Glas Slavonije

Hrvatska putuje u Vejle s pogotkom prednosti

Vidović i Beljo donijeli su 2:0 našoj mladoj reprezenta­ciji na poluvremen­u, no Danci su u nastavku uspjeli ublažiti poraz

- Goran ROGULJIĆ

Hrvatska U21 reprezenta­cija svladala je Dansku sa 2:1 u prvoj utakmici dodatnih kvalifikac­ija za odlazak na Euro sljedeće godine u Rumunjskoj i Gruziji. Izabranici Igora Bišćana stekli su dva pogotka prednosti u prvom poluvremen­u, zahvaljuju­ći Vidoviću i Belji, no Danci su u nastavku uspjeli smanjiti zaostatak te potpuno otvorenim ostaviti uzvrat sljedećeg utorka u Vejleu.

Hrvatska je povela rano iz prve opasnije akcije koju je započeo i završio Vidović. On je uposlio Sučića, koji je na desnom boku pronašao Čolinu, a naš bočni igrač je u kaznenom prostoru uočio neometanog Vidovića, koji je precizno poslao loptu u donji desni kut nemoćnog danskog vratara Hermansena. Pokušali su gosti brzinski izjednačit­i, već dvije minute kasnije Kjaergaard je ušao u naš kazneni prostor, no otišao je dosta iskosa slijeva, pa mu je Kotarski uspio skratiti kut te odbiti u korner. U 15. minuti nova prijetnja za dansku mrežu, ponovno je u akciji bio Vidović, ovaj put kao asistent, pronašao je Šegu, koji je s lijeve strane gađao suprotni kut, no Hermansen je uspio odbiti i spasiti svoju reprezenta­ciju da se u ranoj fazi susreta ne nađe u još većem zaostatku. Uslijedilo je razdoblje igre u kojemu se nije ništa konkretnij­e doga

PULA - Stadion “Aldo Drosina”. Vrijeme i teren: pogodni za igru. Gledatelja: 4225. Sudac: Goga kikačeišvi­li (Gruzija). Strijelci: 1:0 Vidović (9), 2:0 Beljo (37), 2:1 Tengtedt (58). Žuti kartoni: Pršir, Čolina (Hrvatska), Frendrup (Danska). HRVATSKA: Kotarski, Smolčić, Vušković, Soldo, Čolina, Franjić, Pršir (od 67. Hodža), Vidović (od 67. Biuk), Sučić, Šego (od 88. Pašalić), Beljo (od 67. Šimić).

DANSKA: Hermansen, Carstensen, Kristensen, Ross, Kristianse­n, Kjaergaard, Frendrup (od 78. Bidstrup), O’riley (od 68. Gronbaek), Daramy, Tengstedt (od 78. Kvistgaard­en), Isaksen (od 68. Jorgensen).* đalo, lopta je kružila po sredini terena bez pravih akcija prema jednom ili drugom golu. Kreativnu stanku prvi su prekinuli Danci, Daramy je slijeva pronašao O'reileyja koji je neometan pucao s 15 metara, ali je srećom njegov udarac završio malo iznad grede. Bilo je to upozorenje našim mladim reprezenta­tivcima, no kao da ga nisu ozbiljnije shvatili jer su dopustili Dancima preuzimanj­e kontrole. Igra se preselila na našu polovicu terena, no opasnije ubačaje u naš šesnaester­ac "čistili" su najprije Čolina pa Franjić. Kao da su naši igrači time htjeli navući goste na veći rizik te im "prodati" kontru iz koje su poveli 2:0. Čolina i Sučić oduzeli su loptu pred našim šesnaester­cem, dobio ju je usamljeni Beljo na centru, koji ju je proslijedi­o na lijevu stranu gdje se sjurio Šego te ubacio u kazneni prostor, točno na glavu Belje, koji se naklonio i s desetak metara pogodio bliži, lijevi kut. Odmah u prvoj minuti nastavka gosti su umalo smanjili rezultat. O’riley je ubacio slijeva, Soldo u padu pokušao odbiti, no lopta je u paraboli krenula prema nebranjeno­j mreži, a spasio je Smolčić koji je ispred gol-linije izbio. Ono što Dancima nije uspjelo tada, pošlo je za nogom u 58. minuti. Na jedan ubačaj s desne strane pomalo je neodlučna bila naša obrana, lopta je i uz nešto sreće stigla do Tengstedta, koji je volejom svladao nemoćnog Kotarskog. Planski ili prisilno, Hrvatska se u drugom poluvremen­u nije uspjela nametnuti, uglavnom se branila te tek povremeno pokušavala prijetiti. Na prvu ozbiljniju akciju naših u nastavku trebalo je čekati sve do 76. minute kada je Šego lijepo prošao po lijevoj strani i vratio povratnu Šimiću, koji se umjesto udarca odlučio na dodavanja, pa su Danci otklonili opasnost. Sličan je epilog bio i nakon četiri minute kada je po istoj strani prošao i Biuk, ponovno bez konkretne prijetnje, koju smo u završnici susreta gledali pred našim vratima. Najprije je Vušković (84.) u korner odbio opasan udarac Gronbaeka, a potom je isti igrač prijetio i iz slobodnog udarca s ruba šesnaester­ca, ali je Kotarski bio na mjestu pa je Hrvatska sačuvala minimalnu prednost za uzvrat. ■