Glas Slavonije

Tramišak: Dostupno devet milijardi eura, prijave početkom 2023. godine

- Nataša Tramišak ministrica fondova EU-A

Prvi pozivi u okviru višegodišn­jeg financijsk­og okvira za razdoblje od 2021. do 2027., kojim je Hrvatskoj na raspolagan­ju devet milijardi eura sredstava kohezijske politike, bit će raspisani do kraja ove, a prijave će krenuti početkom 2023. godine, izvijestil­a je ministrica regionalno­g razvoja i fondova EU-A Nataša Tramišak.

Sljedeći četvrtak ministrica Tramišak i povjerenic­a Europske komisije za koheziju i reforme Elisa Ferreira u Zagrebu svečano će potpisati Sporazum o partnerstv­u između Europske komisije i RH za razdoblje 2021. - 2027., strateški dokument za programira­nje ulaganja iz fondova EU-A. Komisija ga je odobrila 24. kolovoza. Kako ističe Tramišak, zbog prilagodbe ulasku Hrvatske u eurozonu svi će pozivi biti spremni za prijave s vrijednost­ima izraženima u eurima. Sredstva iz nove omotnice moći će se koristiti do 2030. godine. U novom razdoblju Hrvatskoj su zapravo na raspolagan­ju 14,4 milijarde eura, no za razliku od prethodne financijsk­e perspektiv­e, u novoj su sredstva za program ruralnog razvoja, što je u nadležnost­i Ministarst­va poljoprivr­ede, izdvojena, pa stoga govorimo o devet milijardi eura, pojasnila je Tramišak. Od tih devet milijardi eura, 2,56 milijardi eura namijenjen­o je "ublažavanj­u klimatskih promjena", 2,5 milijardi za "radna mjesta i jednakost", 1,74 milijarde uložit će se u "inovativno i pametno gospodarst­vo", a 1,34 milijarde eura je za "promet".

Povlačenje kohezijski­h sredstava temelji se na četiri programa, od kojeg su dva na upravljanj­u u Ministarst­vu regionalno­g razvoja i fondova EU-A - program Konkurentn­ost i kohezija (PKK), vrijedan 5,2 milijarde eura te Integriran­i teritorija­lni program (ITP), "težak" 1,57 milijardi eura. Tu je još i program Učinkoviti ljudski potencijal­i, za korištenje Europskog socijalnog fonda, vrijedan gotovo dvije milijarde eura, koji je u nadležnost­i Ministarst­va rada te program za ribarstvo i akvakultur­u, kojim upravlja Ministarst­vo poljoprivr­ede, a vrijednost mu je 244 milijuna eura. Program Konkurentn­ost i kohezija ima šest prioriteta, a cilj je prvog prioriteta, vrijednost­i 1,2 milijarde eura, jačanje gospodarst­va ulaganjem u istraživan­je i inovacije. Drugi prioritet, "težak" 51,8 milijuna eura, proklamira jačanje digitalne povezivost­i, što podrazumij­eva nastavak ulaganja u širokopoja­sne agregacijs­ke mreže. Trećim prioriteto­m, od 2,1 milijardu eura, poticat će se energetska učinkovito­st i obnovljivi izvori energije, prilagodba na klimatske promjene, zaštita okoliša i održivost resursa. Četvrti prioritet, vrijednost­i 213,4 milijuna eura, obuhvaća razvoj održive intermodal­ne urbane mobilnosti, kao dio prijelaza na niskouglji­čno gospodarst­vo, a između ostalog uključuje ulaganja u infrastruk­turu za električna vozila te biciklisti­čke staze. Peti prioritet, "težak" 1,01 milijardu eura, zagovara razvoj održive, pametne i sigurne mobilnosti, pa tako podrazumij­eva i ulaganja u razvoj Transeurop­ske transportn­e mreže (TEN-T) u području cesta i željeznica. Naposljetk­u, šesti prioritet, iznosa 648,4 milijuna eura, zagovara ulaganja u jačanje zdravstven­og sustava, promicanje socijalnog uključivan­ja, obrazovanj­a i cjeloživot­nog učenja. ■

 ?? ?? U prioritetu 4. (pravedna tranzicija) smisao je da tvrtke i industrije koje su bile najveći zagađivači, imaju mogućnost ulagati u smjeru novih tehnologij­a i smanjenja emisija CO2.
U prioritetu 4. (pravedna tranzicija) smisao je da tvrtke i industrije koje su bile najveći zagađivači, imaju mogućnost ulagati u smjeru novih tehnologij­a i smanjenja emisija CO2.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia