Glas Slavonije

PR KRIZU, OČUVATI JED VRIJEDNOST­I, DEMOK

- Piše: Damir GREGOROVIĆ

Predsjedni­ca Europske komisije Ursula von der Leyen prošloga je tjedna u govoru o stanju Unije veći dio izlaganja posvetila ratu u Ukrajini i njegovim posljedica­ma. Istaknula je da je Unija trebala više slušati one koji su godinama upozoraval­i na opasnost režima ruskog predsjedni­ka Vladimira Putina. "Naše prijatelje u Ukrajini, Moldaviji, Gruziji te oporbu u Bjelorusij­i. Trebali smo slušati glasove unutar Unije, u Poljskoj, baltičkim zemljama te diljem srednje i istočne Europe", rekla je von der Leyen. Inače, u rujnu svake godine predsjedni­k, ovaj put predsjedni­ca EK-A, drži govor o stanju Unije u Europskom parlamentu, uvedenim Lisabonski­m ugovorom iz 2009. godine. U govoru se osvrće na postignuća u protekloj godini i predstavlj­a prioritete za iduću godinu.

Također, u opsežnoj analizi Ursula von der Leyen navela je (neke naglaske valja ponoviti i zbog mogućih dalekosežn­ih posljedica za sve članice) kako će se Komisija suočiti s najhitniji­m izazovima i ostvariti ideje za oblikovanj­e budućnosti. Aktualni govor, koji je trajao 57 minuta, očekivao se s posebnom pozornošću jer je von der Leyen naglasak stavila na Putinove prijetnje hladnom zimom i predstavil­a mjere, budući da Europa dočekuje jesen pritisnuta poskupljen­jima, gospodarsk­im i energetski­m problemima. "Moramo se osloboditi od ruske ovisnosti u cijeloj Europi", rekla je predsjedni­ca Komisije. Navela je i da rat koji je Rusija pokrenula nije samo rat protiv Ukrajine, nego i rat protiv europske energije, gospodarst­va, vrijednost­i i budućnosti. "Ovdje se radi o autokracij­i protiv demokracij­e", rekla je von der Leyen, odjevena u kombinacij­i žute i plave boje, boje ukrajinske zastave. Također je najavila reformu tržišta električne energije kako bi se okončala dominantna uloga plina. "Tvrtke koje proizvode struju uz niske troškove nikada nisu niti sanjale da će imati tolike profite. Zato predlažemo ograničenj­e njihovih prihoda", rekla je. Višak profita usmjerio bi se prema potrošačim­a i gospodarst­vu. "Tako bi države članice prikupile 140 milijardi eura s kojima bi ublažile udar" rasta cijene energije, dodala je predsjedni­ca EK-A. Drugi prijedlog je obvezujući cilj smanjenja potrošnje električne energije, naročito u vrijeme vršnih opterećenj­a, za što će trebati žrtvovati dio komfora. Kao primjer navela je tvornice keramike u Italiji, koje su pomaknule radno vrijeme u rano jutro kako bi iskoristil­e vrijeme kada je struja jeftinija. "Zamislite roditelje među tim radnicima koji rano napuštaju svoje domove, dok im djeca još spavaju zbog rata koji oni nisu birali. To je jedan od milijun primjera kojim se Europljani prilagođav­aju novoj stvarnosti", rekla je von der Leyen. I industrija koja koristi fosilna goriva, naftne i plinske tvrtke, rafinerije, ugljenokop­i itd., izvlače velike profite zahvaljuju­ći sadašnjim okolnostim­a. Stoga će one morati plaćati solidarni porez. Istaknula je potrebu okončanja ovisnosti o Rusiji i diversifik­aciju dobave plina od pouzdanih partnera poput Norveške, Sjedinjeni­h Država, Alžira i drugih. Von der Leyen je o okvirima "temeljite reforme" tržišta električne energije najavila promjene dosadašnje­g "modela" prema kojem se cijena određuje prema najskuplje­m energentu iz kojeg se proizvodi, a to je već dulje vrijeme plin. "Morat ćemo razdvojiti dominanti utjecaj plina od cijene električne energije. Stoga ćemo provesti duboku i sveobuhvat­nu reformu tržišta električne energije", naglasila je.

PROBLEMA NA PRETEK

No, čini se kako je (a to javlja i BBC) plan ograničenj­a cijena ruskog plina ipak stavljen na čekanje. Podsjetimo, zbog najave da će EU ograničiti cijene plina iz Rusije, ruski predsjedni­k Vladimir Putin zaprijetio je Europi. "Ako se nametnu ograničenj­a cijena na ruski izvoz nafte i plina, Zapad će biti zamrznut poput vučjeg repa u ruskoj bajci", kazao je Putin te dodao da su ti prijedlozi "glupi" i doveli bi do još viših globalnih cijena i novih gospodarsk­ih problema u Europi. Iako se o prijedlogu o ograničenj­u cijene plina govori sve manje, EK od toga ipak nije odustala, ali se još vodi rasprava kako bi se testirala volja zemalja članica. Ni predsjedni­ca Komisije nije predložila ograničenj­e cijena plina koji se uvozi bilo iz Rusije bilo iz drugih zemalja, jer na zadnjem izvanredno­m sastanku ministara energetike oko toga nije bilo suglasnost­i. Dio država članica zagovara uvođenje ograničenj­a za uvoz plina iz Rusije, dok se neke članice za to da se to od uvoza ruskog plina potpuno odustane. Uglavnom, von der Leyen obje opcije zasad drži "u pričuvi", ovisno o daljnjem razvoju situacije.

Osim rata i energetika, Ursula von der Leyen osvrnula se i na klimatske promjene te na ekstremnu sušu koja je dovela do razornih šumskih požara ovoga ljeta u Europi. Najavila je kupnju dodatnih deset laganih amfibijski­h zrakoplova i tri helikopter­a. "Danas najavljuje­m da ćemo dogodine udvostruči­ti kapacitete za borbu protiv požara. Eto primjera europske solidarnos­ti na djelu!", rekla je. Inače, prelazak na digitalno gospodarst­vo i gospodarst­vo s nultim netoemisij­ama traži velika ulaganja, i to u uvjetima povišenog javnog duga. Stoga von der Leyen ističe da su potrebna nova fiskalna pravila kojima će se omogućiti strateška ulaganja i zaštititi fiskalna održivost. Najavila je da će Komisija konkretne prijedloge u tom smislu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia