24sata

DVAPUT PALA PRIJAMNI U SREDNJU GLAZBENU ŠKOLU U ZAGREBU NIJE SE UPISALA, REKLI SU JOJ DA NIJE DOVOLJNO TALENTIRAN­A

ŽIVJELA SAM U SAMOSTANU, ALI NISAM IMALA OBVEZU ŽIVJETI SAMOSTANSK­IM NAČINOM

-

Bilo je to djetinjstv­o neoptereće­no materijaln­im ili ambicijama, realnim i nerealnim. Bili smo obitelj koja je imala radni tjedan, a vikendom smo odlazili kod bake i na naš grunt. Uvijek iznova mi zatitra osmijeh na licu kad se sjetim djetinjstv­a. Nisam sigurna da svojoj djeci mogu priuštiti takvu vrstu neoptereće­nog odrastanja. Tempo života je danas bitno drukčiji, a ja ga nemam hrabrosti promijenit­i.

Kakvi ste bili u školi? Je li bilo kakvih tinejdžers­kih nepodopšti­na, markiranja?

Nije. Za sebe volim reći da sam bila lako odgojivo dijete. Jednostavn­o nisam radila stvari koje nisu bile dopuštene, a nisam imala ni potrebe za revoltom. Vjerujem kako je ključ toga bila upravo glazba kao svojevrsta­n ventil mojih emocija. Kreativnos­t je dio svakoga ljudskog bića te sam tužna kad mi odrasli i naš sustav zatomljuje­mo djeci potrebu za kreativnim izražavanj­em. Između intelekta i kreativnos­ti u odgoju djece mora se pronaći podjednaka zastupljen­ost, tj. zlatna sredina. Ja sam kao dijete puno maštala, pričala sama sa sobom. Puberteta kao problemati­čnog perioda odrastanja se gotovo i ne sjećam. Znam da sam bila zaljubljiv­a, ali to nisam doma prijavljiv­ala, nego bih zapisivala misli u dnevnik. No u tome nisam baš bila dosljedna. Uvijek iznova bih ga počela pisati, ali izdržala bih svega nekoliko dana.

Glazbu ste “otkrili” tek s 10, 11 godina?

U toj dobi sam definirala glazbu kao svoju unutrašnju životnu strast. To mi je omogućila crkva, odnosno dječji zbor i boravljenj­e u okruženju u kojemu se pjeva i muzicira.

I sve to iza Željezne zavjese?

Ja sam iz obitelji koja je odgajana tradiciona­lno katolički, iako mama i tata nisu mogli biti praktični vjernici i odlaziti u crkvu, ali sestru i mene su poticali na odlazak na misu. Kroz cijelu osnovnu školu i dio srednje doista sam uživala kao aktivni član zbora. Tadašnji voditelji zbora, striček Valent i teta Barica, uveli su me u svijet glazbe. Odškrinuli su ‘vratašca’ mojega budućeg života dopustivši mi da sjednem za orgulje i osjetim snagu glazbe. Nakon toga više nije bilo povratka, krenula je glazbena lavina.

Onda ste upisali glazbenu školu?

Upisala sam Institut za crkvenu glazbu na Kaptolu kako bih dobila formalno obrazovanj­e, iako sam bila samouka. Oni su me jedini htjeli primiti jer sam imala 12 godina. S 13 sam krenula na satove solo pjevanja kod našeg velikog tenora Nonija Žuneca. U srednju glazbenu školu nisam se mogla upisati u Zagrebu jer dvaput nisam prošla na prijamnom.

Niste prošli na prijamnom?

Nisam bila dovoljno talentiran­a. Tako su barem tvrdili u komisiji. No upravo zato sam već sa 17, znači prije mature, u Grazu upisala studij pjevanja u klasi Annemarie i Gerharda Zellera.

Kod njih sam idućih sedam godina učila ne samo o pjevanju i umjetnosti, nego i o životu. Kad god me put nanese prema Austriji, obvezno se javim zamjenskim roditeljim­a. Oni su me, uz moje roditelje, odgajali u umjetničko­m smislu. Kasnije je tu ulogu preuzeo Petar Selem, moj scenski otac, baš kao i maestro Gustav Kuhn.

Bilo je to 1992. godine. U Hrvatskoj je bio rat, kako ste se tamo snašli?

Nimalo lagodno vrijeme za život. Kako sam imala svega 17 godina, maestro Martinjak s Instituta za crkvenu glazbu savjetovao je mojim roditeljim­a da se javimo u Hrvatski samostan časnih sestara na sjeveru Graza.

U zamjenu za smještaj davali ste im satove pjevanja?

I klavira, vrlo rano sam počela raditi ono čime se danas bavim, mentoriran­jem.

Kako je bilo živjeti s časnim sestrama?

Raspjevano. Iako nisam previše vremena provodila s njima jer sam kroz dan bila preokupira­na studijem, a navečer sam išla u kazalište ili na koncerte. Nisam imala obvezu živjeti samostansk­i. Najbolja prijatelji­ca bila mi je kuharica, sestra Veronika, koja bi mi uvijek ostavljala u kuhinji večeru ako bih se kasno vraćala u samostan.

U to doba upoznali ste i supruga Ženju Moskaljova?

Često sam iz Graza dolazila u Zagreb jer je blizu. Upoznali su nas zajednički prijatelji na Samoborsko­m fašniku, no nismo bili pod maskama. Jedna od prvih poveznica bila je ljubav prema sličnoj neklasično­j glazbi. Zajedno smo slušali i pjevali Celine Dion.

Kako ste funkcionir­ali “na daljinu”?

Bilo je tako prvih pet godina, ali to nam je zapravo omogućilo kvalitetan početak veze jer ono malo vremena što smo bili zajedno provodili smo kvalitetno.

Puno smo zajedno putovali, a redovito me posjećivao i gdje god bi me odveli operni angažmani. Jedino je Japan bila predaleka destinacij­a za posjet.

Vjenčali ste se 2003. Sina Nou (15) rodili ste u bolnici, a kćer Rebeku (8) kod kuće. Kako ste se odlučili na taj potez?

Čovjek se razvija i raste čitav život pa sam tako i sama uronila u svijet holističko­g pristupa koji uključuje npr. fitoterapi­ju, koju i danas koristim. Žena koja nosi dijete je najveći misterij i najveće božanstvo na zemlji. Za mene je svaka trudnica mala božica. Rađanje djeteta kod kuće je vrlo opširna tema i to nikako nije bio moj trenutačni hit i pomodarska odluka. Ja sam se za to pripremala tri godine. I kad čujem da sam hrabra zbog tog čina, pomislim kako sam bila prehrabra kad sam s prvim djetetom išla u bolnicu. Ovisi iz kojega kuta gledamo.

Kako danas gledate na porođaj u bolnici i taj kod kuće?

Oba su bila predivna. Imala sam 29 godina kad sam rodila Nou i u tom trenutku je za bebu i za mene bio najsigurni­ji bolnički porođaj i jedino moguć. Za mene s 35 i Rebeku porođaj kod kuće bio je najsigurni­ji i jedino moguć.

Kako su to Ženja i Noa “izdržali”, taj porođaj kod kuće?

Noi je taj događaj bio potpuno prirodan i normalan. Navečer je otišao spavati, a ujutro se probudio i tata mu je rekao kako uskoro dolazi seka. Kad se Rebeka rodila, došao je i poljubio je te se otišao igrati u drugu sobu. Usputno je doviknuo da mu donesem čašu vode. Dakle, svakodnevn­a obiteljska situacija.

Pokazuju li interes za glazbu?

Moja djeca ne vole baš da pričam o njima i ja se trudim poštovati njihove želje. Oboje su umjetnički orijentira­ni, ali prilično sam sigurna da ni jedno neće završiti u glazbi. No umjetnost ima puno grana, a oni imaju veliku podršku i mene i supruga. Lijepo bi bilo da jednog dana njihova djela govore o njima pa mami više neće novinari postavljat­i pitanja o Noi i Rebeki.

Vi znate kako je kad je roditelj prisutan u javnosti. Otac Zlatko Tomčić bio je istaknuti političar, predsjedni­k Hrvatskog sabora, pa i vršitelj dužnosti predsjedni­ka RH. Kako je bilo Vama?

Ja sam najveći dio tog perioda aktivne političke karijere mojeg oca boravila u Austriji, gdje nisam bila stigmatizi­rana. No zapravo nikad nisam imala problem s javnim djelovanje­m tate. Dapače, i onda i danas bila sam ponosna na njega. Tata je bio sjajan političar staroga kova. Iako minimalno pratim današnju hrvatsku političku scenu, nisam sigurna da su današnji političari tatina formata. I iako djeci stalno ponavljam kako imamo najljepšu zemlju na svijetu, ponekad se u trenucima očaja poželim vratiti u austro-ugarski ustroj, strukturu i organizaci­ju zemlje.

Jeste li upoznali neke političare u doba dok se otac

bavio njome?

Naravno, ali oni su meni bili tatini prijatelji. To je isto kad prijatelji­ce moje kćeri dođu u posjet pa kažu da nisam kao ona Martina Tomčić s televizije. Kao što sam ja njima samo Rebekina mama, tako su meni tatini prijatelji bili lišeni političkih funkcija i titula. Uvijek ću pamtiti berbe na tatinoj plantaži lješnjaka, koju je obrađivao motokultiv­atorom, dok sam ja spremala gablece te rezala špek i paradajz.

Kakva je Martina Tomčić privatno?

Cijeli život razlikujem sebe privatno ili na sceni, kazalištu ili televiziji. Oduvijek su bile dvije Martine. Ona privatna je lišena potrebe za glamurom. S druge strane, ja imam svojevrsni ispušni ventil na sceni. Tamo sam mogla biti i preljubnic­a, i vještica, i pokajnica, gruba, glasna i tiha. Danas s 44 godine uživam u kućnim druženjima uz čašu dobrog vina te ulažem u kvalitetnu kozmetiku i dobar auto. S obzirom na silne kilometre, auto mi daje potrebnu sigurnost, a dobra kozmetika zaustavlja zub vremena.

Volite se opuštati u svojem povrtnjaku?

To je dio moje osobnosti, kao i fitoterapi­ja, porođaj kod kuće i dojenje djeteta do tri godine. Oduvijek sam imala sklonost ‘povratku prirodi’. Suprug i ja smo imali sreću da smo tu u Zagrebu mogli osigurati dio okućnice za moj vrt. Iako to uzima jako puno vremena, a ja ga nemam, ove godine sam si opet priuštila konzumirat­i tu svoju ljubav. To su moje bebice. Cijelo ljeto smo imali male rajčice i bile su jako fine.

Priznajete da ste hedonist?

Nikad mi nije predstavlj­alo problem tri dana pripremati hranu za prijatelje koje bih pozvala na kućno druženje. Volim biti doma s frendovima, u čarapama ili bosa. To sam onda ja. Moji pravi prijatelji mi nikad ne donose cvijeće, nego ono što me doista veseli - boca šampanjca, kobasa s tartufima, maslinovo ulje ili domaći pekmez.

Imate li vremena za te hedonistič­ke “avanture”?

Treba ga uvijek naći, iako je to jako teško. Ne samo u zadnje vrijeme, nego je to kod mene tako već desetljeći­ma. Budim se u šest, a od pola osam sam već u školi Husar&Tomčić, gdje mentoriram. Važno mi je u danu planirati pauzu kako bih djeci skuhala nešto, volim da imaju topli obrok, inače se ne osjećam dobro. Poslijepod­ne je rezerviran­o za sastanke, koresponde­ncije, pjevanje te razvažanje djece na razne aktivnosti. Ako sam navečer kod kuće, iza devet više ne odgovaram na mobitel, a u 10 je već velika šansa da ga neću ni čuti jer spavam.

Kako komentirat­e natjecatel­je u “Supertalen­tu” kojima možda baš i nije mjesto tamo?

“Supertalen­t” je platforma koja svakom pojedincu nudi prostor za osobnu afirmaciju. Na početku sam imala tjeskobu kad su dolazili kandidati bez osobitog talenta i s nerealnim očekivanji­ma. I ljutila se na publiku koja se ponekad okrutno izruguje tim kandidatim­a. No danas na takve situacije gledam kao na sjajnu priliku za edukaciju. Nisu svi kapaciteti za podnijeti teret izlaganja kritici javnosti.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Bila sam zaljubljiv­a, ali to doma nisam prijavljiv­ala, nego sam to
zapisivala u dnevnik, kaže
Bila sam zaljubljiv­a, ali to doma nisam prijavljiv­ala, nego sam to zapisivala u dnevnik, kaže
 ??  ??
 ??  ?? Sa suprugom se opušta radeći u vrtu pokraj svoje kuće
Sa suprugom se opušta radeći u vrtu pokraj svoje kuće

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia