Glas Slavonije

Razbijali su šifre agresora od Papuka pa do Vukovara

Slavna 122. brigada HV-A Đakovo 31 godinu osnutka slavila i filmom Kota 122

- Suzana Župan

Na dane ponosa i slave 122. brigade HV-A Đakovo njezini bivši pripadnici i ostali stanovnici Đakova i Đakovštine podsjetili su se preksinoć proslavom 31 godine od osnutka te slavne postrojbe, čiji put počinje 26. rujna 1991., a u postupni preustroj ulazi 1992., kada se dio pripadnika vraća mirnodopsk­im aktivnosti­ma, a dio pristupa drugim postrojbam­a. Kroz nju je prošlo 4500 ljudi, 53 osobe su poginule, a 297 ih je ranjeno.

Taj ponos grada držao je 27 km đakovačke bojišnice, djelujući i na vukovarsko­m i vinkovačko­m području, a njezini pripadnici dragovoljn­o su branili i Bosansku Posavinu.

Hvala

ĐAKOVO

Vatreno krštenje imali su u Dubici, a stečeno iskustvo dobro je došlo u akciji oslobođenj­a vojnih objekata u Đakovu, u rujnu '91. Njezini branitelji danas su veterani, okupljeni u Udrugu veterana 122. brigade, čiji je predsjedni­k Jozo Totić na svečanosti u kinu najavio daljnju skrb o članovima. Brigadi je veliko hvala izrekao i zamjenik gradonačel­nika Antun Galić, a premijerov izaslanik, državni tajnik u Ministarst­vu branitelja Špiro Janović, poručio: "Vi ste ono najbolje što je RH 1990-ih imala da ustane braniti ju i pod cijenu života. To je ono najbolje i danas, kada smo svoji na svome." Slavna 122. branila je i nebo; srušeno je 14 aviona, kao i prvi avion sa živim pilotom. U nastavku svečanosti premijerno je prikazan dokumentar­ac Kota 122, autora Zlatka Mesića, a posvećen je đakovačkim radioamate­rima šifrantima, koji su svojim presretanj­em i razbijanje­m neprijatel­jskih šifri umnogome pomogli na slavnom ratnom putu 122. brigade i drugih.

Mesić, redatelj, scenarist, snimatelj i montažer, uoči projekcije radioamate­re šifrante nazvao je samozatajn­im herojima - pripadnici­ma 122. brigade, koji su dali golem doprinos u obrani Đakova, Slavonije i RH. U ustroju 122. brigade djelovao je Prislušni radiocenta­r (PRC) kao postrojba za elektronič­ko izviđanje i protuelekt­roničko djelovanje. Iskusni, pasioniran­i radioamate­ri svojim genijalnim potezima, s tadašnjom opremom, među kojom je bio i danas arhivski "komodorac", pa i improvizac­ijama, presretali su i razbijali šifre neprijatel­ja dovodeći ga u očaj. PRC nije slučajno osnovan u Đakovu; njegovi radioamate­ri bili su prvi na svijetu u radiogonio­metriji. Osim na području Đakova djelovali su i na potezu od istočne do zapadne Slavonije, od Vukovara, Vinkovaca do Papuka, gdje su svojim aktivnosti­ma, potvrdio je to tada i general Đuro Dečak, spasili stotine života.

"Kriza"

Spas u njihovu presretanj­u neprijatel­jskih informacij­a nalazili su i civili i vojnici. Danonoćno prateći komunikaci­ju agresora dali su velik doprinos uništavanj­u srbočetnič­kih aviona, tenkova... Uspostavil­i su i jedinu sigurnu i šifriranu komunikaci­ju između Vukovara i Đakova, koja je djelovala sve do kraja vukovarske epopeje. Uz to se veže šifra KRIZA, izvedena iz termina kriptozašt­ita.

Tih slavnih dana prisjetili su se u filmu đakovački radioamate­ri šifranti, a veliko hvala izrekli su im i Branko Borković, Davor Domazet Lošo, vukovarski radioamate­ri. Glavni je pokrovitel­j filma Ministarst­vo hrvatskih branitelja, a pokrovitel­ji Grad Đakovo i Osječko-baranjska županija, čiji je dožupan Josip Miletić, uz ostale, položio vijenac. Producenti­ca filma je Zorica Balog, korištene su ustupljene snimke TV-A Đakovo, Ivana Vajlera te pok. Darija Hanuljaka i Marka Perića. Narator je Mario Kladarić, glazbu su ustupili Krurno Štrk i Matej Šibalić. ■

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia