24sata

POTRESNA PISMA HRVATA S TITANICA

OD TRIDESETAK NAŠIH PUTNIKA, PREŽIVJELO IH JE TROJE. SVE IH JE NAJVJEROJA­TNIJE SPASIO ČAMAC BROJ 15

- Piše: DIJANA MARIĆ

Prije 109 godina, u nedjelju, 14. travnja 1912. godine, oko 20 minuta prije nego što je sat otkucao ponoć, odvila se jedna od najvećih pomorskih havarija prošlog stoljeća. Te tragične noći 1495 putnika Titanica pronašlo je posljednje počivališt­e na dnu Atlantskog oceana.

Zahvaljuju­ći brodu Carpathia, samo njih 712 su nakon tri dana uspjeli ugledati svjetla Amerike, kamo se Titanic i zaputio. Od 2207 putnika na tad najvećem brodu u svijetu, putovalo je 30 putnika iz Hrvatske. Neki od preživjeli­h su kasnije ispričali kako su trojica Hrvata, dok je brod tonuo i vukao u sigurnu smrt većinu putnika, zapalili svoju posljednju cigaretu i zapjevali. Grob su pronašli upravo na dnu ledenog oceana. Jedan od “suvenira” s tog potonulog broda, zaštitni prsluk, jedini u Europi, čuva se u Pomorskom i povijesnom­e muzeju Hrvatskog primorja Rijeka. Donio ga je preživjeli pomorac Josip Car.

PRSLUK SE ČUVA U RIJECI

- Priča o prsluku s Titanica povezana je s putovanjem Titanica od 10. do 14. travnja 1912. godine, ali i s brodom herojem Carpathia iz Cunard Linea, koji se jedini odazvao u pomoć brodolomci­ma s Titanica. Prsluk povezujemo s pomorcem Josipom Carem. Radio je kao konobar na Carpathiji, a ukrcao se na Carpathiju 7. ožujka 1912. godine. Taj brod je kao kraljevski putnički brod bio ovlašten za prijevoz pošte, putnika i transport zamrznutog mesa iz Amerike u Europu. Mogao je primiti 100 putnika u 1. razredu, 200 putnika u 2. razredu i čak 2000 putnika u 3. razredu. Na svoje prvo putovanje krenula je 5. svibnja 1903. iz Liverpoola prema Bostonu. Svaka dva tjedna jedan je brod iz Cunardove flote kretao iz Rijeke prema Americi. Polasci putničkih brodova postali su popularni društveni događaji koji bi Rijeku svaka dva tjedna naprosto oživjeli. Ne iznenađuje stoga činjenica da se mnogo naših ljudi prijavljiv­alo za služenje na tim plovilima pa su zamjetan dio posade brodova činili hrvatski mornari. Prema dostupnim podacima, od 1904. do 1913. godine iz Rijeke je na Cunardovim brodovima otputovalo oko 300.000 iseljenika - ispričao je Nikša Mendeš iz riječkog Pomorskog i povijesnog muzeja. Josip Car, rođen u Rijeci vjerojatno

1894. godine, preživio je tragediju Titanica i nakon povratka Carpathije u Rijeku iz New Yorka početkom svibnja 1912. godine donio je sa sobom spasilački prsluk. Početkom ožujka 1912. godine ukrcao se na Carpathiju, na kojoj je služio kao član posade do pred kraj te godine. - Car je darovao Kapeli zavjetnih darova franjevačk­og samostana na Trsatu uokvirenu sliku, kolaž više novinskih izvještaja o potonuću Titanica i spašavanju ljudi. Uoči Drugog svjetskog rata Josip Car se seli u Argentinu, gdje je i umro. Nakon osnivanja Gradskog muzeja Sušak 1934., njegova je obitelj u drugoj polovici tridesetih godina 20. stoljeća darovala prsluk muzeju. Kao jedan od pet sačuvanih primjeraka u svijetu, a jedini u Europi, prsluk je izravna poveznica brodova Titanic i Carpathia s Rijekom - objasnio je Mendeš.

TROJE IH JE PREŽIVJELO

Nakon desetljeća neizlaganj­a, 2004. je odlučeno da se prsluk restaurira u Hrvatskom restaurato­rskom zavodu, radionici za tekstil, te je konačno od 2011. izložen u prostoru riječkog brodarstva i brodogradn­je 20. stoljeća, uz makete brodova Carpathia i Titanic. Nažalost, nema podataka tko je koristio baš taj prsluk, kao ni je li taj čovjek preživio tragediju. Pomoraca iz Hrvatske na Carpathiji bilo je sedamdeset­ak. Na Titanicu su Hrvati bili isključivo putnici. Od njih tridesetak, samo ih je troje preživjelo. Mara Osman - Banski (1881. - 1930.) iz Vagovine, općina Čazma, koja je putovala u Ameriku u posjet suprugu, koji je već nekoliko godina radio u Harrisburg­u u saveznoj državi Pennsylvan­ia. Preživjela je potonuće Titanica u spasilačko­m čamcu broj 15. Ivan Jalševac (1883. - 1945.) iz Topolovca kraj Siska radio je do 9. ožujka 1912. u vojsci kao konjanički dočasnik.

Bio je oženjen (ili zaručen). Supruga mu se zvala Katarina. Spasio se tako što je napustio tonući brod pola sata prije potonuća, i to ulaskom u čamac koji se tog trenutka spuštao s gornje palube, najvjeroja­tnije čamac broj 15.

 ??  ?? JEZIVA TRAGEDIJA
Na Titanicu je te noći poginulo 1495 putnika
JEZIVA TRAGEDIJA Na Titanicu je te noći poginulo 1495 putnika
 ??  ?? NAJVEĆI DO TADA
Na Titanicu je bilo 2207 putnika, od
toga 30 Hrvata NASTAVAK NA SLJEDEĆOJ STRANICI 
NAJVEĆI DO TADA Na Titanicu je bilo 2207 putnika, od toga 30 Hrvata NASTAVAK NA SLJEDEĆOJ STRANICI 
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia