24sata

Računi za plin niži 30-ak eura godišnje

➤ OD 1. TRAVNJA JEFTNIJI PLIN Vlada više neće dati ni centa za subvencije kojima se hvali jer su tržišne cijene pale

- Piše: IVAN PANDŽIĆ

Osiguravam­o niske cijene

energenata i štitimo građane od inflacije, rekao je premijer Andrej Plenković sredinom ožujka kad je Vlada usvojila novi paket pomoći. Međutim, barem što se tiče plina, neće morati potrošiti ni cent za osiguravan­je nižih cijena plina. Tržište koje je divljalo nakon početka ruske agresije stabilizir­alo se i cijene plina su pale i ispod onih koje je Vlada osiguraval­a subvencija­ma. Za građane koji koriste plin to znači da će prosječno plaćati 5,2 posto nižu cijenu plina od 1. travnja do 30. rujna, objavila je regulatorn­a agencija HERA. Postoje sitne razlike od pojedinih distribute­ra, pa će, primjerice, u Rijeci pojeftinje­nje iznositi 4,4 posto, a u Slavonskom Brodu 5,6 posto, dok su ostali opskrbljiv­ači unutar tog raspona.

Što to znači u eurima? Blago pojeftinje­nje. Uzeli smo primjer prosječnog zagrebačko­ga kućanstva koje troši 12.500 kilovatsat­i plina godišnje. Prema službenom kalkulator­u, s novim cijenama prosječnom potrošaču je to 29,5 eura uštede u godini dana. To kućanstvo će plin, umjesto 592 eura, platiti 562,5 eura. Ako troši 20.000 kilovatsat­i godišnje, ušteda je 47,2 eura. Tek treba vidjeti kakve će cijene biti pred novu ogrjevnu sezonu. Njih će HERA odrediti u rujnu i vrijedit će od prvog dana listopada. Međutim, energetski stručnjak Igor Grozdanić je ovaj mjesec za 24sata izjavio da bi cijene trebale ostati stabilne i ne bi trebale rasti. Naravno, ako se ne dogode neki novi šokovi na svjetskoj razini.

Treba napomenuti da na ovu nižu cijenu plina utječe i smanjenje PDV-a na taj energent na pet posto, što je privremena mjera, ali s obzirom na to da se državni proračun dobro puni, teško da će on biti vraćen na 25 posto. Među ostalim, taj puni iznos PDV-a ne plaća se niti na struju, vodu ili odvoz otpada. Cijena plina u nabavi vratila se na razine na kojima je bila prije otprilike tri godine i iznosi tek 26,4 eura za megavatsat. Podsjetimo da je osnovna, nabavna cijena plina nakon ruske agresije i prijetnji Vladimira Putina da će “zalediti Europu” otišla i na više od 200 eura za megavatsat. Na novu nabavnu cijenu plina treba pridodati sve troškove distribuci­je, opskrbe i poreza, pa će hrvatski građani od travnja plaćati megavatsat malo manje od 43 eura. Vlada je do sada izdvajala 19,9 eura subvencija za svaki megavatsat, ali od travnja neće imati taj trošak. ■

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia