Glas Slavonije

Hrvatska je nakon drame jedanaeste­raca s Dancima uspjela izboriti eurosmostr­u

- G. Roguljić

Hrvatska U21 reprezenta­cija plasirala se na Europsko prvenstvo, koje će se sljedeće godine održati u Rumunjskoj i Gruziji! Mladi su Vatreni treći uzastopni Euro, peti ukupno, izborili nakon drame jedanaeste­raca u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikac­ija protiv Danske. U Vejle su stigli sa 2:1 prednošću, Danci su uzvratili istim rezultatom, a u lutriji penala precizniji su bili naši mladi nogometaši te nakon šest serija slavili 5:4. Danska je povela već u 10. minuti. Kristianse­n je ubacio s lijeve strane, a O’riley potpuno sam glavom sa sedam metara poslao loptu prema mreži, stvar je pokušao na gol-liniji spasiti Soldo, ali neuspješno. Već u 19. minuti domaćin je udvostruči­o prednost, Frendrup je s 25 metara iznenadio Kotarskog poslavši loptu pod gredu. S komotnom prednošću Danci su se povukli, no naši su mladi nogometaši i dalje izgledali potpuno bespomoćno. U 29. umalo smo vidjeli reprizu drugog pogotka, no nakon brze akcije O’rileyev udarac s 18 m otišao je preko gola. Četiri minute poslije konačno smo vidjeli nešto i pred domaćim vratima, Sučić je s 25 m odlično pucao pod gredu, ali je Hermansen paradom spasio svoju mrežu. Uzvratili su Danci, nakon kornera O’rileya s desne je strane Ross (35.) glavom s četiri metra poslao loptu za malo pokraj lijeve vratnice, a potom je nakon prodora po lijevoj strani Daramy pronašao usamljenog Kristensen­a na naših šest metara, ali je on, srećom, bio neprecizan. Najbolju priliku Hrvatska je imala u 40. minuti, Sučić se driblinzim­a sjurio u kazneni prostor te, nakon što Beljo nije uspio pucati, lijepo gađao ljevicom donji lijevi kut, ali je Hermansen još jednom paradom odbio u korner, nakon kojeg je glavom Soldo za malo šutirao pokraj desne vratnice. U drugom je poluvremen­u Hrvatska preuzela posjed, no pokušaji Biuka (58.) i Vidovića (62.) nisu stvorili probleme Hermansenu, a na drugoj je strani Kotarski (64.) obranio prizemni udarac O’rileya s ruba kaznenog prostora. Mogli su Danci sve riješiti, Kvistgaard­en (75.) je s 12 metara šutirao pokraj vratnice, kontru Daramyja (78.) obranio je Kotarski, što je Hrvatska iskoristil­a i u završnici smanjila. Biuk je ubacio slijeva, Šimić u petercu glavom spustio, a Matanović iz blizine pogodio za 2:1. Do kraja se više mreže nisu tresle pa se ušlo u produžetke. U prvom je opasnija bila Hrvatska, prvo je zaprijetio Pašalić (92.), a onda iz još bolje prilike Biuk (105.), no u oba navrata uspješniji je bio danski vratar. U 112. opasno je pucao Gronbaek s 20 m, srećom, lopta je otišla pokraj desne vratnice, a odmah potom odlične prilike imao je Pašalić. Najprije je na dodavanje Šimića njegov udarac u korner blokirao Kristensen, a nakon njega je Pašalić pogodio lijevu vratnicu. U izvođenju jedanaeste­raca u četvrtoj seriji Kotarski je obranio udarac Kristensen­a, no Matanović je pogodio vratnicu pa je odlučila šesta serija, u kojoj je Kotarski skinuo i pokušaj Rossa, a Pašalić je bio precizan za veliko hrvatsko slavlje. ■

VEJLE - Stadion Vejle. Vrijeme kišovito, teren dobar. Gledatelja: 3500. Sudac: Sebatian Gishamer (Austrija) 6. Strijelci: 1:0 o’riley (10), 2:0 Frendrup (19), 2:1 Matanović (84). Žuti kartoni: Daramy, kvistgaard­en (Danska), Franjić, Biuk, Šimić, Hodža, Čolina (Hrvatska)

DANSKA: Hermansen 7, carstensen 6, kristensen 6, ross 6, kristianse­n 6,5, o’riley 7 (od 65. Bidstrup 6), Frendrup 7 (od 106. Jorgensen -), kjaergaard 6 (od

93. Madsen 6), isaksen 6 (od 81. Gronbaek 6), Daramy 6,5, tengstedt 6 (od 65. kvistgaard­en 6, od 120. Dyhr -)

HRVATSKA: kotarski 6,5, Čolina 6,5, Vušković 6, Soldo 6,5, Franjić 6 (od 79. Šimić 6,5), Pršir 5,5 (od 56. Fruk 6), Hodža 6, Sučić 7, Vidović 5,5 (od 79. Pašalić 6,5), Šego 5,5 (od 56. Biuk 6), Beljo 6 (od 66. Matanović 6,5)

IGRAČ UTAKMICE: LUKA SUČIĆ (HRVATSKA)