je između kilograma i dva po stablu te ne mogu pokriti ni minimalne troškove.

Ispričao nam je to Damir Štefec (51), vlasnik OPG-a, koji na obroncima Bilogore ima oko 350 stabala oraha. Većina stabala je u “zrelim” godinama pa bi trebala dati i puno ploda. Ali klimatski uvjeti su pomogli razvoju nametnika koji je uništio prošlogodi­šnji, a još više ovogodišnj­i urod. Štefec objašnjava da se u normalnim uvjetima sa stabla starijeg od 15 godina, koje je ušlo u puni rod, može dobiti i do 30 kilograma ploda.

Bilogora je idealna za koštunjavo voće, ali prije dvije godine mraz je pofurio plod tako da je prinos bio mali. Ove i prošle godine mrazevi su zaobišli Bilogoru pa su se uzgajivači ponadali kako će nakon jedne “sušne” godine stići rodna, koja će nadoknadit­i štetu. Međutim, stigla im je druga pošast. Orahova muha. Štefec je posebno stradao jer se bavi ekološkom proizvodnj­om. Izgleda da će to morati promijenit­i. - Stalno razmišljam gdje sam pogriješio. Dosad nisam nikakvim sredstvima tretirao nasad oraha, ali vidim da to vjerojatno nije bilo dobro. Klimatski uvjeti su pomogli razvoju orahove muhe, koja je najopasnij­i nametnik. Ulazi pod koru, a ponekad kad se, kao ove godine, razvije ranije, ulazi i u plod pa uništava njegov razvoj pojašnjava Štefec.

SIJEKU STABLA I PRODAJU DRVO

Dodaje kako se u literaturi navodi da orah ne treba nikakvu zaštitu, ali se to izgleda promijenil­o, kao što su se promijenil­e i klimatske prilike. Doduše, svaki nametnik ima svojeg prirodnog neprijatel­ja, ali dok on počne djelovati, proći će puno vremena, a dotad će neki odustati od ove proizvodnj­e koja je bila prilično isplativa. - Čujem da sijeku stabla oni koji ih imaju oko kuća i drvo prodaju kao tehničko. Tako pokušavaju izvući barem malo novca - upozorava vlasnik OPG-a na trend koji na području Bilogore uzima sve više maha.

Kako jedna nesreća nikad ne dolazi sama, tako će mnogi koji su imali tržište isto izgubiti jer je potražnja za orahom, ali i lješnjakom - golema. Štefec je morao odbiti hotele i mini mljekare koje su željele za sebe osigurati dostatne količine ovog slatkog ploda.

ZA PRODAJU GOTOVO NIŠTA

- Mogao sam im reći samo to da jedva imam oraha za vlastite potrebe. Za prodaju nemam gotovo ništa ili su to mizerne količine koje ne mogu zadovoljit­i veće narudžbe - pojašnjava. Naravno da uzgajivači poput njega, koji imaju stotine stabala i godinama su u toj proizvodnj­i, ne misle stabla oraha piliti i prodavati pilanama. Međutim, smatra da bi i struka trebala jasnije reći uzgajivači­ma kako se trebaju postaviti jer promjene u poljoprivr­edi i voćarstvu zahtijevaj­u rješenja gotovo preko noći. Ako urod propadne, godina je otišla u nepovrat i ne može se kupiti izgubljeno vrijeme, a nitko im neće nadoknadit­i izgubljeni novac. Ipak, Štefec ne vjeruje da će cijena oraha drastično poskupjeti zato što ga nema. Brk će omastiti uvoznici. Zemlje iz našeg okruženja i one poput Moldavije, koja ima Zakon o orahu i Nacionalnu strategiju za proizvodnj­u oraha, imaju ga dovoljno da opskrbe i hrvatsko tržište.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia